Steen in het hart van Stonehenge komt van veel verder dan gedacht
SALISBURY (ANP) - De zware altaarsteen, die in het hart van het beroemde Engelse monument Stonehenge ligt, komt van veel verder weg dan eerder werd gedacht. De steen komt niet uit Wales, maar uit het noorden van Schotland, hebben wetenschappers ontdekt. Ze hebben hun bevindingen gepubliceerd in het blad Nature.
De bouw van Stonehenge begon zo'n 5000 jaar geleden. De stenen die werden gebruikt, worden door deskundigen onderverdeeld in twee categorieën. De grote, staande stenen komen uit de regio. Er zijn ook kleinere stenen, die de blauwe stenen worden genoemd. Ruim honderd jaar werd gedacht dat die uit Wales kwamen, maar dat blijkt niet helemaal te kloppen.
Wetenschappers bestudeerden een stuk van de zogenoemde altaarsteen en stelden vast dat die steensoort niet voorkomt in Wales. Een stukje werd naar de Australische Curtin University gestuurd, waar de samenstelling werd bestudeerd. Daaruit bleek dat de altaarsteen uit het Orcadian Basin in Schotland moet komen.
Hoe de steen van zo'n 6000 kilo over een afstand van meer dan 700 kilometer naar Zuid-Engeland verplaatst is, weet de wetenschap nog niet. Vooralsnog is het meest waarschijnlijke scenario dat hij is vervoerd per schip. "Dit wordt een geweldige discussie", zegt de curator van Stonehenge Heather Sebire tegen Nature.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft aanvallen uitgevoerd in het centrum van Beiroet. Op beelden van persbureau AFP is te zien hoe rook opstijgt uit een pand in de wijk Bachoura, die grenst aan het oude stadscentrum en vlak bij onder meer het kantoor van de Libanese premier en het parlement ligt. Volgens Israël was de aanval gericht tegen het door Iran gesteunde Hezbollah.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is een onderzoek begonnen naar vermeende misdaden tegen de menselijkheid gepleegd door Belarus. Litouwen had het hof daartoe in 2024 verzocht.
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De stijging van de olieprijs door de oorlog tegen Iran doet de Verenigde Staten juist goed, stelt president Donald Trump. De VS verdienen zo meer aan hun eigen olie, pareerde hij nu de zorgen over de wereldeconomie en hogere inflatie in binnen- en buitenland groeien.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz moet volgens de nieuwe hoogste leider van Iran gesloten blijven. De afsluiting van de voor de oliehandel belangrijke zeeroute helpt om de druk op de vijanden van Iran hoog te houden, zei Mojtaba Khamenei in zijn eerste verklaring als nieuwe leider. Hij riep ook op tot eenheid binnen het land en zei dat de dood van mensen die voor Iran gestorven zijn gewroken zal worden.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Transgenderpersonen in de EU hebben het recht om het geslacht waarmee ze zich identificeren in hun identiteitsdocumenten te laten wijzigen. Dat oordeelt het Europese Hof van Justitie donderdag in een zaak van een Bulgaarse burger die als man geregistreerd stond, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De bemiddeling van China heeft ertoe geleid dat de aanhoudende gevechten tussen Pakistan en Afghanistan zijn verminderd, meldden drie Pakistaanse overheidsfunctionarissen. De Chinese president Xi Jinping zou eind vorige maand zelf in een persoonlijke boodschap hebben opgeroepen de vijandelijkheden te staken.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een factfindingmissie voorgesteld naar de beschadigde Droezjba-pijpleiding in Oekraïne. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag gezegd. Oekraïne heeft volgens de woordvoerder nog niet op het aanbod gereageerd.
3 uur geleden