Sterkste daling Chinese consumentenprijzen sinds 2009
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dagelijks leven in China is in januari 0,8 procent goedkoper geworden dan een jaar geleden, meldde het Chinese statistiekbureau. De consumentenprijzen lieten daarmee de sterkste daling zien sinds 2009. Met een inflatiecijfer van onder de nul procent blijft de op een na grootste economie ter wereld kampen met deflatie, wat erop wijst dat het land moeite heeft om de economische groei via de binnenlandse vraag te stimuleren.
Het was de vierde maand op rij van deflatie in China. De prijsdaling viel ook groter uit dan de afname met 0,5 procent die economen hadden voorzien. Daarmee gaat China in tegen de trend in andere delen van de wereld, waar de inflatie wel is afgekoeld, maar de consumentenprijzen nog altijd een stijging laten zien.
De risico's van een negatieve inflatie ofwel deflatie voor de economie zijn ernstig. Als China er niet in slaagt die trend te keren dreigt dit te leiden tot een neerwaartse spiraal, waarbij mensen hun aankopen uitstellen omdat ze verwachten dat de prijzen zullen blijven dalen. Dat zou de totale consumptie aantasten. Een gebrek aan vraag kan bedrijven dan dwingen de productie te verlagen, het aannemen van personeel te bevriezen of werknemers te ontslaan.
Renteverlagingen
De aanhoudende prijsdaling zal waarschijnlijk bijdragen aan de oproep aan de Chinese overheid om meer te doen om de economie aan te jagen en het consumentenvertrouwen te herstellen. Tot nu toe hebben renteverlagingen van de Chinese centrale bank en maatregelen om de kredietverlening in het land te stimuleren weinig impact gehad.
Het Chinese statistiekbureau kwam ook met nieuwe gegevens over de producentenprijzen. De prijzen die fabrikanten voor hun goederen vragen daalden in januari met 2,5 procent, na een daling van 2,7 procent in december. De producentenprijzen nemen al zestien maanden op rij af. Economen hadden voor januari gerekend op een prijsdaling met 2,6 procent.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Nederlandse gebruikers van ChatGPT krijgen vanaf volgende week advertenties te zien in de populaire chatbot. Het bedrijf achter ChatGPT, OpenAI, kondigt aan advertenties uit te breiden naar 31 Europese landen, waaronder Nederland.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Afvalverwerker Renewi schrapt ook in Nederland tientallen banen. Dat bevestigt een woordvoerder na vragen van het ANP. Eerder meldden vakbonden in België dat 91 mensen hun baan bij het bedrijf daar verliezen.
1 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Eurowings gaat vanaf 25 oktober weer vliegen naar Dubai. Eurowings was gestopt met vliegen naar Dubai na de uitbraak van de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenLOMMEL (ANP/BELGA) - Bij afvalverwerker Renewi dreigen in België 91 mensen hun baan te verliezen. Dat melden de Belgische vakbonden. De directie bevestigt de ontslagronde.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Beveiligers op Schiphol gaan komende tijd korte werkonderbrekingen houden en stiptheidsacties uitvoeren, heeft vakbond CNV aangekondigd. Ook FNV doet mee. Volgens CNV-onderhandelaar André Quist kunnen de korte werkonderbrekingen zorgen voor iets langere wachtrijen aan het einde van de drukke zomerperiode.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Honderden Chinese robotfabrikanten pakken woensdag in Beijing uit met hun nieuwste robots, om investeerders en consumenten ervan te overtuigen dat de robotrevolutie nu echt doorbreekt. De conferentie 'World Robot Conference' komt op een moment dat robots steeds meer een nieuw strijdtoneel worden in de concurrentie tussen de VS en China. Tegelijkertijd worden investeerders steeds enthousiaster over de sector.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Europa mag niet achterblijven in de AI-revolutie en de economische veranderingen door kunstmatige intelligentie. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een toespraak op het hoofdkantoor van het World Economic Forum in het Zwitserse Genève.
4 uur geleden