Strafdossier MH17 in drie dagen door rechtbank besproken
SCHIPHOL (ANP) - In een uitgebreid en gedetailleerd betoog heeft de rechtbank Den Haag drie dagen lang het omvangrijke strafdossier rond de ramp met MH17 doorgenomen. Die bespreking van het dossier bleef eenrichtingsverkeer, geen van de vier verdachten is namelijk verschenen in de rechtbank om op de bevindingen te reageren. Drie van hen hebben zelfs helemaal niets laten horen, alleen Oleg Poelatov laat zich door advocaten verdedigen.
De belangrijkste vraag in het monsterproces is: hebben rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski, diens assistent Oleg Poelatov en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko iets te maken met het neerstorten van het vliegtuig op 17 juli 2014? Alle 298 inzittenden kwamen daardoor om het leven. De rechtbank putte veel uit het eerder door het internationale onderzoeksteam (JIT) uitgevoerde en gepubliceerde onderzoek.
Zo bestaan er tapgesprekken waarin Doebinski en Poelatov spreken over een BUK-raket. Volgens het Openbaar Ministerie is het toestel van Malaysia Airlines neergeschoten met een dergelijke raket, boven het oosten van Oekraïne. Op dat moment was daar een conflict gaande tussen pro-Russische separatisten en Oekraïense regeringstroepen.
Poelatov
De vier verdachten ontkennen iedere vorm van betrokkenheid bij de vliegramp, bijvoorbeeld via social media of via interviews. De Rus Poelatov heeft opnames van uitgebreide gesprekken met zijn advocaten laten maken, die eerder al in de rechtbank getoond zijn. Over de getapte gesprekken had Poelatov onder meer gezegd dat hij een telefoonnummer had speciaal om de vijand te misleiden, waar dus doelbewust verkeerde informatie verspreid werd.
De rechtbank - voor deze zaak uitgeweken naar het Justitieel Complex op Schiphol - lieten de afgelopen dagen meerdere keren nadrukkelijk weten dat de rechtbank pas bij het vonnis een beoordeling geeft over het dossier.
Inhoudelijke behandeling
Volgende week krijgt het Openbaar Ministerie de gelegenheid om delen uit het dossier voor te houden. De advocaten van Poelatov lieten weten dat zij daar waarschijnlijk op dit moment nog geen behoefte aan hebben en pas bij pleidooi reageren op de aantijgingen.
Na ruim een jaar voorbereidende zittingen is maandag de inhoudelijke behandeling van het monsterproces begonnen. De uitspraak wordt niet eerder dan volgend jaar verwacht.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - In een restaurant aan de Kruisstraat in Eindhoven is brand uitgebroken nadat vermoedelijk zwaar vuurwerk naar binnen was gegooid. Dat meldt de politie op X. Het vuurwerk veroorzaakte een explosie. Er is niemand gewond geraakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanuit meerdere plekken in het land melden mensen via sociale media dat ze zondagavond rond 19.00 uur een soort vuurbol hebben gezien in de lucht. Waarschijnlijk gaat het om een meteoor, zegt meteoroloog Wouter van Bernebeek, ofwel een stukje ruimtepuin dat in de dampkring verbrandt en daarmee een geel lichtspoor achterlaat aan de hemel.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep Nederlanders die in Oman was gestrand, reist maandag door naar Schiphol vanaf de luchthaven van Hurghada in Egypte. Het gaat om de Nederlanders die eerst in de Omaanse hoofdstad Muscat worden opgehaald met een militair vliegtuig van Defensie. Zij worden door Defensie naar Hurghada gebracht en vliegen vanaf daar door naar Amsterdam, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer tussen Den Bosch en Tilburg ligt tot zeker dinsdagochtend stil nadat eerder dit weekend een werktrein ontspoorde bij Vught. Eerder was de verwachting dat er maandagochtend weer treinen konden rijden op het traject, maar die prognose is bijgesteld, meldt een woordvoerder van ProRail. Het treinverkeer tussen beide Brabantse steden ligt sinds zaterdagochtend vroeg stil.
12 uur geledenMAARSSEN (ANP) - Door een ongeluk op de Zuilense Ring (N230) bij Maarssen zijn zondagmiddag zeven mensen gewond geraakt, meldt een woordvoerder van de politie. Onder hen zijn enkele kinderen. Bij het ongeval waren twee voertuigen betrokken. De politiewoordvoerder spreekt van een zwaar ongeval.
13 uur geledenBARDUFOSS (ANP) - Nederlandse militairen spelen de komende dagen na hoe ze binnengevallen Russische troepen uit Noorwegen kunnen verjagen. Commandant George Pastoor noemt het geen oefening meer, maar een "repetitie".
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Volgens de organisatie hebben zondag zo'n 15.000 mensen meegelopen met de Feminist March in Amsterdam. Er werd stilgestaan bij oorlogsgeweld en de invloed die dat heeft op vrouwen. Iliriana Banjska sprak eerder op de dag namens de organisatie van "superweer en een goede opkomst tot nu toe".
17 uur geleden