Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sterkste daling Chinese consumentenprijzen sinds 2009

Sterkste daling Chinese consumentenprijzen sinds 2009

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dagelijks leven in China is in januari 0,8 procent goedkoper geworden dan een jaar geleden, meldde het Chinese statistiekbureau. De consumentenprijzen lieten daarmee de sterkste daling zien sinds 2009. Met een inflatiecijfer van onder de nul procent blijft de op een na grootste economie ter wereld kampen met deflatie, wat erop wijst dat het land moeite heeft om de economische groei via de binnenlandse vraag te stimuleren.

Het was de vierde maand op rij van deflatie in China. De prijsdaling viel ook groter uit dan de afname met 0,5 procent die economen hadden voorzien. Daarmee gaat China in tegen de trend in andere delen van de wereld, waar de inflatie wel is afgekoeld, maar de consumentenprijzen nog altijd een stijging laten zien.

De risico's van een negatieve inflatie ofwel deflatie voor de economie zijn ernstig. Als China er niet in slaagt die trend te keren dreigt dit te leiden tot een neerwaartse spiraal, waarbij mensen hun aankopen uitstellen omdat ze verwachten dat de prijzen zullen blijven dalen. Dat zou de totale consumptie aantasten. Een gebrek aan vraag kan bedrijven dan dwingen de productie te verlagen, het aannemen van personeel te bevriezen of werknemers te ontslaan.

Renteverlagingen

De aanhoudende prijsdaling zal waarschijnlijk bijdragen aan de oproep aan de Chinese overheid om meer te doen om de economie aan te jagen en het consumentenvertrouwen te herstellen. Tot nu toe hebben renteverlagingen van de Chinese centrale bank en maatregelen om de kredietverlening in het land te stimuleren weinig impact gehad.

Het Chinese statistiekbureau kwam ook met nieuwe gegevens over de producentenprijzen. De prijzen die fabrikanten voor hun goederen vragen daalden in januari met 2,5 procent, na een daling van 2,7 procent in december. De producentenprijzen nemen al zestien maanden op rij af. Economen hadden voor januari gerekend op een prijsdaling met 2,6 procent.

Meer uit Financieel

Beveiliging Schiphol houdt dinsdag en woensdag werkonderbrekingen

UTRECHT (ANP) - De beveiligers op Schiphol houden dinsdag en woensdag hun eerste werkonderbrekingen uit onvrede over de hoge werkdruk. Dinsdag gaat het om drie acties van een kwartier, om 10.00 uur, 14.00 uur en 19.00 uur. Woensdag zijn het er vijf van een kwartier: om 10.00 uur, 12.00 uur, 14.00 uur, 16.00 uur en 19.00 uur.

2 minuten geleden
Webwinkel Bijenkorf weer 'volledig beschikbaar' na datalek

AMSTERDAM (ANP) - De webshop van de Bijenkorf is weer volledig beschikbaar na problemen door het datalek bij de logistieke partner CEVA Logistics eerder deze maand. Daardoor waren tijdelijk veel artikelen niet te bestellen. Daarvoor was de levertijd al flink opgelopen. Die staat inmiddels weer op twee tot vijf dagen, wat nog wel langer is dan de enkele dag van voor de problemen.

21 minuten geleden
Heffingen VS op Canadese auto's en staal verhoogd tot 50 procent

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse importheffingen op alle auto's, vrachtwagens, auto-onderdelen en staal uit Canada worden per 1 januari verhoogd naar 50 procent. Dat stelt de Amerikaanse president Donald Trump bekendgemaakt op zijn berichtendienst Truth Social.

32 minuten geleden
IEA-directeur waarschuwt voor lage gasvoorraden richting winter

PARIJS (ANP/RTR) - Fatih Birol, directeur van het Internationaal Energieagentschap (IEA), is bezorgd over het huidige lage niveau van de Europese gasvoorraden voor de komende winter. Volgens AGSI, dat de gasvoorraden en opslagniveaus monitort, liggen de gasreserves momenteel rond de 62 procent. De Europese Unie heeft als doel om de gasvoorraad voor 1 december op 80 procent te brengen. In Nederland is dit nu nog geen 44 procent.

1 uur geleden
Wall Street verdeeld in afwachting van sancties tegen Iran

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag overwegend lager begonnen. Beleggers namen geen risico's in afwachting van de nieuwe Amerikaanse economische sancties tegen Iran, die naar verwachting later op de dag worden aangekondigd. Ook wordt uitgekeken naar de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in het Amerikaanse Jackson Hole, die eind deze week begint, en de kwartaalcijfers van AI-chipbedrijf Nvidia, die woensdag op het programma staan.

1 uur geleden
Rapport wijst op Colombiaanse ronselcontent op Facebook en TikTok

NEW YORK (ANP/AFP) - Facebook en TikTok hebben berichten verspreid waarmee Colombiaanse gewapende groepen probeerden kinderen te ronselen. Dat zegt Human Rights Watch, die vindt dat de socialemediabedrijven de berichtenstroom hadden moeten verhinderen.

2 uur geleden
Consumentenbond ziet tientallen keren krimpflatie in supermarkt

DEN HAAG (ANP) - Fabrikanten verkleinen nog altijd hun verpakkingen zonder dat de prijzen even hard meedalen, meldt de Consumentenbond maandag. De belangenbehartiger voor consumenten zag het afgelopen jaar in de supermarkten tientallen gevallen van deze zogenoemde krimpflatie.

3 uur geleden