Sterk oplopende inflatie VS staat centraal op hoger Wall Street
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag met winsten aan de nieuwe handelsdag begonnen. Beleggers verwerken de sterk opgelopen inflatie in het land, maar die leek vooralsnog nauwelijks vat te hebben op de graadmeters in New York.
De inflatie in de Verenigde Staten kwam in mei uit op 5 procent op jaarbasis. Daarmee werd het leven in de VS in doorsnee nog duurder dan de gemiddelde verwachting van kenners die uitgingen van een stijging van de inflatie tot 4,7 procent. De vrees bestaat dat de algehele prijsstijgingen ervoor zullen zorgen dat centralebankenkoepel Federal Reserve eerder tot een renteverhoging zal beslissen of tot het afbouwen van coronasteunmaatregelen overgaat.
De leidende Dow-Jonesindex noteerde kort na de openingsbel 0,8 procent hoger op 34.722 punten. De brede S&P 500 steeg 0,6 procent tot 4245 punten en techgraadmeter Nasdaq ging 0,5 procent vooruit tot 13.987 punten.
Stijgende grondstofprijzen
De laatste tijd was er onrust op de beurzen door de oplopende inflatie en de eventuele gevolgen daarvan. De inflatie wordt ook gestuwd door problemen in de toeleveringsketen, waaronder bij computerchips en door de stijgende grondstofprijzen.
Verder werd bekend dat het aantal nieuwe uitkeringsaanvragen in de VS voor de zesde week op rij is gedaald. De daling met 9000 tot 376.000 aanvragen was evenwel minder sterk dan de 370.000 aanvragen waar economen in doorsnee rekening mee hielden. Daarnaast werd ook het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) gadegeslagen. In Frankfurt bleef het vuurwerk als verwacht uit.
GameStop
Bij de bedrijven ging de aandacht onder meer uit naar computerspellenwinkelketen GameStop. Twee voormalige bestuurders van Amazon treden toe tot de top van het bedrijf. De bestuurders moeten helpen bij de overgang van GameStop naar een e-commercebedrijf. Het aandeel GameStop verloor evenwel ruim 6 procent, omdat het bedrijf ook aankondigde op termijn nog eens 5 miljoen aandelen te willen verkopen.
Verder won vliegtuigmaker Boeing 2,7 procent. Luchtvaartmaatschappij United Airlines zou naar verluidt een substantieel aantal nieuwe toestellen bij Boeing hebben besteld. Daarbij zou het onder meer gaan om zeker honderd vliegtuigen van het type 737 MAX.
Autoproducent Tesla zal later op donderdag zijn nieuwe Model S Plaid lanceren. Dit type auto zal voor iets minder dan 120.000 dollar te koop komen te staan. De auto heeft een actieradius van bijna 630 kilometer, aldus Tesla. Het aandeel Tesla steeg 1,5 procent.
Meer uit Financieel
SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse minister van Arbeid heeft grote techbedrijven van het land, waaronder Samsung Electronics, opgeroepen hun hoge winsten meer te delen. Hij waarschuwde dat de ongekend hoge winsten in de chipsector vanwege de AI-hausse de ongelijkheid dreigen te vergroten.
4 minuten geledenBALTIMORE (ANP) - De eigenaar van een bedrijf dat chartervluchten met privéjets aanbood, is veroordeeld voor het oplichten van klanten. Hij heeft mensen ongeveer 15 miljoen dollar afhandig gemaakt, aldus het Openbaar Ministerie in de Amerikaanse staat Maryland.
37 minuten geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Voor een subsidieregeling voor een elektrische landbouwmachine of tractor is veel interesse bij boeren, nu de energieprijzen flink zijn gestegen door de Iranoorlog. De subsidiepot ging eerder deze week open, maar er is nu al veel meer steun aangevraagd dan er aan budget is. Agrotechniekbrancheclub Fedecom roept de politiek op snel meer geld beschikbaar te stellen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onder druk door koersverliezen in de Amerikaanse en Aziatische chipsector. Op Wall Street werden chip- en techaandelen donderdag al ingeruild voor meer traditionele bedrijven, waardoor de techzware Nasdaq licht lager sloot. De Dow-Jonesindex, die minder afhankelijk is van de techsector, steeg daardoor naar een nieuw recordniveau.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft zijn Chinese tegenhanger opgeroepen om het "onhoudbare" handelstekort tussen de economieën aan te pakken. Het handelstekort loopt op dit moment volgens hem op tot 1 miljard euro per dag.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Belangrijke aandeelhouders van Heineken hebben de bierbrouwer opgeroepen om snel duidelijkheid te geven over de opvolger van de per eind mei vertrokken bestuursvoorzitter Dolf van den Brink. Twee van de vijftien grootste investeerders in het familiebedrijf zeiden tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat Heineken daarbij moet afwijken van de aloude traditie om interne kandidaten te benoemen. Ze willen een externe kandidaat om het concern er weer bovenop te helpen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren en tuinders kregen in het eerste kwartaal van dit jaar gemiddeld ruim 10 procent minder betaald voor hun producten vergeleken met een jaar eerder. Volgens nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) leverden vooral aardappelen minder op. Ook de afzetprijzen van fruit, granen, melk en eieren lagen beduidend lager.
3 uur geleden