Sterkste daling Chinese consumentenprijzen sinds 2009
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dagelijks leven in China is in januari 0,8 procent goedkoper geworden dan een jaar geleden, meldde het Chinese statistiekbureau. De consumentenprijzen lieten daarmee de sterkste daling zien sinds 2009. Met een inflatiecijfer van onder de nul procent blijft de op een na grootste economie ter wereld kampen met deflatie, wat erop wijst dat het land moeite heeft om de economische groei via de binnenlandse vraag te stimuleren.
Het was de vierde maand op rij van deflatie in China. De prijsdaling viel ook groter uit dan de afname met 0,5 procent die economen hadden voorzien. Daarmee gaat China in tegen de trend in andere delen van de wereld, waar de inflatie wel is afgekoeld, maar de consumentenprijzen nog altijd een stijging laten zien.
De risico's van een negatieve inflatie ofwel deflatie voor de economie zijn ernstig. Als China er niet in slaagt die trend te keren dreigt dit te leiden tot een neerwaartse spiraal, waarbij mensen hun aankopen uitstellen omdat ze verwachten dat de prijzen zullen blijven dalen. Dat zou de totale consumptie aantasten. Een gebrek aan vraag kan bedrijven dan dwingen de productie te verlagen, het aannemen van personeel te bevriezen of werknemers te ontslaan.
Renteverlagingen
De aanhoudende prijsdaling zal waarschijnlijk bijdragen aan de oproep aan de Chinese overheid om meer te doen om de economie aan te jagen en het consumentenvertrouwen te herstellen. Tot nu toe hebben renteverlagingen van de Chinese centrale bank en maatregelen om de kredietverlening in het land te stimuleren weinig impact gehad.
Het Chinese statistiekbureau kwam ook met nieuwe gegevens over de producentenprijzen. De prijzen die fabrikanten voor hun goederen vragen daalden in januari met 2,5 procent, na een daling van 2,7 procent in december. De producentenprijzen nemen al zestien maanden op rij af. Economen hadden voor januari gerekend op een prijsdaling met 2,6 procent.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De Britse modesite Asos lijkt mogelijk slachtoffer te zijn geworden van een hack. Gebruikers van de app ontvingen dinsdagochtend een melding waaruit kan worden opgemaakt dat de systemen van het kledingbedrijf zijn gehackt.
22 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Gita Salden wordt de nieuwe voorzitter toezicht bij De Nederlandsche Bank (DNB). In haar nieuwe rol wordt zij onder meer verantwoordelijk voor het bankentoezicht. Ze volgt Steven Maijoor op, die in maart vertrekt bij DNB.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Franse presidentskandidaat Marine Le Pen wil het begrotingstekort van Frankrijk uiterlijk in 2032 onder de 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp) brengen. Dat zei Le Pen dinsdag op een bijeenkomst van haar partij Rassemblement National.
1 uur geledenNEUSS (ANP/DPA) - Het Duitse defensiebedrijf Rheinmetall is begonnen met de serieproductie van satellieten. Jaarlijks moeten er zo'n vijftig satellieten worden gebouwd op de locatie in Neuss. Het defensieconcern breidt hiermee zijn portfolio verder uit.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse mediatoezichthouder Ofcom onderzoekt of Meta zich mogelijk niet heeft gehouden aan de Britse regels voor onlineveiligheid. Het bedrijf achter Facebook en Instagram zou de risico's van een nieuwe functie op Instagram onvoldoende hebben beoordeeld voor die werd gelanceerd.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van wasserijen gaan donderdag staken, meldt FNV. Volgens de vakbond zitten onderhandelingen voor een nieuwe cao nog altijd vast. Het is de eerste landelijke staking nadat er sinds begin september al meerdere keren op verschillende plekken gestaakt werd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op het nieuwe slotrecord van een dag eerder. In New York steeg de technologiebeurs Nasdaq op maandag eveneens naar een nieuw record. De olieprijzen stonden licht lager.
3 uur geleden