Steeds meer gasimporteurs bereid tot aankloppen bij Gazprombank
BRUSSEL/ROME (ANP) - Grote Europese importeurs van Russisch gas zoeken naar een uitweg om hun rekeningen te kunnen betalen zonder de Europese sancties te schenden. Meerdere importeurs volgen het liefst de nieuwe betalingsmethode die Rusland voorschrijft, om niet net als de Polen en Bulgaren te worden afgesloten. Maar als ze die betaalwijze geheel overnemen, overtreden ze volgens Brussel de strafmaatregelen die de EU de Russische centrale bank heeft opgelegd.
Rusland eist per decreet dat gasklanten een eurorekening en een roebelrekening openen bij Gazprombank, de bank van staatsgasbedrijf Gazprom. De Russische centrale bank zet de gestorte euro's op de eurorekening om in roebels op de roebelrekening. Die constructie komt erop neer dat de Europese bedrijven een krediet verstrekken aan de centrale bank, die zonder deadline met het geld kan speculeren, zeggen hoge EU-bronnen. De sancties verbieden het verstrekken van een lening uitdrukkelijk. Rusland zou zo bovendien de koers van de roebel kunnen opkrikken, zeggen experts.
Uniper, de grootste Duitse importeur van Russisch gas en eigenaar van Nederlandse energiecentrales, gaf zelf aan gebruik te willen maken van de Russische regeling. Het Italiaanse energieconcern Eni werkt aan een rekening bij Gazprombank, meldt persbureau Bloomberg. Het Oostenrijkse OMV doet volgens de Financial Times hetzelfde. Het Duitse RWE, met ook gascentrales in Nederland, wordt eveneens genoemd. Eerder zei Bloomberg al dat zeker vier Europese bedrijven inmiddels met roebels betaald zouden hebben en dat tien bedrijven al rekeningen hadden geopend bij Gazprombank.
Rekening openen
Bedrijven kunnen wel een rekening openen en daarop betalen in euro's of dollars, zegt de commissie. Maar dan moeten ze duidelijk maken dat ze de betaling daarmee als voldaan beschouwen. Als de Russen het geld vervolgens willen inwisselen voor roebels is dat aan hen.
Commissievoorzitter Von der Leyen waarschuwde woensdag nog eens dat betalen in roebels de sancties schendt. Alleen voor de enkele Europese klant die dat in zijn contract heeft afgesproken geldt dat niet. Dat zou slechts gaan om 3 procent van de gasimport uit Rusland.
Eneco laat weten vooralsnog niet bezig te zijn met het openen van een rekening bij Gazprombank. Van de Nederlandse energiebedrijven is Eneco de enige grote partij met een langetermijncontract voor Russisch gas. Dat loopt via Wingas, een dochterbedrijf van Gazprom. Bij het eveneens in Nederland actieve Vattenfall is alleen sprake van kleinere contracten voor de kortere termijn. Volgens een woordvoerster is er voor die contracten helemaal geen verzoek gekomen om in roebels te gaan betalen, en dat gaat Vattenfall dus ook niet doen.
Meer uit Financieel
KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Aziƫ vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
11 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
12 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
13 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
14 uur geleden