Stellantis koopt belang in Chinese elektrische automaker Leapmotor
HOOFDDORP (ANP/AFP) - Autoconcern Stellantis, het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, koopt een belang van 20 procent in de Chinese fabrikant van elektrische auto's Leapmotor. Het Amerikaans-Europese concern, dat zijn hoofdkantoor in Hoofddorp heeft, wil daarmee zijn aanwezigheid op de grootste automarkt ter wereld versterken.
Het in Hangzhou gevestigde Leapmotor produceert alleen elektrische voertuigen en is relatief onbekend in Europa. In China verkoopt het bedrijf zo'n 10.000 auto's per maand. Stellantis, dat in 2021 is ontstaan uit de fusie tussen Peugeot en Fiat Chrysler, is een van de grootste autofabrikanten ter wereld. Volgens de deal zal Stellantis 1,5 miljard euro betalen voor het belang in Leapmotor.
De twee bedrijven zullen ook een door Stellantis geleide joint venture oprichten, Leapmotor International. Dat samenwerkingsbedrijf zal volgens Stellantis de exclusieve rechten hebben voor de export en verkoop, evenals de productie, van Leapmotor-producten buiten China, Hongkong, Macau en Taiwan.
Dongfeng Motor
Stellantis is al aanwezig in China. Via een samenwerking met de Chinese groep Dongfeng Motor verkoopt het modellen van Peugeot en Citroën in het land. Ook andere Europese fabrikanten werken samen met Chinese autobedrijven om lokale klanten voor zich te winnen. In juli kondigde het Duitse autoconcern Volkswagen aan dat het ruim 600 miljoen euro zal investeren in de Chinese fabrikant van elektrische voertuigen XPeng.
Topman Davide Grasso van Stellantis liet verder weten niet het initiatief te hebben genomen voor het onderzoek van de Europese Commissie naar Chinese staatssubsidies voor elektrische auto's. Dat zei hij op een persconferentie in China na aankondiging van de deal met Leapmotor. Het onderzoek moet uitwijzen of er oneerlijke concurrentie plaatsvindt in de auto-industrie door Chinese voertuigen met subsidie die onder de kostprijs zouden worden verkocht.
'Mondiale mentaliteit'
Volgens de topman is het onderzoek niet de beste manier om wereldwijde problemen aan te pakken. "Aangezien we met mondiale problemen te maken hebben, moeten we een mondiale mentaliteit aannemen. We steunen geen gefragmenteerde wereld. We houden van concurrentie. Een onderzoek starten is niet de beste manier om die vragen aan te pakken," aldus Grasso.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechter heeft de verzoeken van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) en een grote groep beleggers voor een diepgaand onderzoek naar Philips afgewezen. In 2021 vond een wereldwijde terugroepactie plaats van beademings- en slaapapneu-apparaten van een Amerikaanse dochteronderneming van Philips.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.
14 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BELGA) - Braziliaanse aanklagers zijn een rechtszaak begonnen tegen een dochteronderneming van olieconcern Shell in het land. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 100 miljoen dollar na de dodelijke overstromingen in het zuiden van Brazilië in 2024.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de afgelopen tien jaar zijn er in Nederland ruim 4000 nieuwe loodgietersbedrijven bijgekomen. Dat blijkt uit een ANP-analyse van gegevens van de Kamer van Koophandel (KVK). In het derde kwartaal van dit jaar waren 11.500 loodgieters geregistreerd, bijna 60 procent meer dan in dezelfde periode in 2016.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
1 dag geleden