Studenten krijgen hulp astronauten bij plannen voor betere wereld
NOORDWIJK (ANP) - Studenten krijgen de kans om een jaar lang te werken aan innovaties waarvan zij denken dat die de wereld kunnen veranderen. Ze krijgen daarbij hulp van astronauten en andere deskundigen. Hun ideeën mogen overal over gaan, "van de aarde en de mensheid tot technologie, kunstmatige intelligentie en meer".
Astronaut André Kuipers heeft het project NL MOONSHOTS '24 zondag gelanceerd. Dat deed hij tijdens de open dag van ruimtevaartcentrum ESTEC in Noordwijk, tijdens het Weekend van de Wetenschap.
Studenten van mbo's, hogescholen en universiteiten hebben tot januari om hun ideeën aan te dragen. Teams uit Groningen, Delft en Eindhoven hebben zich al aangemeld. Over hun ideeën willen de initiatiefnemers nog niets zeggen.
Scholen bezoeken
Het project loopt tot 2 oktober volgend jaar. Dan is Nederland gastheer van een congres van de internationale club van astronauten, de Association of Space Explorers. "Dan is het twintig jaar na mijn eerste ruimtereis", legt Kuipers uit.
Het congres is van 29 september tot en met 6 oktober volgend jaar in Noordwijk. Meer dan honderd mensen die in de ruimte zijn geweest, komen daar naartoe om te bespreken hoe ruimtevaart de maatschappij vooruit kan helpen, en om jongeren te inspireren. Ook gaan ze het land in om scholen te bezoeken. Het congres wordt georganiseerd door de ruimtevaartorganisatie van Nederland, het Netherlands Space Office. Dat krijgt steun van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat.
Geneesmiddel
Tijdens het astronautencongres zal Kuipers een nieuw project onthullen. Basisscholieren en middelbare scholieren kunnen volgend schooljaar hun eigen satellieten en verkenners ontwerpen en bouwen.
Het woord moonshot ontstond in de jaren 60, toen de Verenigde Staten in een paar jaar tijd erin slaagden mensen naar de maan en terug te brengen. Tegenwoordig heeft het ook een andere betekenis gekregen, namelijk een ambitieus idee met mogelijk grote gevolgen. In 2020 sloegen wetenschappers bijvoorbeeld wereldwijd de handen ineen om samen te werken aan een geneesmiddel tegen het coronavirus, en er loopt ook een moonshot tegen kanker.
Meer uit Binnenland
ALBUFEIRA (ANP) - In de door noodweer getroffen Portugese kustplaats Albufeira zijn momenteel ook Nederlanders op vakantie. Via TUI verblijven twee Nederlanders in het resort Eden Villas & Appartments waarvan het dak van het restaurant deels instortte.
1 uur geledenTEXEL (ANP) - Aan het einde van de uitzending van het Sinterklaasjournaal over de landelijke intocht van de goedheiligman op Texel verscheen in beeld een eerbetoon aan oud-presentatrice Dieuwertje Blok. Zij overleed in maart dit jaar aan de gevolgen van kanker.
3 uur geledenTEXEL (ANP) - Sinterklaas en zijn pieten zijn zaterdagmiddag aangekomen in de haven van Oudeschild op Texel voor de landelijke intocht. Sinterklaas werd op het Waddeneiland welkom geheten door burgemeester Mark Pol en duizenden bezoekers, onder wie veel kinderen.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbeving van vrijdag in het Groningse Zeerijp en omgeving is opgelopen tot 593. Dat is een ruime verdubbeling ten opzichte van vrijdag, toen de teller op 246 meldingen stond, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) zaterdag.
4 uur geledenVENLO (ANP) - De zoon van Sunny Bergman, die volgens de documentairemaakster begin deze maand op straat in Venlo met zijn band werd aangevallen en mishandeld, wil binnenkort aangifte doen. Dat zegt Bergman zaterdag. Een ander bandlid dat er ook bij betrokken was, heeft volgens haar al aangifte gedaan van belediging. Weer een ander is ook van plan aangifte te gaan doen. De aanvallers zouden met antihomotermen hebben gescholden.
5 uur geledenTEXEL (ANP) - Langs de haven van Oudeschild op Texel staan zaterdagochtend al vele honderden mensen klaar voor de landelijke sinterklaasintocht. Het terrein is sinds 09.00 uur open.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Primark roept twee setjes fopspeenclips terug. Ze zouden niet veilig zijn. Wat het risico inhoudt, meldt de kledingketen niet.
7 uur geleden