Stemhulpen raadsverkiezingen worden al veel ingevuld
DEN HAAG (ANP) - Met nog 2,5 week te gaan voor de gemeenteraadsverkiezingen maken kiezers al ruimschoots gebruik van de verschillende stemhulpen op internet.
De StemWijzers van ProDemos zijn 10 februari online gegaan in 55 gemeenten. Sindsdien zijn meer dan 210.000 StemWijzers volledig ingevuld. ProDemos kan geen vergelijking maken met de gemeenteraadsverkiezingen van 2018, omdat er toen in 44 gemeenten een StemWijzer kon worden ingevuld, elf minder dan nu. Toen werd deze stemhulp ruim 1 miljoen keer volledig ingevuld. Omdat nu ook Rotterdam meedoet, verwacht de ProDemos dat aantal dit keer hoger zal uitvallen.
Ook de Kieskompas wordt goed bezocht. Die stemhulp van Kieskompas is sinds 17 februari in 35 gemeenten te raadplegen en verschillende Kieskompassen zijn de afgelopen week bijna 100.000 keer bezocht. Gemiddeld gaat het om bijna 5 procent van de kiesgerechtigden per gemeente met een Kieskompas, meldt de organisatie. Deze cijfers zijn vergelijkbaar met vier jaar geleden.
De grootste stemhulp, MijnStem, is al in veel plaatsen online, maar pas in de loop van volgende week in alle 257 deelnemende gemeenten. De organisatie erachter, Citisens, kon daarom nog geen cijfers geven over het aantal mensen dat de site raadpleegt of de stemhulp invult.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Video-app TikTok deelt de persoonlijke gegevens van gebruikers nog steeds met China, waar het moederbedrijf is gevestigd. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Persoonsgegevens. Die privacywaakhond heeft, samen met de toezichthouders in andere Europese landen, eerder bepaald dat TikTok dit niet mag doen.
11 minuten geledenDE BILT (ANP) - Om zich beter te kunnen voorbereiden op de gevolgen van klimaatverandering, hebben Aruba, Curaçao en Sint Maarten nu hun eigen klimaatscenario's. Het KNMI heeft die samen met de meteorologische instituten op de Caribische eilanden opgesteld.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het verbod op fossiele reclame in Den Haag vormt voor het demissionaire kabinet geen inspiratie om een landelijk verbod in te voeren. Klimaatminister Sophie Hermans (VVD) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat een nationaal verbod niet per se onmogelijk is, maar dat het juridisch nog te onzeker is.
38 minuten geledenBIERVLIET (ANP) - In meerdere plaatsen in het westen van Zeeuws-Vlaanderen moeten mensen tot en met komende zaterdag hun kraanwater drie minuten koken, melden waterbedrijf Evides en de veiligheidsregio. Reden is een leidingbreuk, waardoor niet zeker is of het water veilig kan worden gedronken.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De oprichting van een claimscommissie moet leiden tot "echte" betalingen van de geleden oorlogsschade in Oekraïne, zei president Volodymyr Zelensky dinsdagmiddag bij de internationale conferentie hierover in Den Haag. Hij verwacht "sterke en voldoende internationale steun, zodat mensen werkelijk voelen dat elke soort schade die is veroorzaakt door de oorlog kan worden gecompenseerd".
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Den Haag ook zijn Moldavische ambtsgenoot Maia Sandu ontmoet. "We bespraken mogelijke samenwerkingsgebieden en kwamen overeen om verder contact te houden. Ik heb de president ook geïnformeerd over onze inspanningen voor vrede, veiligheid en de wederopbouw van Oekraïne na het einde van de oorlog", schreef Zelensky op X.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - 35 landen hebben in Den Haag getekend voor de oprichting van een internationale claimscommissie voor oorlogsschade in Oekraïne. Voor de oprichting waren minimaal 25 handtekeningen nodig. Het is nu aan deelnemende landen om het verdrag nog door hun parlement te loodsen. Dat duurt vermoedelijk nog maanden. Onder de ondertekenaars zijn naast Oekraïne en de Europese Unie onder meer ook gastland Nederland, en belangrijke Europese landen als Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk. Niet eerder kreeg een verdrag van de Raad van Europa zo snel zo veel ondertekenaars, zeggen ingewijden.
1 uur geleden