Steeds meer Europese landen zetten asielprocedures Syriërs stil
STOCKHOLM (ANP/AFP/RTR) - Steeds meer landen in Europa pauzeren de aanvraagprocedures voor Syrische asielzoekers na de val van het regime van Bashar al-Assad. Na Duitsland en Oostenrijk hebben nu ook het Verenigd Koninkrijk, Zweden, Noorwegen en Denemarken besloten om alle beslissingen over Syriërs uit te stellen.
De Zweedse migratiedienst schrijft in een verklaring dat de situatie in Syrië te onduidelijk is, nu rebellen de controle over het land hebben overgenomen. "Het is gezien de situatie simpelweg niet mogelijk om vast te stellen hoe veilig het land op dit moment is." Zweden nam na Duitsland de meeste Syrische vluchtelingen op in 2015 en 2016.
De Britse regering kwam tot dezelfde conclusie. Wel zei de minister van Buitenlandse Zaken David Lammy dat het een "positief teken" is dat veel Syriërs zijn begonnen met het voorbereiden van hun terugkeer.
Onduidelijkheid
Ook Noorwegen en Denemarken verwijzen naar de "zeer onduidelijke situatie" in Syrië. Denemarken was in 2020 het eerste Europese land dat besloot de verblijfsvergunningen van Syriërs opnieuw te beoordelen, omdat het in delen van Syrië veilig zou zijn. Maar tot nu toe hebben er geen deportaties plaatsgevonden.
De Franse regering is nog bezig om de asielprocedures stil te leggen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken sprak maandagmiddag de verwachting uit dat daar binnen enkele uren een beslissing over wordt genomen.
Ook in Nederland wordt al gespeculeerd dat de val van Assad gevolgen kan hebben voor de Syrische vluchtelingen in ons land. Geert Wilders van de PVV roept premier Dick Schoof via X op om Syriërs terug te sturen. "En voer ook meteen een asielstop voor Syriërs in!"
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump is klaar met alle ophef rond de concertreeks ter ere van het 250-jarig bestaan van de VS. In een bericht op Truth Social laat hij weten in plaats van dat evenement mogelijk woensdag op The National Mall in Washington een "Amerika is terug-bijeenkomst" te willen houden.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese premier Nawaf Salam heeft "de gevaarlijke en ongekende escalatie" door Israël veroordeeld in een televisietoespraak. Het "beleid van de verschroeide aarde" gaat Israël geen veiligheid brengen, aldus de premier.
2 uur geledenEBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.
5 uur geledenBUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mohsen Rezaei, een adviseur van de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei, zegt dat de Amerikaanse president Donald Trump "de diplomatie voor de derde keer heeft verraden". Trump stelt volgens hem onder meer te vergaande eisen tijdens onderhandelingen. Hij zegt ook niet blij te zijn met het feit dat de Verenigde Staten nog altijd Iraanse havens blokkeren.
8 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Australië gaan samen onbemande onderzeeërs ontwikkelen. Dat project is deel van het AUKUS-pact, dat de drie landen vijf jaar geleden sloten.
9 uur geledenVIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vier goudzoekers bevrijd uit een grot die grotendeels was overstroomd. Vrijdag werd ook al iemand gered, waardoor in totaal nu vijf mensen uit de grot zijn gehaald. Twee personen worden nog vermist.
10 uur geleden