'Stevige investeringen nodig, lastenverzwaringen uit den boze'
DEN HAAG (ANP) - Er is een stevige investeringsagenda nodig om uit de coronacrisis te komen en daarbij zijn lastenverzwaringen uit den boze. Daarover zijn alle partijen binnen de Sociaal-Economische Raad (SER) het eens, zegt voorzitter van MKB-Nederland Jacco Vonhof over het akkoord dat de vakbonden en werkgevers hebben bereikt over de hervorming van de arbeidsmarkt, waarbij flexwerk aan banden wordt gelegd.
De ingrepen zijn volgens de sociale partners nodig omdat er in Nederland sprake is van toenemende ongelijkheid en maatschappelijk ongenoegen. In een SER-advies dringen ze er daarom op aan dat een nieuw kabinet fors gaat investeren in wat ze noemen brede welvaart. Volgens Ingrid Thijssen, voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW, is het voor het eerst in 15 jaar dat de sociale partners voor de formatie een gezamenlijk advies uitbrengen.
"Hiermee halen we gezamenlijk de scherpe randen van de arbeidsmarkt af", zegt Vonhof. "Ook werkgevers willen niet dat er wordt geconcurreerd op arbeidsvoorwaarden en dat mensen beschikbaar moeten zijn voor alles, maar recht hebben op niets." Er moet een gelijk speelveld worden gecreëerd voor ondernemers zonder oneerlijke concurrentie op arbeidsvoorwaarden. Volgens Vonhof wordt het voor ondernemers aantrekkelijker om mensen aan te nemen.
"Voor ondernemers in de land- en tuinbouw is de boodschap van de SER om vooral te investeren belangrijk en een steun in de rug voor het aanpakken van uitdagingen waar de sector voor staat", zegt Sjaak van der Tak, voorzitter van LTO Nederland. De brancheorganisatie noemt daarnaast de erkenning in het advies van seizoensarbeid als bijzondere vorm van tijdelijk werk een winstpunt.
De SER staat in het advies uitgebreid stil bij extra investeringen. Die zouden de komende jaren nodig zijn in onder meer kennis en innovatie, digitalisering en nieuwe technologieën, infrastructuur en verduurzaming.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
51 minuten geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
54 minuten geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
3 uur geledenBEIJING (ANP/DPA) - China wil dat Nederland meer stappen zet om het onderlinge conflict over chipbedrijf Nexperia op te lossen. Volgens de Chinese overheid hebben de Nederlanders nog geen zichtbare stappen ondernomen om schending van de rechten en belangen van Chinese bedrijven te stoppen en daarmee de stabiliteit van wereldwijde toeleveringsketens te herstellen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiële markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.
18 uur geleden