Sterke resultaten Nvidia zorgen voor rally chipbedrijven in Azië
HONGKONG (ANP) - De Aziatische chipbedrijven gingen donderdag stevig omhoog dankzij de sterke resultaten van de Amerikaanse chipproducent Nvidia. Nvidia wordt gezien als een belangrijke speler op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) en gaf aan ook in de komende maanden flink te profiteren van de grote vraag naar techniek voor AI-toepassingen.
In de drie maanden tot en met oktober rekent het Amerikaanse bedrijf op ongeveer 16 miljard dollar omzet. Dat is veel meer dan kenners hadden verwacht. Het aandeel Nvidia, dat dit jaar al meer dan 200 procent in waarde is gestegen, schoot dan ook flink omhoog in de zogeheten nabeurshandel op Wall Street door het aanhoudende optimisme over AI.
"Een nieuw computertijdperk is begonnen", verklaarde oprichter en topman Jensen Huang van Nvidia. Volgens hem maken bedrijven overal in de wereld de overstap naar AI-toepassingen. Nvidia maakt onder meer AI-processors voor datacenters. Ook werkt het bedrijf aan een supercomputer waarmee techbedrijven als Microsoft en Meta Platforms opvolgers van de bekende chatbot ChatGPT kunnen ontwikkelen.
Optimisme
De Aziatische leveranciers van Nvidia, zoals het Taiwanese TSMC, het Zuid-Koreaanse SK Hynix en het Japanse Advantest lieten stevige koerswinsten zien van tot 3,8 procent. Ook andere chipbedrijven als Samsung, Tokyo Electron en de Chinese chipmaker SMIC profiteerden van het optimisme dat de opkomst van AI-toepassingen de vraag naar chips zal aanjagen.
Chinese techbedrijven als Alibaba, Tencent en Baidu, die werken aan hun eigen chatbots en andere AI-toepassingen, wonnen eveneens terrein. Dankzij de rally in de chip- en techsector steeg de Hang Seng-index in Hongkong 1,9 procent.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De bondsraad van FNV legt zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stapt naar de Hoge Raad. Daarmee vechten leden van het voormalige ledenparlement van FNV een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
4 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - TikTok gaat de bevindingen van de Europese Commissie op "alle mogelijke manieren" aanvechten. Dat laat een woordvoerder van de populaire filmpjesapp weten, nadat Brussel vrijdag bekend had gemaakt dat het verslavende aspect van TikTok in overtreding is met digitale regels van de Europese Unie.
6 uur geleden