Steen in het hart van Stonehenge komt van veel verder dan gedacht
SALISBURY (ANP) - De zware altaarsteen, die in het hart van het beroemde Engelse monument Stonehenge ligt, komt van veel verder weg dan eerder werd gedacht. De steen komt niet uit Wales, maar uit het noorden van Schotland, hebben wetenschappers ontdekt. Ze hebben hun bevindingen gepubliceerd in het blad Nature.
De bouw van Stonehenge begon zo'n 5000 jaar geleden. De stenen die werden gebruikt, worden door deskundigen onderverdeeld in twee categorieën. De grote, staande stenen komen uit de regio. Er zijn ook kleinere stenen, die de blauwe stenen worden genoemd. Ruim honderd jaar werd gedacht dat die uit Wales kwamen, maar dat blijkt niet helemaal te kloppen.
Wetenschappers bestudeerden een stuk van de zogenoemde altaarsteen en stelden vast dat die steensoort niet voorkomt in Wales. Een stukje werd naar de Australische Curtin University gestuurd, waar de samenstelling werd bestudeerd. Daaruit bleek dat de altaarsteen uit het Orcadian Basin in Schotland moet komen.
Hoe de steen van zo'n 6000 kilo over een afstand van meer dan 700 kilometer naar Zuid-Engeland verplaatst is, weet de wetenschap nog niet. Vooralsnog is het meest waarschijnlijke scenario dat hij is vervoerd per schip. "Dit wordt een geweldige discussie", zegt de curator van Stonehenge Heather Sebire tegen Nature.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez van de sanctielijst gehaald. Daar stond ze sinds 2018 op, nadat ze vicepresident was geworden onder president Nicolás Maduro. Nadat de Amerikanen hem in januari gevangennamen en Rodríguez de leiding over Venezuela overnam, is ze gaan samenwerken met de VS.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben een plan aangekondigd om de gedeeltelijke shutdown in de Verenigde Staten te beëindigen. Volgens Huisvoorzitter Mike Johnson is de partij het eens geworden over een gezamenlijke oplossing.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.
6 uur geleden