Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studenten krijgen onterechte boetes voor studiebeursfraude terug

Studenten krijgen onterechte boetes voor studiebeursfraude terug

DEN HAAG (ANP) - Alle studenten die een boete of terugvordering van studiefinanciering hebben gekregen omdat zij fraude zouden hebben gepleegd met de uitwonendenbeurs, krijgen hun geld terug. In het selectieproces was sprake van indirecte discriminatie: studenten uit wijken met veel bewoners met een migratieachtergrond werden veel vaker gecontroleerd. Daarmee is het bewijs voor de fraude in alle gevallen onrechtmatig, meldt het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW).

Minister Eppo Bruins (Onderwijs) trekt in totaal 61 miljoen euro uit om de boetes terug te betalen. Ruim 10.000 studenten, die tussen 2012 en 2023 zijn gecontroleerd en beboet, komen in aanmerking voor de compensatie. Het ministerie meldt later wanneer de (oud-) studenten hun geld terugkrijgen en hoe het proces verder verloopt.

De rechtbank Overijssel oordeelde onlangs in een zaak dat het verkregen bewijs van de vermeende fraude niet rechtmatig was verkregen, en dat het daarmee niet gebruikt mocht worden. Het ministerie wil meer van dergelijke zaken voorkomen, en kiest er daarom voor om van tevoren al te compenseren. Het kabinet zegt ook lessen te hebben getrokken uit de fouten rondom de toeslagenaffaire.

Eerder maakte toenmalig onderwijsminister Robbert Dijkgraaf al excuses voor de "indirecte discriminatie bij de controles van DUO". Hij benadrukte toen dat van directe discriminatie geen sprake was. "Gegevens met betrekking tot afkomst, zoals migratieachtergrond, speelden geen rol."

Meer uit Politiek

Sterk verwacht 'complexe opgave' om zorg betaalbaar te houden

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Sterk verwacht dat haar een 'complexe opgave' wacht als minister van Langdurige Zorg. "Of de zorg in de toekomst ook houdbaar is, dat is het vraagstuk waar we voor staan," aldus de CDA'er.

2 uur geleden
Berendsen: Nederland was naïef over groeiende Chinese invloed

DEN HAAG (ANP) - Nederland is de afgelopen jaren naïef geweest over de groeiende invloed van China, zegt beoogd buitenlandminister Tom Berendsen (CDA). Hij wil als minister Nederland minder afhankelijk maken van grondstoffen uit China, maar ook van de Verenigde Staten voor veiligheid. "Die afhankelijkheid moet je afbouwen, dan zit je ook sterker aan de internationale onderhandelingstafel."

4 uur geleden
De Bat krijgt taak om ruimte te maken op volgelopen stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Jo-Annes de Bat krijgt bij zijn aantreden als staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei het volgelopen stroomnet onder zijn hoede. Dat zei de CDA'er na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten. Hij wil oplossingen voor de drukte op het stroomnet "versnellen", maar weet nog niet hoe. "Dat ga ik allemaal ontdekken. Er zal vast een heel inwerkprogramma staan om zaken nog beter te begrijpen."

5 uur geleden
Indiase premier kondigt snel partnerschap met Nederland aan

NEW DELHI (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi zal naar verwachting nog voor de zomer naar Nederland komen om formeel een "strategisch partnerschap" met Nederland aan te kondigen. Demissionair premier Dick Schoof zei donderdag tegen lokale media in India dat het "een uitstekende stimulans" zal geven aan de al goede verhoudingen tussen India en Nederland. Hij is daar voor een internationale top over kunstmatige intelligentie.

5 uur geleden
Yeşilgöz hoopt op meer waardering voor militairen

DEN HAAG (ANP) - Toekomstig minister van Defensie, Dilan Yeşilgöz, hoopt dat er meer erkenning komt voor de strijdkrachten. "Ik hoop wel, vooral, dat we met elkaar onze militairen veel meer gaan waarderen en gaan eren", zei de VVD'er donderdag na een gesprek met formateur Rob Jetten.

6 uur geleden
Eerenberg wordt D66-staatssecretaris van Financiën

DEN HAAG (ANP) - De 41-jarige Eelco Eerenberg wordt de nieuwe staatssecretaris van Financiën namens D66, meldt de partij. Nathalie van Berkel zou eigenlijk deze functie krijgen. Maar zij zag hier maandag van af, nadat meerdere media hadden geschreven over onjuistheden in haar cv. Later maakte Van Berkel ook bekend de Tweede Kamer te verlaten.

7 uur geleden
Erkens snapt scepsis agrarische sector over zijn aantreden

DEN HAAG (ANP) - Silvio Erkens (VVD) snapt de weifeling in de agrarische sector over zijn benoeming tot staatssecretaris van Landbouw. "Volgens mij is het aan mij om het tegendeel te bewijzen. Maar ik snap het scepticisme", zei hij donderdag voor aanvang van zijn gesprek met formateur Rob Jetten.

8 uur geleden