Steeds meer gasimporteurs bereid tot aankloppen bij Gazprombank
BRUSSEL/ROME (ANP) - Grote Europese importeurs van Russisch gas zoeken naar een uitweg om hun rekeningen te kunnen betalen zonder de Europese sancties te schenden. Meerdere importeurs volgen het liefst de nieuwe betalingsmethode die Rusland voorschrijft, om niet net als de Polen en Bulgaren te worden afgesloten. Maar als ze die betaalwijze geheel overnemen, overtreden ze volgens Brussel de strafmaatregelen die de EU de Russische centrale bank heeft opgelegd.
Rusland eist per decreet dat gasklanten een eurorekening en een roebelrekening openen bij Gazprombank, de bank van staatsgasbedrijf Gazprom. De Russische centrale bank zet de gestorte euro's op de eurorekening om in roebels op de roebelrekening. Die constructie komt erop neer dat de Europese bedrijven een krediet verstrekken aan de centrale bank, die zonder deadline met het geld kan speculeren, zeggen hoge EU-bronnen. De sancties verbieden het verstrekken van een lening uitdrukkelijk. Rusland zou zo bovendien de koers van de roebel kunnen opkrikken, zeggen experts.
Uniper, de grootste Duitse importeur van Russisch gas en eigenaar van Nederlandse energiecentrales, gaf zelf aan gebruik te willen maken van de Russische regeling. Het Italiaanse energieconcern Eni werkt aan een rekening bij Gazprombank, meldt persbureau Bloomberg. Het Oostenrijkse OMV doet volgens de Financial Times hetzelfde. Het Duitse RWE, met ook gascentrales in Nederland, wordt eveneens genoemd. Eerder zei Bloomberg al dat zeker vier Europese bedrijven inmiddels met roebels betaald zouden hebben en dat tien bedrijven al rekeningen hadden geopend bij Gazprombank.
Rekening openen
Bedrijven kunnen wel een rekening openen en daarop betalen in euro's of dollars, zegt de commissie. Maar dan moeten ze duidelijk maken dat ze de betaling daarmee als voldaan beschouwen. Als de Russen het geld vervolgens willen inwisselen voor roebels is dat aan hen.
Commissievoorzitter Von der Leyen waarschuwde woensdag nog eens dat betalen in roebels de sancties schendt. Alleen voor de enkele Europese klant die dat in zijn contract heeft afgesproken geldt dat niet. Dat zou slechts gaan om 3 procent van de gasimport uit Rusland.
Eneco laat weten vooralsnog niet bezig te zijn met het openen van een rekening bij Gazprombank. Van de Nederlandse energiebedrijven is Eneco de enige grote partij met een langetermijncontract voor Russisch gas. Dat loopt via Wingas, een dochterbedrijf van Gazprom. Bij het eveneens in Nederland actieve Vattenfall is alleen sprake van kleinere contracten voor de kortere termijn. Volgens een woordvoerster is er voor die contracten helemaal geen verzoek gekomen om in roebels te gaan betalen, en dat gaat Vattenfall dus ook niet doen.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, roept Nederland en de Europese Unie op zo snel mogelijk duidelijkheid te verschaffen over de Amerikaanse importheffingen voor Europese goederen. Volgens de lobbyclub uit het Nederlandse bedrijfsleven zorgt de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag voor veel onzekerheid. Door Trumps tariefaankondigingen op vrijdag en zaterdag is de behoefte aan duidelijkheid "nog noodzakelijker" geworden, heeft een woordvoerster zondag laten weten.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Indiase handelsfunctionarissen stellen een reis naar de Verenigde Staten uit die bedoeld was om een voorlopige handelsdeal tussen de twee landen af te ronden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het uitstel heeft te maken met de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof die veel van de importheffingen van president Donald Trump ongeldig verklaarde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump eist dat Netflix bestuurslid Susan Rice "onmiddellijk" ontslaat of anders "de gevolgen ondervindt". Op Truth Social maakte de Amerikaanse president haar uit voor een "politieke pion", die "geen talent of vaardigheden" heeft.
4 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR/BLOOMBERG/BELGA) - Handelspartners van de Verenigde Staten verspreid over de wereld onderzoeken de impact van de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe Amerikaanse importtarieven. Trump kreeg vrijdag een tegenslag te verwerken toen het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Vervolgens kondigde Trump een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen. Zaterdag verhoogde hij deze heffing naar 15 procent.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
20 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
20 uur geleden