Steen in het hart van Stonehenge komt van veel verder dan gedacht
SALISBURY (ANP) - De zware altaarsteen, die in het hart van het beroemde Engelse monument Stonehenge ligt, komt van veel verder weg dan eerder werd gedacht. De steen komt niet uit Wales, maar uit het noorden van Schotland, hebben wetenschappers ontdekt. Ze hebben hun bevindingen gepubliceerd in het blad Nature.
De bouw van Stonehenge begon zo'n 5000 jaar geleden. De stenen die werden gebruikt, worden door deskundigen onderverdeeld in twee categorieën. De grote, staande stenen komen uit de regio. Er zijn ook kleinere stenen, die de blauwe stenen worden genoemd. Ruim honderd jaar werd gedacht dat die uit Wales kwamen, maar dat blijkt niet helemaal te kloppen.
Wetenschappers bestudeerden een stuk van de zogenoemde altaarsteen en stelden vast dat die steensoort niet voorkomt in Wales. Een stukje werd naar de Australische Curtin University gestuurd, waar de samenstelling werd bestudeerd. Daaruit bleek dat de altaarsteen uit het Orcadian Basin in Schotland moet komen.
Hoe de steen van zo'n 6000 kilo over een afstand van meer dan 700 kilometer naar Zuid-Engeland verplaatst is, weet de wetenschap nog niet. Vooralsnog is het meest waarschijnlijke scenario dat hij is vervoerd per schip. "Dit wordt een geweldige discussie", zegt de curator van Stonehenge Heather Sebire tegen Nature.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat meldt de Amerikaanse krant The Wall Street Journal op gezag van Amerikaanse functionarissen.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.
15 uur geleden