Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studenten krijgen hulp astronauten bij plannen voor betere wereld

Studenten krijgen hulp astronauten bij plannen voor betere wereld

NOORDWIJK (ANP) - Studenten krijgen de kans om een jaar lang te werken aan innovaties waarvan zij denken dat die de wereld kunnen veranderen. Ze krijgen daarbij hulp van astronauten en andere deskundigen. Hun ideeën mogen overal over gaan, "van de aarde en de mensheid tot technologie, kunstmatige intelligentie en meer".

Astronaut André Kuipers heeft het project NL MOONSHOTS '24 zondag gelanceerd. Dat deed hij tijdens de open dag van ruimtevaartcentrum ESTEC in Noordwijk, tijdens het Weekend van de Wetenschap.

Studenten van mbo's, hogescholen en universiteiten hebben tot januari om hun ideeën aan te dragen. Teams uit Groningen, Delft en Eindhoven hebben zich al aangemeld. Over hun ideeën willen de initiatiefnemers nog niets zeggen.

Scholen bezoeken

Het project loopt tot 2 oktober volgend jaar. Dan is Nederland gastheer van een congres van de internationale club van astronauten, de Association of Space Explorers. "Dan is het twintig jaar na mijn eerste ruimtereis", legt Kuipers uit.

Het congres is van 29 september tot en met 6 oktober volgend jaar in Noordwijk. Meer dan honderd mensen die in de ruimte zijn geweest, komen daar naartoe om te bespreken hoe ruimtevaart de maatschappij vooruit kan helpen, en om jongeren te inspireren. Ook gaan ze het land in om scholen te bezoeken. Het congres wordt georganiseerd door de ruimtevaartorganisatie van Nederland, het Netherlands Space Office. Dat krijgt steun van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat.

Geneesmiddel

Tijdens het astronautencongres zal Kuipers een nieuw project onthullen. Basisscholieren en middelbare scholieren kunnen volgend schooljaar hun eigen satellieten en verkenners ontwerpen en bouwen.

Het woord moonshot ontstond in de jaren 60, toen de Verenigde Staten in een paar jaar tijd erin slaagden mensen naar de maan en terug te brengen. Tegenwoordig heeft het ook een andere betekenis gekregen, namelijk een ambitieus idee met mogelijk grote gevolgen. In 2020 sloegen wetenschappers bijvoorbeeld wereldwijd de handen ineen om samen te werken aan een geneesmiddel tegen het coronavirus, en er loopt ook een moonshot tegen kanker.

Meer uit Binnenland

Ruim 1 op 10 jongeren minstens een keer verdacht van misdrijf

DEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.

7 minuten geleden
Schoof botst met Kamer over extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.

1 uur geleden
Schoof vroeg Sierra Leoonse president om uitlevering Bolle Jos

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.

2 uur geleden
Defensie: geen gevolgen voor betrokken medewerkers mortierongeval

DEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.

2 uur geleden
Keijzer wil dat Oekraïners huur en zorgpremie gaan betalen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.

3 uur geleden
Drukste avondspits van het jaar, meer dan 1200 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.

3 uur geleden
NAM moet honderden miljoenen betalen voor schade Groningen

DEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.

3 uur geleden