Sterkste daling Chinese chipimport sinds 2004 door sancties VS
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese import van chips is vorig jaar het sterkst gedaald sinds het begin van de metingen in 2004. De invoer van halfgeleiders door China wordt geraakt door de Amerikaanse exportbeperkingen van chips aan het land en het kwakkelende herstel van de op een na grootste economie ter wereld.
De waarde van de door de grootste chipmarkt ter wereld geïmporteerde chips daalde in 2023 met ruim 15 procent tot 349,4 miljard dollar (zo'n 319 miljard euro). Het is het tweede jaar op rij dat de Chinese invoer van chips afneemt en de scherpste daling sinds de Chinese douane in 2004 begon met het bijhouden van de gegevens.
De scherpe neergang onderstreept de aanhoudende zwakte in de wereldwijde chipindustrie, die moeite heeft om uit een diep dal te komen. Vooral de Chinese vraag heeft te lijden gehad onder de strenge coronamaatregelen in het land en het zwakke herstel na de pandemie. Vorig jaar kreeg de chipmarkt een nieuwe klap door het besluit van de Amerikaanse regering om de export van geavanceerde chips die in staat zijn om modellen voor kunstmatige intelligentie te trainen, aan China te verbieden.
De Amerikaanse sancties hebben ook gevolgen voor ASML. Zo mag de Nederlandse chipmachinemaker zijn geavanceerde machines niet leveren aan Chinese bedrijven. De Amerikanen willen namelijk dat er geen geavanceerde chiptechnologie naar China wordt geëxporteerd om te voorkomen dat de Chinezen de chips kunnen gebruiken voor militaire doeleinden.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Ongeveer tweehonderd vluchten op Brussels Airport gaan niet door vanwege de staking bij luchtverkeersleider Skeyes, meldt persbureau Belga. Eerder werd bekend dat door de acties tussen 14.00 uur en 21.00 uur geen vluchten plaatsvinden van en naar België.
3 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De aangekondigde stakingen bij de zuivelindustrie gaan dinsdagavond van start. Dat meldt vakbond FNV. Werknemers leggen het werk vanaf 22.00 uur neer bij vestigingen van FrieslandCampina in Meppel en Beilen. Woensdagochtend volgt ook een vestiging in Nuenen. De stakingen duren tot woensdagavond 22.00 uur.
5 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De wapenexport van Israël is in 2025 voor het vijfde jaar op rij naar een nieuw recordniveau gestegen, aangejaagd door de uitvoer van raketten en luchtafweersystemen. Volgens het Israëlische ministerie van Defensie steeg de exportwaarde met bijna 30 procent tot ruim 19 miljard dollar. Over de afgelopen vijf jaar is de export van wapens en defensiegoederen van Israël meer dan verdubbeld.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "Met de kennis van nu had ik er eerder iets mee moeten doen", zegt Donald Pols nu NRC zijn extreemrechtse verleden als jongvolwassene in Zuid-Afrika heeft onthuld. "Maar aan wie moest ik verantwoording afleggen toen ik 25 was? Ik was een nobody. Jullie beoordelen mij vanuit wie ik nu ben, een invloedrijke Nederlander. Maar het heeft dertig jaar geduurd om daar te komen", zegt Pols in een interview met de krant.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt boetes op aan bedrijven actief in de grond-, weg- en waterbouw vanwege vervalsing bij een gemeentelijke aanbesteding. Bij de verboden afspraak waren drie bedrijven betrokken: Bouwhuis, Timmerhuis en Van Gelder. Zij spraken onderling hun inschrijfprijzen af en bepaalden zo wie de opdracht zou winnen, aldus de ACM.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verder oplopende inflatie in de eurozone in mei heeft de weg vrijgemaakt voor een renteverhoging door de Europese Centrale Bank (ECB) volgende week. Dat zegt ING-econoom Carsten Brzeski in een reactie op de inflatiecijfers van het eurogebied.
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland breekt met Donald Pols, de voormalige directeur van Milieudefensie. Pols ging maandag aan de slag bij de staalfabrikant als hoofd duurzaamheid en communicatie. Maar Tata Steel zegt nu dat aanvullende informatie over zijn verleden bekend is geworden "die ons heeft geraakt en niet eerder met het bedrijf is gedeeld". NRC meldt op basis van eigen onderzoek dat Pols in zijn studententijd voorman is geweest van een extreemrechtse studentenbeweging in Zuid-Afrika.
2 uur geleden