Studenten betalen volgend collegejaar 105 euro meer collegegeld
DEN HAAG (ANP) - Studenten op de universiteit en in het hbo moeten vanaf september 2023 een bedrag van 2314 euro betalen om te mogen studeren, 105 euro meer dan in het collegejaar dat binnenkort van start gaat. Dat bevestigt een woordvoerder van minister Robbert Dijkgraaf van Onderwijs naar aanleiding van berichtgeving in universiteitsblad DUB.
Normaal gesproken volgt de verhoging van het collegegeld de inflatie in april. Maar omdat die dit jaar zo uitzonderlijk hoog was, heeft het kabinet gekeken naar de gemiddelde inflatie over twaalf maanden. Met deze nieuwe rekenmethode wil het kabinet voorkomen dat studenten worden verrast als de inflatie plots omhoog schiet en daarmee ook hun collegegeld.
De verhoging van het collegegeld in september 2023 pakt door de nieuwe rekenmethode lager uit. Volgens de oude methode zouden studenten dan 2420 euro moeten betalen, maar het uiteindelijke bedrag wordt ruim 100 euro lager door de nieuwe berekening. Dijkgraaf wil het lesgeld op het mbo op dezelfde manier gaan verhogen.
Technische maatregel
"Ik hoor en begrijp de zorgen van studenten over de stijgende kosten voor onder meer boodschappen en energie", zegt de minister in een toelichting. Hij noemt het een "technische maatregel" die hij hoe dan ook had willen doorvoeren en die losstaat van eventuele koopkrachtmaatregelen voor studenten.
In het aankomende studiejaar, dat in september begint, moeten voltijdstudenten in het hoger onderwijs 2209 euro betalen. Een jaar eerder bedroeg het collegegeld slechts 1084 euro omdat het kabinet studenten financiële ademruimte wilde geven in coronatijd.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - De regering van Curaçao was niet betrokken "bij de planning of uitvoering van de reis van María Corina Machado", de Venezolaanse oppositieleider die deze week haar Nobelprijs voor de Vrede in Noorwegen ophaalde. Premier Gilmar 'Pik' Pisas heeft dat vrijdag in een officiële verklaring meegedeeld. Hij laat weten dat Curaçao een strikt neutrale positie hanteert in de huidige regionale politieke spanningen.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Een meerderheid van Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft, hoewel Statenleden zich onder druk gezet voelden, ingestemd met het nieuwe stikstofplan van de provincie.
8 uur geledenMOLENLANDEN (ANP) - Twee mannen zijn vrijdag opgepakt voor het bedreigen van een boer uit Molenlanden. De politie meldt dat de bedreigingen zijn gedaan naar aanleiding van een artikel en beelden over misstanden bij verzamelcentra voor runderen en kalveren.
8 uur geledenASSEN (ANP) - De provincie Drenthe bereidt maatregelen voor tegen een wolf die donderdag twee wandelaars benaderde in het Dwingelderveld. Drenthe wil dit dier afschrikken met een paintballgeweer en is ook van plan de wolf te voorzien van een zender. Hiervoor moet het dier eerst worden verdoofd.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Schiedam is zaterdag opgepakt omdat hij ervan verdacht wordt mensen te hebben verkracht en aangerand in een Rotterdamse massagesalon. Dat meldt de politie vrijdag.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.
12 uur geleden