Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sterkste daling Chinese consumentenprijzen sinds 2009

Sterkste daling Chinese consumentenprijzen sinds 2009

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dagelijks leven in China is in januari 0,8 procent goedkoper geworden dan een jaar geleden, meldde het Chinese statistiekbureau. De consumentenprijzen lieten daarmee de sterkste daling zien sinds 2009. Met een inflatiecijfer van onder de nul procent blijft de op een na grootste economie ter wereld kampen met deflatie, wat erop wijst dat het land moeite heeft om de economische groei via de binnenlandse vraag te stimuleren.

Het was de vierde maand op rij van deflatie in China. De prijsdaling viel ook groter uit dan de afname met 0,5 procent die economen hadden voorzien. Daarmee gaat China in tegen de trend in andere delen van de wereld, waar de inflatie wel is afgekoeld, maar de consumentenprijzen nog altijd een stijging laten zien.

De risico's van een negatieve inflatie ofwel deflatie voor de economie zijn ernstig. Als China er niet in slaagt die trend te keren dreigt dit te leiden tot een neerwaartse spiraal, waarbij mensen hun aankopen uitstellen omdat ze verwachten dat de prijzen zullen blijven dalen. Dat zou de totale consumptie aantasten. Een gebrek aan vraag kan bedrijven dan dwingen de productie te verlagen, het aannemen van personeel te bevriezen of werknemers te ontslaan.

Renteverlagingen

De aanhoudende prijsdaling zal waarschijnlijk bijdragen aan de oproep aan de Chinese overheid om meer te doen om de economie aan te jagen en het consumentenvertrouwen te herstellen. Tot nu toe hebben renteverlagingen van de Chinese centrale bank en maatregelen om de kredietverlening in het land te stimuleren weinig impact gehad.

Het Chinese statistiekbureau kwam ook met nieuwe gegevens over de producentenprijzen. De prijzen die fabrikanten voor hun goederen vragen daalden in januari met 2,5 procent, na een daling van 2,7 procent in december. De producentenprijzen nemen al zestien maanden op rij af. Economen hadden voor januari gerekend op een prijsdaling met 2,6 procent.

Meer uit Financieel

Zwakke dollar drukt omzetgroei moederbedrijf Albert Heijn

ZAANDAM (ANP) - Mede door hogere prijzen heeft Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, iets meer omzet gemaakt in het afgelopen kwartaal. De groei werd echter geremd door ongunstige wisselkoersen en zwakkere prestaties van de Amerikaanse activiteiten.

31 minuten geleden
Coinkite: falende AI leidde tot bitcoindiefstal van 130 miljoen

TORONTO (ANP/BLOOMBERG) - Mede door falende kunstmatige intelligentie zijn hackers erin geslaagd zo'n 130 miljoen dollar aan bitcoins te stelen. Dat zegt bitcoinbedrijf Coinkite, waarop de hackers het hadden gemunt. De onderneming had AI ingezet om zijn digitale beveiliging te verbeteren. De AI zag echter een softwarefout over het hoofd, en precies dat lek in de beveiliging werd door de hackers gebruikt bij de diefstal.

36 minuten geleden
Brouwer Heineken verkoopt meer, omzet en winst omhoog

AMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken heeft in de eerste helft van dit jaar meer verkocht en zag de omzet en winst stijgen. Volgens het bedrijf steeg het totale verkoopvolume met 1,6 procent tot 142,8 miljoen hectoliter. Omgerekend gaat het dan om ruim 57 miljard glazen van 250 milliliter.

1 uur geleden
Aziatische beurzen omhoog na records op Wall Street

TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenmarkten gingen woensdag flink omhoog na de recordwinsten op Wall Street dinsdag. De beurshandel kreeg vooral steun van sterke bedrijfsresultaten van meerdere techbedrijven en een verdere daling van de olieprijs.

1 uur geleden
VEH ontvangt meer signalen over misleiding bij verduurzaming

AMERSFOORT (ANP) - Vereniging Eigen Huis (VEH) merkt dat meer mensen die hun huis willen verduurzamen, worden misleid. De vereniging ontvangt steeds meer signalen over oneerlijke verkooppraktijken rond bijvoorbeeld thuisbatterijen en warmtepompen. Om een beter beeld te krijgen van de problemen opent VEH woensdag een meldpunt.

2 uur geleden
Aantal fastfoodzaken in twintig jaar bijna verdubbeld

DEN HAAG (ANP) - Nederland telt steeds meer fastfoodzaken. Begin dit jaar waren er ruim 19.000, bijna twee keer zoveel als twintig jaar geleden. Het aantal reguliere restaurants steeg in diezelfde periode iets minder hard, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

4 uur geleden
VEH ontvangt meer signalen over misleiding bij verduurzaming

AMERSFOORT (ANP) - Vereniging Eigen Huis (VEH) merkt dat meer mensen die hun huis willen verduurzamen, worden misleid. De vereniging ontvangt steeds meer signalen over oneerlijke verkooppraktijken rond bijvoorbeeld thuisbatterijen en warmtepompen. Om een beter beeld te krijgen van de problemen opent VEH woensdag een meldpunt.

4 uur geleden