Steeds meer Europese landen zetten asielprocedures Syriërs stil
STOCKHOLM (ANP/AFP/RTR) - Steeds meer landen in Europa pauzeren de aanvraagprocedures voor Syrische asielzoekers na de val van het regime van Bashar al-Assad. Na Duitsland en Oostenrijk hebben nu ook het Verenigd Koninkrijk, Zweden, Noorwegen en Denemarken besloten om alle beslissingen over Syriërs uit te stellen.
De Zweedse migratiedienst schrijft in een verklaring dat de situatie in Syrië te onduidelijk is, nu rebellen de controle over het land hebben overgenomen. "Het is gezien de situatie simpelweg niet mogelijk om vast te stellen hoe veilig het land op dit moment is." Zweden nam na Duitsland de meeste Syrische vluchtelingen op in 2015 en 2016.
De Britse regering kwam tot dezelfde conclusie. Wel zei de minister van Buitenlandse Zaken David Lammy dat het een "positief teken" is dat veel Syriërs zijn begonnen met het voorbereiden van hun terugkeer.
Onduidelijkheid
Ook Noorwegen en Denemarken verwijzen naar de "zeer onduidelijke situatie" in Syrië. Denemarken was in 2020 het eerste Europese land dat besloot de verblijfsvergunningen van Syriërs opnieuw te beoordelen, omdat het in delen van Syrië veilig zou zijn. Maar tot nu toe hebben er geen deportaties plaatsgevonden.
De Franse regering is nog bezig om de asielprocedures stil te leggen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken sprak maandagmiddag de verwachting uit dat daar binnen enkele uren een beslissing over wordt genomen.
Ook in Nederland wordt al gespeculeerd dat de val van Assad gevolgen kan hebben voor de Syrische vluchtelingen in ons land. Geert Wilders van de PVV roept premier Dick Schoof via X op om Syriërs terug te sturen. "En voer ook meteen een asielstop voor Syriërs in!"
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.
1 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.
5 uur geledenBRUSSEL/WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten willen dat Europa in 2027 al grotendeels zichzelf verdedigt, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Dat is veel sneller dan waarop Europese NAVO-landen mikken.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Politieke partijen in België hebben de Franstalige omroep RTBF opgeroepen tot een boycot van het Eurovisie Songfestival. Ecolo, PS en PTB-PVDA vinden dat België zich moet terugtrekken. In België wordt het festival om en om door de Vlaamse VRT en RTBF uitgezonden en in 2026 is RTBF aan de beurt. De Franstalige omroep heeft laten weten in de komende dagen een standpunt in te nemen.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Bondsdag heeft met een nipte meerderheid een wet aangenomen die de dienstplicht weer invoert, zij het op vrijwillige basis. Van de 596 uitgebrachte stemmen waren er 323 voor.
6 uur geleden