Studenten in Zwolle prikken zorgpersoneel
ZWOLLE (ANP) - Een vaccinatielocatie voor zorgpersoneel in Zwolle wordt "nagenoeg volledig bemenst" door studenten van acht verschillende mbo-opleidingen. Directeur Jan Ernst van Driel van het Deltion College vertelt vrijdag dat er per dag zo'n dertig studenten op de locatie aanwezig zijn om de intake te doen en prikken te zetten. "Dan zijn er verder nog een paar mensen van GGD IJsselland aanwezig."
De mbo-studenten doen opleidingen verschillend van doktersassistent tot verpleegkunde en zijn daardoor al bevoegd om prikken te zetten. Ze zijn ingezet bij een tijdelijke priklocatie om medewerkers van ziekenhuizen en zorginstellingen van een boostervaccin te voorzien. Afgelopen woensdag zijn de studenten begonnen en volgende week wordt de locatie weer opgeheven. "Er is zeker een kans dat de studenten ook in januari ingezet worden bij een andere locatie, dat zijn we nu aan het bespreken", vertelt Van Driel.
De acht scholen, waaronder het Deltion College, hebben zich georganiseerd en zijn rechtstreeks in gesprek gegaan met de regionale GGD. "Dat helpt", vertelt de directeur. Die centrale organisatie ontbreekt volgens hem nog veel bij de landelijke GGD. "De hulp bij de vaccinatielocaties zijn vrijwel allemaal regionaal georganiseerd. Er is geen crisisorganisatie. Dat is het probleem."
Crisissituatie
"Ik sta niet in de schoenen van meneer De Jonge, er zullen heel veel mensen nodig zijn", erkent Van Driel. "Maar in een echte crisissituatie heb je een richting nodig. Dat één iemand zegt: jij doet dit en jij doet dat. Je stuurt bij waar nodig. Als je echt wilt, kun je in januari alle studenten die kunnen prikken uitroosteren van hun opleiding en ze inzetten op grote vaccinatielocaties. Nu is het allemaal vrijwillig en dan blijft het kijken wat er wel past en wat niet."
Meer medische opleidingen laten vrijdag weten door regionale GGD'en benaderd te zijn voor de hulp van hun studenten. Hoeveel van hun studenten ingezet zijn, weten de scholen vaak niet. Ze kunnen soms alleen hun studenten wijzen op vacatures bij de GGD.
De medische faculteit in Maastricht zegt afgelopen donderdag benaderd te zijn door de GGD Zuid-Limburg. Bij hen vroeg de GGD specifiek om artsen, bijvoorbeeld voor supervisie op de vaccinatielocatie, en administratief personeel. "Het is nog niet duidelijk of wij deze medewerkers kunnen vinden", zegt de woordvoerder vrijdag daarover.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De gemeenteraad van Amsterdam debatteert over het coalitieakkoord van PRO Amsterdam en D66. Zita Pels, die namens PRO onderhandelde, sprak van een "lekker links" akkoord en ze bedankte coalitiepartner D66 voor de soepele onderhandelingen: "We hebben iets unieks neergezet. Het draait om samenwerken in plaats van elkaar de tent uitvechten in de politiek."
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegenheid had "buikpijn" door de invoering van de avondklok op 23 januari 2021. Hij vreesde dat de maatregel tot polarisatie in de samenleving zou leiden en dat mensen zouden denken aan de bezettingsperiode onder nazi-Duitsland, toen er ook een avondklok was.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de tweede golf van coronabesmettingen in het najaar van 2020 begonnen de spanningen in het kabinet, zei oud-minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegenheid tijdens een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens hem zijn er "vast en zeker lelijke woorden gebruikt", maar kwam het kabinet altijd tot beleid dat door iedereen gedragen werd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet denkt erover na om vrouwen in sommige gevallen toe te staan om pepperspray bij zich te dragen. Het gaat dan bijvoorbeeld om vrouwen die last hebben van een stalker, een conflict hebben in hun relatie of mogelijk slachtoffer kunnen worden van eerwraak. In Denemarken kunnen vrouwen in die gevallen toestemming van de politie krijgen om pepperspray bij zich te houden, en justitieminister David van Weel gaat onderzoeken of dat in Nederland ook moet kunnen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De meeste treinen rijden weer nadat woensdagochtend de bliksem was ingeslagen in de buurt van Utrecht Centraal. Door de inslag was er enkele uren geen treinverkeer mogelijk tussen Schiphol en Utrecht en Amsterdam Centraal en Utrecht.
3 uur geledenVOORSCHOTEN (ANP) - Nederland zal de komende jaren hard werken om samen met Duitsland voorop te gaan naar een sterker en besluitvaardiger Europa. Dat zei premier Rob Jetten tijdens de regeringslunch die deel uitmaakt van het driedaagse staatsbezoek van de Duitse bondspresident Frank-Walter Steinmeier op Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat (RWS) heeft het onderhoud aan meerdere wegen voorlopig geschrapt, omdat er budgettekort is. Dat bevestigt een woordvoerder van RWS na berichtgeving door De Telegraaf. Het gaat om wegen in Groningen, Friesland, Drenthe en Utrecht.
4 uur geleden