Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stallandse Vincent Jansen bouwt gitaren

Stallandse Vincent Jansen bouwt gitaren

SINT-ANNALAND- Het is een hobby die al vele jaren teruggaat. 29 jaar, om precies te zijn. Vincent Jansen bouwt gitaren. Hij vertelt: “In 1992 zag ik een oproep van iemand die een 12-daagse cursus gitaarbouwen gaf. Dit sprak mij enorm aan. Drie maanden lang volgde ik elke zaterdag de cursus en het heeft me nooit meer los gelaten. Soms ben ik er een poosje wat minder mee bezig, maar over het algemeen werk ik toch zo’n 15 tot 20 uur per week aan het bouwen van een gitaar.”


De liefde voor instrumenten zat er bij Vincent al van kinds af aan in. “Toen ik elf jaar oud was, ben ik op gitaarles gegaan. Sindsdien heb ik altijd gitaar gespeeld. Mijn grootste voorbeeld is Andrés Segovia. Deze gitarist leefde begin vorige eeuw en was een Spaans klassiek gitarist en wordt gezien als de man die de gitaar naar de grote concertpodia bracht. Ook Tommy Emmanuel is een voorbeeld van mij.”

Toen Vincent ouder werkt, ging hij naar het conservatorium. “Ik heb daar ontzettend veel geleerd. Maar het vroeg ook echt een offer van je. Je werd geacht vele uren te studeren op je muziekspel, buiten je schooluren om. Uiteindelijk ben ik ermee gestopt. Maar gitaar spelen ben ik altijd blijven doen. Daardoor weet ik ook waar ik op moet letten om een goede gitaar te bouwen.”

Vincent gebruikt verschillende soorten hout voor zijn gitaren, afhankelijk van waar de gitaar voor bedoeld is. “Wil je een gitaar ter ondersteuning van zang? Of een gitaar die je aan kan sluiten op een versterker? Elke houtsoort produceert zijn eigen klank. Ook de dikte van de houten platen die je gebruikt voor de klankkast en de grootte van de klankkast zelf, bepaalt hoe de gitaar klinkt. Door de gitaar volledig zelf te maken, kan je het helemaal naar je eigen wens maken.”

“Het bouwen van een gitaar doe je niet zomaar even. Gemiddeld doe ik 100 tot 140 uur over één gitaar. Het is echt precisiewerk. Neem de klankkast, deze moet precies dik genoeg zijn. Ik schaaf de plaat en beklop hem tot ik de juiste klank hoor. Daar moet je een gehoor voor ontwikkelen. Daarnaast moet je ook zorgen voor de juiste klimaatomstandigheden. De ideale luchtvochtigheid ligt op 40%. Als je luchtvochtigheid te hoog is, barst het hout als het daarna, eenmaal verwerkt als gitaar, in een droge woonkamer staat. Is de luchtvochtigheid te laag, dan zet hij later teveel uit.”

“Je hebt natuurlijk ook fabrieken waar op grote schaal gitaren geproduceerd worden; de aanschafprijs ligt dan vele malen lager. Maar je moet dan wel genoegen nemen met de standaard klank. Ik maak een gitaar volledig naar de wensen van de persoon die de gitaar wil. Voor de voorzijde van de klankkast maak ik meestal de keuze uit 3 soorten hout; het gangbare vurenhout, het Canadese cederhout, of hout van de Sequoia. Bij deze laatste houtsoort ligt de houtprijs tot wel 10x hoger dan het gangbare vuren maar het produceert wel een erg mooie klank en de kleur is schitterend.”

Voorlopig denkt Vincent nog niet aan stoppen. “Ik hoop over 30 jaar nog altijd bezig te zijn met bouwen. Een beetje op de bank zitten, daar heb je toch niks aan?”

Meer uit Tholen

77e Ronde van Oud-Vossemeer opent wielerseizoen met strijd op de dijk

OUD-VOSSEMEER - Met gespannen gezichten aan de start en een frisse maartse wind over de dijk werd zaterdag de 77ste editie van de wielerronde van Oud-Vossemeer verreden. Het criterium over de klinkers van het dorp vormt al jaren de traditionele seizoensopening van het Zeeuwse wielerjaar en trok opnieuw een ijzersterk deelnemersveld. Start en finish lagen, net als de afgelopen jaren, op de Dorpsweg. Of het door de koude weersomstandigheden kwam of door iets anders: het publiek liet het helaas een beetje afweten. Jammer, want wie langs de kant stond, werd getrakteerd op mooie koersen.

12 uur geleden
Aan de keukentafel met Michel en Perry van Sign Masters: ‘Gewoon bellen, langsgaan en zeggen: wij kunnen dit’ [AAN DE KEUKENTAFEL]

BERGEN OP ZOOM - Ondernemers zijn vaak dag en nacht bezig met hun onderneming. Maar wat drijft hen? Wat is hun motivatie? En waar liggen zij 's nachts van wakker? In 'Aan de keukentafel met...' gaan we met hen in gesprek en gaan we op zoek naar het bijzondere verhaal dat zij te vertellen hebben. Deze week: Michel Dietvorst en Perry Schuurbiers van Sign Masters.

14 uur geleden
Thoolse lezersfoto van de week: ‘Korenmolen De Hoop op een mistige zaterdagavond’

THOLEN - Elke week prijkt er op de ontspanningspagina van de wekelijkse Thoolse Bode een lezersfoto. Dit keer was het een foto van Frans de Koning die de spotlight mocht vangen.

17 uur geleden
Grote dumping van drugslabonderdelen ontdekt bij landweg in Sint-Annaland

SINT ANNALAND - De politie heeft vrijdagmiddag een grote dumping van drugslabonderdelen aangetroffen rond een onverharde landweg aan de Molendijk. De brandweer heeft ter plekke metingen uitgevoerd om vast te stellen om wat voor materialen het ging.

1 dag geleden
GroenLinks Tholen: ‘Wij kiezen voor een samenleving waarin iedereen zich thuis voelt’ [GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2026]

THOLEN - Op 18 maart zijn de gemeenteraadsverkiezingen. Tholenaren kunnen kiezen uit maar liefst negen verschillende partijen. In de verkiezingskrant, die de Thoolse Bode uitbracht in samenwerking met de gemeente Tholen, stellen de partijen zich voor met een boodschap naar de kiezers. Op lijst 9: GroenLinks Tholen.

1 dag geleden
Zes basisscholen in gemeente Tholen bakken pannenkoeken voor senioren

THOLEN - Leerlingen van zes basisscholen in de gemeente Tholen gaan op vrijdag 20 maart pannenkoeken bakken voor senioren. Onder het motto 'Jong bakt voor oud' bakken zij pannenkoeken voor opa's, oma's en andere ouderen uit de buurt.

1 dag geleden
Sneller hulp bij geldzorgen: Tholen breidt schuldhulpverlening voor inwoners uit

THOLEN - Inwoners met betaalachterstanden wachten vaak te lang voordat ze hulp vragen. Om hen eerder te kunnen ondersteunen, is de gemeente Tholen dit jaar lid geworden van de Nederlandse Vereniging van Volkskredieten (NVVK). Zo kunnen inwoners op tijd hulp krijgen voordat ze dieper in de problemen raken.

2 dagen geleden