Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stallandse Vincent Jansen bouwt gitaren

Stallandse Vincent Jansen bouwt gitaren

SINT-ANNALAND- Het is een hobby die al vele jaren teruggaat. 29 jaar, om precies te zijn. Vincent Jansen bouwt gitaren. Hij vertelt: “In 1992 zag ik een oproep van iemand die een 12-daagse cursus gitaarbouwen gaf. Dit sprak mij enorm aan. Drie maanden lang volgde ik elke zaterdag de cursus en het heeft me nooit meer los gelaten. Soms ben ik er een poosje wat minder mee bezig, maar over het algemeen werk ik toch zo’n 15 tot 20 uur per week aan het bouwen van een gitaar.”


De liefde voor instrumenten zat er bij Vincent al van kinds af aan in. “Toen ik elf jaar oud was, ben ik op gitaarles gegaan. Sindsdien heb ik altijd gitaar gespeeld. Mijn grootste voorbeeld is Andrés Segovia. Deze gitarist leefde begin vorige eeuw en was een Spaans klassiek gitarist en wordt gezien als de man die de gitaar naar de grote concertpodia bracht. Ook Tommy Emmanuel is een voorbeeld van mij.”

Toen Vincent ouder werkt, ging hij naar het conservatorium. “Ik heb daar ontzettend veel geleerd. Maar het vroeg ook echt een offer van je. Je werd geacht vele uren te studeren op je muziekspel, buiten je schooluren om. Uiteindelijk ben ik ermee gestopt. Maar gitaar spelen ben ik altijd blijven doen. Daardoor weet ik ook waar ik op moet letten om een goede gitaar te bouwen.”

Vincent gebruikt verschillende soorten hout voor zijn gitaren, afhankelijk van waar de gitaar voor bedoeld is. “Wil je een gitaar ter ondersteuning van zang? Of een gitaar die je aan kan sluiten op een versterker? Elke houtsoort produceert zijn eigen klank. Ook de dikte van de houten platen die je gebruikt voor de klankkast en de grootte van de klankkast zelf, bepaalt hoe de gitaar klinkt. Door de gitaar volledig zelf te maken, kan je het helemaal naar je eigen wens maken.”

“Het bouwen van een gitaar doe je niet zomaar even. Gemiddeld doe ik 100 tot 140 uur over één gitaar. Het is echt precisiewerk. Neem de klankkast, deze moet precies dik genoeg zijn. Ik schaaf de plaat en beklop hem tot ik de juiste klank hoor. Daar moet je een gehoor voor ontwikkelen. Daarnaast moet je ook zorgen voor de juiste klimaatomstandigheden. De ideale luchtvochtigheid ligt op 40%. Als je luchtvochtigheid te hoog is, barst het hout als het daarna, eenmaal verwerkt als gitaar, in een droge woonkamer staat. Is de luchtvochtigheid te laag, dan zet hij later teveel uit.”

“Je hebt natuurlijk ook fabrieken waar op grote schaal gitaren geproduceerd worden; de aanschafprijs ligt dan vele malen lager. Maar je moet dan wel genoegen nemen met de standaard klank. Ik maak een gitaar volledig naar de wensen van de persoon die de gitaar wil. Voor de voorzijde van de klankkast maak ik meestal de keuze uit 3 soorten hout; het gangbare vurenhout, het Canadese cederhout, of hout van de Sequoia. Bij deze laatste houtsoort ligt de houtprijs tot wel 10x hoger dan het gangbare vuren maar het produceert wel een erg mooie klank en de kleur is schitterend.”

Voorlopig denkt Vincent nog niet aan stoppen. “Ik hoop over 30 jaar nog altijd bezig te zijn met bouwen. Een beetje op de bank zitten, daar heb je toch niks aan?”

Meer uit Tholen

Monument onthuld bij Grote Nol voor drie gesneuvelde Engelse militairen

SINT-ANNALAND - Aan de Grote Nol bij Sint-Annaland is zaterdag een nieuw oorlogsmonument onthuld ter nagedachtenis aan drie Britse militairen die tachtig jaar geleden omkwamen tijdens een Duitse overval. Zestien familieleden van de omgekomen soldaten waren aanwezig bij de plechtigheid.

8 uur geleden
Concordia Tholen viert 140-jarig jubileum verder met bijzondere muziekmarathon

THOLEN - Concordia Tholen viert haar 140-jarig bestaan met meerdere optredens in het kader van dit jubileum. Van vrijdag 16 tot zaterdag 17 mei vindt er een muziekmarathon plaats waarbij er geprobeerd wordt om 24 uur lang aan één stuk door muziek wordt gespeeld.

1 dag geleden
Gitarist Cordas sluit Thoolse concertreeks af met Zuid-Amerikaanse klanken

THOLEN - De Stichting Anthonie Keldermans Concerten sluit op zaterdag 10 mei haar concertseizoen af met een bijzonder optreden van gitarist Fernando Riscado Cordas. Het laatste avondconcert vindt plaats in het Oude Stadhuis van Tholen en in het teken van Zuid-Amerikaanse muziek. 

1 dag geleden
Carolien opent vakantiewoning voor mensen met een intensieve zorgvraag

THOLEN - Precies honderd jaar na de geboorte van Marus Klippel werd afgelopen donderdag 't Huysje van Klippel geboren. Deze vakantiewoning aan de Kettingdijk in Tholen biedt een onderkomen aan mensen met een intensieve zorgvraag. De feestelijke opening werd verricht door Carolien Bierens en Hugo de Jonge.

2 dagen geleden
Dodenherdenking in Tholen met Pools bezoek en plechtigheid in wandelpark

THOLEN - Het 4 mei Comité organiseert samen met de gemeente Tholen zondagavond de officiële herdenking in het wandelpark nabij de Vossemeersepoort. Tijdens de plechtigheid houdt burgemeester Sijbers een toespraak en is er een kranslegging. Ook is er een Poolse delegatie aanwezig uit zusterstad Ilawa. 

2 dagen geleden
Bij deze stranden op Tholen mag je vanaf vandaag zwemmen in open water

THOLEN - Met de start van het nieuwe seizoen zijn de stranden in de gemeente Tholen sinds vandaag weer open voor recreatief zwemmen. Tot en met 30 september kunnen inwoners en toeristen terecht op meerdere officiële zwemlocaties. Een overzicht waar je op Tholen veilig kunt zwemmen én waar je op moet letten.

3 dagen geleden
Nacontrole in woning Sint-Annaland, inductiekookplaat vermoedelijk oorzaak

SINT-ANNALAND - De brandweer is woensdagavond ingezet voor een nacontrole bij een woning aan de Tienhoven in Sint-Annaland. De oorzaak van het probleem was vermoedelijk een inductiekookplaat.

3 dagen geleden