Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stallandse Vincent Jansen bouwt gitaren

Stallandse Vincent Jansen bouwt gitaren

SINT-ANNALAND- Het is een hobby die al vele jaren teruggaat. 29 jaar, om precies te zijn. Vincent Jansen bouwt gitaren. Hij vertelt: “In 1992 zag ik een oproep van iemand die een 12-daagse cursus gitaarbouwen gaf. Dit sprak mij enorm aan. Drie maanden lang volgde ik elke zaterdag de cursus en het heeft me nooit meer los gelaten. Soms ben ik er een poosje wat minder mee bezig, maar over het algemeen werk ik toch zo’n 15 tot 20 uur per week aan het bouwen van een gitaar.”


De liefde voor instrumenten zat er bij Vincent al van kinds af aan in. “Toen ik elf jaar oud was, ben ik op gitaarles gegaan. Sindsdien heb ik altijd gitaar gespeeld. Mijn grootste voorbeeld is Andrés Segovia. Deze gitarist leefde begin vorige eeuw en was een Spaans klassiek gitarist en wordt gezien als de man die de gitaar naar de grote concertpodia bracht. Ook Tommy Emmanuel is een voorbeeld van mij.”

Toen Vincent ouder werkt, ging hij naar het conservatorium. “Ik heb daar ontzettend veel geleerd. Maar het vroeg ook echt een offer van je. Je werd geacht vele uren te studeren op je muziekspel, buiten je schooluren om. Uiteindelijk ben ik ermee gestopt. Maar gitaar spelen ben ik altijd blijven doen. Daardoor weet ik ook waar ik op moet letten om een goede gitaar te bouwen.”

Vincent gebruikt verschillende soorten hout voor zijn gitaren, afhankelijk van waar de gitaar voor bedoeld is. “Wil je een gitaar ter ondersteuning van zang? Of een gitaar die je aan kan sluiten op een versterker? Elke houtsoort produceert zijn eigen klank. Ook de dikte van de houten platen die je gebruikt voor de klankkast en de grootte van de klankkast zelf, bepaalt hoe de gitaar klinkt. Door de gitaar volledig zelf te maken, kan je het helemaal naar je eigen wens maken.”

“Het bouwen van een gitaar doe je niet zomaar even. Gemiddeld doe ik 100 tot 140 uur over één gitaar. Het is echt precisiewerk. Neem de klankkast, deze moet precies dik genoeg zijn. Ik schaaf de plaat en beklop hem tot ik de juiste klank hoor. Daar moet je een gehoor voor ontwikkelen. Daarnaast moet je ook zorgen voor de juiste klimaatomstandigheden. De ideale luchtvochtigheid ligt op 40%. Als je luchtvochtigheid te hoog is, barst het hout als het daarna, eenmaal verwerkt als gitaar, in een droge woonkamer staat. Is de luchtvochtigheid te laag, dan zet hij later teveel uit.”

“Je hebt natuurlijk ook fabrieken waar op grote schaal gitaren geproduceerd worden; de aanschafprijs ligt dan vele malen lager. Maar je moet dan wel genoegen nemen met de standaard klank. Ik maak een gitaar volledig naar de wensen van de persoon die de gitaar wil. Voor de voorzijde van de klankkast maak ik meestal de keuze uit 3 soorten hout; het gangbare vurenhout, het Canadese cederhout, of hout van de Sequoia. Bij deze laatste houtsoort ligt de houtprijs tot wel 10x hoger dan het gangbare vuren maar het produceert wel een erg mooie klank en de kleur is schitterend.”

Voorlopig denkt Vincent nog niet aan stoppen. “Ik hoop over 30 jaar nog altijd bezig te zijn met bouwen. Een beetje op de bank zitten, daar heb je toch niks aan?”

Meer uit Tholen

Joost en Olga zoeken nieuw thuis voor Oranjekamer na sluiting Wegwijs Lokaal

SINT-MAARTENSDIJK - Door de sluiting van het Smerdiekse winkeltje Wegwijs Lokaal moeten ook de deuren van de Oranjekamer voorlopig dicht blijven. Totdat vrijwilligers Joost en Olga Molegraaf een nieuwe locatie in Sint-Maartensdijk hebben gevonden, is het minimuseum niet toegankelijk. "Het is lastig, maar wij gaan ervan uit dat de Oranjekamer blijft bestaan."

4 uur geleden
Wegwijs Lokaal sluit de deuren: Roland (54) zet punt achter Smerdiekse winkel

SINT-MAARTENSDIJK - Na jaren van het verbinden van toeristen en inwoners met lokale producten, sluit Roland van Tilborg (54) zijn Wegwijs Lokaal in Sint-Maartensdijk. De ruimte aan de Kaaistraat wordt per 1 januari overgedragen. "Ik neem met gemengde gevoelens afscheid van de winkel."

6 uur geleden
Dit zijn de winnende duo’s bij het veteranentoernooi van De Ruucstoppelen

SINT PHILIPSLAND - Begin november is voor de 13e keer het Veteranen Dubbel Toernooi bij TV De Ruucstoppelen georganiseerd. Ondanks de kleinschaligheid van het derde toernooi dit jaar, werd het dankzij de 61 deelnemende spelers een zeer geslaagd en gezellig evenement.

8 uur geleden
Rooms-Katholieke kerk Tholen bestaat 125 jaar: ‘Iedereen is welkom, gelovig of niet’

THOLEN - In het hart van Tholen, aan de Markt, staat al 125 jaar de huidige Rooms-Katholieke Kerk Onze-Lieve-Vrouw-Hemelvaart. Voor velen is het een vertrouwd gezicht in het stadsbeeld: de kerk met haar hoge ramen, warme interieur en open deuren. Dit jaar viert de parochie een bijzonder jubileum, want precies 125 jaar geleden, op 19 november 1900, werd de kerk plechtig ingezegend. Pastoor Hans de Kort is al geruime tijd aan de kerk verbonden en gaat de meeste diensten voor.

1 dag geleden
Zachte november voorbij: Winterse lucht brengt hagel en natte sneeuw [WEERBERICHT]

THOLEN - Na een uitzonderlijk zachte start van november wordt het dit weekend een stuk kouder. De temperatuur daalt overdag naar 5 tot 10 graden en tijdens heldere nachten kan het zelfs gaan vriezen. Dat meldt meteoroloog Rico Schröder in zijn maandverwachting.

1 dag geleden
O, kom er eens kijken! Bekijk hier alle foto’s van de Sinterklaasintocht Tholen [FOTOALBUM]

THOLEN - Sinterklaas is weer in het land. Na zijn aankomst op Texel zette de pakjesboot zaterdag koers naar Tholen. Rond 15.00 uur begon daar de intocht door de stad, ruim een uur eerder dan gebruikelijk. Dit had alles te maken met de gewijzigde route: de Sint liep dit jaar niet naar de Markt, maar naar de sporthal van de Meulvliet. Bekijk onderaan dit artikel foto's van Rien Burgers.

1 dag geleden
Op de werkvloer bij Corné: ‘Menselijk contact is de kracht van Stadlander’ [OP DE WERKVLOER]

BERGEN OP ZOOM/THOLEN - Wie kan er mooier vertellen over zijn vak dan degene die er dagelijks mee bezig is. Waar komt zijn of haar liefde voor het vak vandaan? Waarom hebben ze voor dit beroep gekozen? Wat is er nou zo mooi aan het vak? En hoe ziet een werkdag er eigenlijk uit? Deze week: Corné van Herel, Klanthuis Medewerker bij Stadlander.

2 dagen geleden