Steeds meer Europese landen zetten asielprocedures Syriërs stil
STOCKHOLM (ANP/AFP/RTR) - Steeds meer landen in Europa pauzeren de aanvraagprocedures voor Syrische asielzoekers na de val van het regime van Bashar al-Assad. Na Duitsland en Oostenrijk hebben nu ook het Verenigd Koninkrijk, Zweden, Noorwegen en Denemarken besloten om alle beslissingen over Syriërs uit te stellen.
De Zweedse migratiedienst schrijft in een verklaring dat de situatie in Syrië te onduidelijk is, nu rebellen de controle over het land hebben overgenomen. "Het is gezien de situatie simpelweg niet mogelijk om vast te stellen hoe veilig het land op dit moment is." Zweden nam na Duitsland de meeste Syrische vluchtelingen op in 2015 en 2016.
De Britse regering kwam tot dezelfde conclusie. Wel zei de minister van Buitenlandse Zaken David Lammy dat het een "positief teken" is dat veel Syriërs zijn begonnen met het voorbereiden van hun terugkeer.
Onduidelijkheid
Ook Noorwegen en Denemarken verwijzen naar de "zeer onduidelijke situatie" in Syrië. Denemarken was in 2020 het eerste Europese land dat besloot de verblijfsvergunningen van Syriërs opnieuw te beoordelen, omdat het in delen van Syrië veilig zou zijn. Maar tot nu toe hebben er geen deportaties plaatsgevonden.
De Franse regering is nog bezig om de asielprocedures stil te leggen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken sprak maandagmiddag de verwachting uit dat daar binnen enkele uren een beslissing over wordt genomen.
Ook in Nederland wordt al gespeculeerd dat de val van Assad gevolgen kan hebben voor de Syrische vluchtelingen in ons land. Geert Wilders van de PVV roept premier Dick Schoof via X op om Syriërs terug te sturen. "En voer ook meteen een asielstop voor Syriërs in!"
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft maandag de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado ontmoet, meldt het Vaticaan. Het was tot nu toe niet duidelijk waar Machado zich bevond nadat ze in december in het geheim van Venezuela naar Noorwegen was gereisd om de vredesprijs in ontvangst te nemen. Het is niet bekend waarover ze met de paus heeft gesproken.
18 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het Louvre blijft maandag gesloten vanwege een personeelsstaking. Eerder op de dag meldde het beroemde Parijse museum nog wellicht gedeeltelijk te openen.
51 minuten geledenHELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten laten het vrachtschip Fitburg vertrekken. Dat vaartuig was op verdenking van sabotage aan de ketting gelegd nadat een kabel op de zeebodem was beschadigd. Er zit nog een bemanningslid vast en andere opvarenden kregen een reisverbod opgelegd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag is de genocidezaak tegen Myanmar begonnen. Die werd door Gambia aangespannen om het verdrijven van de Rohingya-minderheid in het Aziatische land in 2016 en 2017. Daarbij werden zo'n 700.000 mensen door veiligheidstroepen gedwongen te vluchten naar buurland Bangladesh. Velen werden vermoord, verkracht of zagen hun woonplaatsen in de as gelegd worden.
2 uur geledenAHMEDABAD (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil op veiligheidsgebied nauwer samenwerken met India. Zo moet de Aziatische grootmacht minder afhankelijk worden van Rusland, stelde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn eerste bezoek aan India sinds zijn aantreden.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is niet op zoek naar oorlog, maar is daar wel op voorbereid. Dat zei buitenlandminister Abbas Araghchi. De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met militair ingrijpen in het land vanwege de aanhoudende gewelddadige protesten.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De voormalige Poolse minister van Justitie Zbigniew Ziobro heeft asiel gekregen in Hongarije. Dat meldt de oud-bewindsman op X. In zijn bericht spreekt hij zijn dank uit voor de regering van de Hongaarse premier Viktor Orbán en hekelt hij die van de Poolse premier Donald Tusk vanwege de lopende onderzoeken naar hem.
4 uur geleden