Strafdossier MH17 in drie dagen door rechtbank besproken
SCHIPHOL (ANP) - In een uitgebreid en gedetailleerd betoog heeft de rechtbank Den Haag drie dagen lang het omvangrijke strafdossier rond de ramp met MH17 doorgenomen. Die bespreking van het dossier bleef eenrichtingsverkeer, geen van de vier verdachten is namelijk verschenen in de rechtbank om op de bevindingen te reageren. Drie van hen hebben zelfs helemaal niets laten horen, alleen Oleg Poelatov laat zich door advocaten verdedigen.
De belangrijkste vraag in het monsterproces is: hebben rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski, diens assistent Oleg Poelatov en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko iets te maken met het neerstorten van het vliegtuig op 17 juli 2014? Alle 298 inzittenden kwamen daardoor om het leven. De rechtbank putte veel uit het eerder door het internationale onderzoeksteam (JIT) uitgevoerde en gepubliceerde onderzoek.
Zo bestaan er tapgesprekken waarin Doebinski en Poelatov spreken over een BUK-raket. Volgens het Openbaar Ministerie is het toestel van Malaysia Airlines neergeschoten met een dergelijke raket, boven het oosten van Oekraïne. Op dat moment was daar een conflict gaande tussen pro-Russische separatisten en Oekraïense regeringstroepen.
Poelatov
De vier verdachten ontkennen iedere vorm van betrokkenheid bij de vliegramp, bijvoorbeeld via social media of via interviews. De Rus Poelatov heeft opnames van uitgebreide gesprekken met zijn advocaten laten maken, die eerder al in de rechtbank getoond zijn. Over de getapte gesprekken had Poelatov onder meer gezegd dat hij een telefoonnummer had speciaal om de vijand te misleiden, waar dus doelbewust verkeerde informatie verspreid werd.
De rechtbank - voor deze zaak uitgeweken naar het Justitieel Complex op Schiphol - lieten de afgelopen dagen meerdere keren nadrukkelijk weten dat de rechtbank pas bij het vonnis een beoordeling geeft over het dossier.
Inhoudelijke behandeling
Volgende week krijgt het Openbaar Ministerie de gelegenheid om delen uit het dossier voor te houden. De advocaten van Poelatov lieten weten dat zij daar waarschijnlijk op dit moment nog geen behoefte aan hebben en pas bij pleidooi reageren op de aantijgingen.
Na ruim een jaar voorbereidende zittingen is maandag de inhoudelijke behandeling van het monsterproces begonnen. De uitspraak wordt niet eerder dan volgend jaar verwacht.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - De rook van de grote natuurbrand op de Veluwe heeft ook Engeland bereikt. Op satellietbeelden is zichtbaar dat de rookpluim over Norwich trekt. Rond 17.00 uur was de pluim duidelijk voor de kust van Engeland te zien.
15 minuten geleden'T HARDE (ANP) - De gemeente Nunspeet is voorbereid op een eventuele evacuatie van bewoners als de brand op het militaire oefenterrein ASK bij 't Harde zich uitbreidt. Dat zegt burgemeester Céline Blom van Nunspeet. In de naburige gemeente Elburg is opvang ingericht, mocht het zover komen.
16 minuten geledenLEIDEN (ANP) - De rook die woensdag trok over onder meer Leiden, Alphen aan den Rijn en Gouda als gevolg van de natuurbrand bij 't Harde was niet schadelijk, meldt de veiligheidsregio Hollands Midden. "Er zijn door de brandweer metingen verricht in de regio. Hierbij zijn geen gevaarlijke waarden gemeten", wordt gemeld.
17 minuten geleden'T HARDE (ANP) - Om de grote natuurbrand bij 't Harde te helpen blussen, zijn inmiddels vijf helikopters van de luchtmacht ingezet. Het Defensie Helikopter Commando (DHC) meldt via X dat een vierde Chinook en een Cougar naar het gebied op de Veluwe zijn gestuurd. Dat zijn twee verschillende types transporthelikopters.
1 uur geleden'T HARDE (ANP) - De grote brand die woedt op het militair oefenterrein Artillerie Schietkamp (ASK) bij 't Harde is nog niet onder controle. Dat zegt een woordvoerster van de veiligheidsregio ter plaatse. De brandweer is druk met het blussen van de brand en de woordvoerster denkt dat dit "nog zeker de hele nacht" gaat duren.
1 uur geleden'T HARDE (ANP) - Een deel van de A28 is afgesloten door de hevige natuurbrand op militair oefenterrein 't Harde. Tussen Harderwijk en Wezep is de snelweg in beide richtingen afgesloten, meldt de ANWB. Ook de N309 en de N795 richting Epe zijn dicht vanwege de brand die woensdagmiddag op het oefenterrein uitbrak.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV waarschuwt dat er toch nog steeds iets kan gebeuren met de gegevens die buitgemaakt waren bij de hack bij softwareleverancier ChipSoft. "Alertheid blijft daarom nodig." ChipSoft liet dinsdag weten dat de patiënteninformatie die was gestolen nergens is gepubliceerd en inmiddels is vernietigd.
2 uur geleden