Steen in het hart van Stonehenge komt van veel verder dan gedacht
SALISBURY (ANP) - De zware altaarsteen, die in het hart van het beroemde Engelse monument Stonehenge ligt, komt van veel verder weg dan eerder werd gedacht. De steen komt niet uit Wales, maar uit het noorden van Schotland, hebben wetenschappers ontdekt. Ze hebben hun bevindingen gepubliceerd in het blad Nature.
De bouw van Stonehenge begon zo'n 5000 jaar geleden. De stenen die werden gebruikt, worden door deskundigen onderverdeeld in twee categorieƫn. De grote, staande stenen komen uit de regio. Er zijn ook kleinere stenen, die de blauwe stenen worden genoemd. Ruim honderd jaar werd gedacht dat die uit Wales kwamen, maar dat blijkt niet helemaal te kloppen.
Wetenschappers bestudeerden een stuk van de zogenoemde altaarsteen en stelden vast dat die steensoort niet voorkomt in Wales. Een stukje werd naar de Australische Curtin University gestuurd, waar de samenstelling werd bestudeerd. Daaruit bleek dat de altaarsteen uit het Orcadian Basin in Schotland moet komen.
Hoe de steen van zo'n 6000 kilo over een afstand van meer dan 700 kilometer naar Zuid-Engeland verplaatst is, weet de wetenschap nog niet. Vooralsnog is het meest waarschijnlijke scenario dat hij is vervoerd per schip. "Dit wordt een geweldige discussie", zegt de curator van Stonehenge Heather Sebire tegen Nature.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft in de nacht van maandag op dinsdag ingestemd met een wetsvoorstel dat sociale media verbiedt voor kinderen onder de 15 jaar. Het wetsvoorstel gaat nu naar de Senaat. De maatregel kan rekenen op brede politieke en publieke steun in Frankrijk.
58 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
1 uur geledenMETZ (ANP) - Femke Bol maakt haar debuut op de 800 meter op 8 februari bij de indoorwedstrijd in het Franse Metz. Haar coach Laurent Meuwly heeft dit bevestigd tegen het ANP.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.
6 uur geledenHAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van Belgiƫ, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.
8 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.
8 uur geleden