Sterke resultaten Nvidia zorgen voor rally chipbedrijven in Azië
HONGKONG (ANP) - De Aziatische chipbedrijven gingen donderdag stevig omhoog dankzij de sterke resultaten van de Amerikaanse chipproducent Nvidia. Nvidia wordt gezien als een belangrijke speler op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) en gaf aan ook in de komende maanden flink te profiteren van de grote vraag naar techniek voor AI-toepassingen.
In de drie maanden tot en met oktober rekent het Amerikaanse bedrijf op ongeveer 16 miljard dollar omzet. Dat is veel meer dan kenners hadden verwacht. Het aandeel Nvidia, dat dit jaar al meer dan 200 procent in waarde is gestegen, schoot dan ook flink omhoog in de zogeheten nabeurshandel op Wall Street door het aanhoudende optimisme over AI.
"Een nieuw computertijdperk is begonnen", verklaarde oprichter en topman Jensen Huang van Nvidia. Volgens hem maken bedrijven overal in de wereld de overstap naar AI-toepassingen. Nvidia maakt onder meer AI-processors voor datacenters. Ook werkt het bedrijf aan een supercomputer waarmee techbedrijven als Microsoft en Meta Platforms opvolgers van de bekende chatbot ChatGPT kunnen ontwikkelen.
Optimisme
De Aziatische leveranciers van Nvidia, zoals het Taiwanese TSMC, het Zuid-Koreaanse SK Hynix en het Japanse Advantest lieten stevige koerswinsten zien van tot 3,8 procent. Ook andere chipbedrijven als Samsung, Tokyo Electron en de Chinese chipmaker SMIC profiteerden van het optimisme dat de opkomst van AI-toepassingen de vraag naar chips zal aanjagen.
Chinese techbedrijven als Alibaba, Tencent en Baidu, die werken aan hun eigen chatbots en andere AI-toepassingen, wonnen eveneens terrein. Dankzij de rally in de chip- en techsector steeg de Hang Seng-index in Hongkong 1,9 procent.
Meer uit Financieel
ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - Delta Air Lines gaat voor het eerst Boeing 787 Dreamliners kopen om in te zetten op lange routes. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij heeft een order geplaatst voor dertig toestellen van het type 787-10 en een optie genomen voor nog eens dertig stuks.
33 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock gaat nog meer banen schrappen om kosten te besparen. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg gaat het in de nieuwe ontslagronde om ongeveer 250 arbeidsplaatsen, wat neerkomt op circa 1 procent van het totaal. Vorig jaar werden volgens Bloomberg al twee vergelijkbare ontslagrondes doorgevoerd door 's werelds grootste vermogensbeheerder.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - Meerdere Europese vliegvelden zijn dinsdagochtend tijdelijk gesloten vanwege winterse weeromstandigheden. Luchthavens in Boedapest, Bratislava en Wenen lagen plat, terwijl in Praag veel minder vluchten zijn. De temperatuur is ver onder nul op veel plekken in Centraal-Europa.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) steunt de solidariteitsverklaring van centrale banken wereldwijd aan voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse Federal Reserve, na de dagvaarding van de centrale bank door het Amerikaanse ministerie van Justitie.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Centrale banken wereldwijd werken aan een gezamenlijke steunverklaring voor de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell. Dat meldt een bron aan persbureau Bloomberg. Het zou een signaal van solidariteit aan Powell zijn na de dagvaarding waarmee de regering-Trump volgens de Federal Reserve de onafhankelijkheid van het instituut wil aanvallen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijksambtenaren zijn van plan actie te voeren om hun eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten, kondigen FNV en CNV aan. De vakbonden stelden minister Frank Rijkaart van Binnenlandse Zaken eerder een ultimatum tot dinsdag, omdat ze ontevreden zijn over de nullijn die het demissionaire kabinet voor deze ambtenaren wil aanhouden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend en zette daarmee de opmars richting het historische niveau van 1000 punten voort. Maandag eindigde de Amsterdamse hoofdindex al op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi. Ook op Wall Street scherpten de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index de recordstanden verder aan, ondanks zorgen over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
5 uur geleden