Sterkste daling Chinese chipimport sinds 2004 door sancties VS
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese import van chips is vorig jaar het sterkst gedaald sinds het begin van de metingen in 2004. De invoer van halfgeleiders door China wordt geraakt door de Amerikaanse exportbeperkingen van chips aan het land en het kwakkelende herstel van de op een na grootste economie ter wereld.
De waarde van de door de grootste chipmarkt ter wereld geïmporteerde chips daalde in 2023 met ruim 15 procent tot 349,4 miljard dollar (zo'n 319 miljard euro). Het is het tweede jaar op rij dat de Chinese invoer van chips afneemt en de scherpste daling sinds de Chinese douane in 2004 begon met het bijhouden van de gegevens.
De scherpe neergang onderstreept de aanhoudende zwakte in de wereldwijde chipindustrie, die moeite heeft om uit een diep dal te komen. Vooral de Chinese vraag heeft te lijden gehad onder de strenge coronamaatregelen in het land en het zwakke herstel na de pandemie. Vorig jaar kreeg de chipmarkt een nieuwe klap door het besluit van de Amerikaanse regering om de export van geavanceerde chips die in staat zijn om modellen voor kunstmatige intelligentie te trainen, aan China te verbieden.
De Amerikaanse sancties hebben ook gevolgen voor ASML. Zo mag de Nederlandse chipmachinemaker zijn geavanceerde machines niet leveren aan Chinese bedrijven. De Amerikanen willen namelijk dat er geen geavanceerde chiptechnologie naar China wordt geëxporteerd om te voorkomen dat de Chinezen de chips kunnen gebruiken voor militaire doeleinden.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Grote pensioenfondsen hadden eind vorig jaar meer geld om alle pensioenen te kunnen betalen. Dit laten zorgfonds PFZW, ambtenarenpensioenfonds ABP, metaalfonds PMT, metalektrofonds PME en bpfBOUW weten. Dat komt volgens hen door de gestegen rente.
2 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De doorstroming op de woningmarkt komt verder onder druk te staan, stelt De Hypotheker. Dat is het gevolg van aangescherpte hypotheekregels, waardoor het voor ouderen financieel minder interessant wordt om naar een kleinere koopwoning te verhuizen.
2 uur geledenAUSTIN (ANP) - De winst van de bouwer van elektrische auto's Tesla is in het afgelopen kwartaal flink gedaald onder druk van lagere verkopen en hogere kosten. Volgens het door Elon Musk geleide bedrijf kwam de nettowinst uit op 840 miljoen dollar, wat 61 procent minder is dan een jaar eerder.
4 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms gaat dit jaar veel meer geld uitgeven aan datacenters en kunstmatige intelligentie. Dat kwam woensdag naar voren bij de presentatie van de jaarcijfers van het socialemediabedrijf. Daarmee voert Meta de druk flink op in de concurrentiestrijd op het vlak van AI tussen grote techbedrijven.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersuitslagen gesloten na het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente onveranderd te laten, zoals was verwacht. Daarnaast ging de aandacht op Wall Street uit naar de kwartaalcijfers van grote bedrijven, waaronder koffieketen Starbucks en chipproducent Texas Instruments.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. In december kwam de Federal Reserve nog met de derde renteverlaging op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Investeringsmaatschappij CVC Capital Partners is in vergevorderde gesprekken met speciaalchemieconcern dsm-firmenich over een overname van zijn tak voor ingrediënten en vitamines voor diervoeding Animal Nutrition & Health (ANH). Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Mogelijk kan al binnen enkele dagen een deal worden aangekondigd, aldus Bloomberg.
7 uur geleden