Staking sjorders heeft grote impact op haven, zeggen werkgevers
ROTTERDAM (ANP) - Het werk in grote containerterminals in de Rotterdamse haven komt door een staking van sjorders grotendeels tot stilstand. Dat zeggen sjorbedrijven Matrans en ILS. Sinds woensdagmiddag hebben sjorders, die verantwoordelijk zijn voor het losmaken en vastzetten van containers op schepen en kades, voor 48 uur het werk neergelegd.
De werkgevers noemen de werkonderbreking "onterecht" en "zeer schadelijk" en voorzien dat ook andere bedrijven in de containerketen de dupe zullen worden. De sjorbedrijven denken dat er door het neerleggen van het werk een wachtrij van schepen voor de haven zal ontstaan.
"Het logistieke proces wordt gigantisch verstoord", zegt algemeen directeur Erik Bouwens van Matrans. Het werk droogt op, legt hij uit. "Als je niet kan sjorren, kan je niet laden en lossen. Nieuwe boten krijg je niet meer behandeld." Aan de landzijde gaat de afhandeling van containers wel gewoon door, zegt hij.
'Grens bereikt'
De sjorders staken voor een betere cao. Vakbond FNV eist een loonsverhoging van 7 procent en wil dat de lonen meestijgen met de inflatie. Volgens Matrans en ILS zijn de looneisen "buitensporig" en verdienen sjorders bovenmodaal.
De werkgevers hebben een verhoging aangeboden van 4 en 6 procent per jaar. De afgelopen vier jaar zijn de lonen volgens de bedrijven al met ongeveer een kwart gestegen. "De buitensporige looneisen van de FNV leiden tot nog hogere prijzen en de kans dat onze klanten bereid zijn die te betalen, is klein. Wij denken dat de grens bereikt is", aldus de werkgevers.
Impact
Matrans en ILS verzorgen al het sjorwerk in de Rotterdamse haven. FNV-bestuurder Niek Stam stelde kort na aanvang van de staking dat er geen sjorder meer aan het werk was. Bij de beide bedrijven zijn ongeveer zevenhonderd mensen in dienst.
Het Havenbedrijf Rotterdam kon woensdag nog geen inschatting geven van de impact van de staking.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/TRTR/BLOOMBERG) - De Britse regering van premier Keir Starmer wil meer eigen productie van belangrijke grondstoffen om de afhankelijkheid van leveringen uit het buitenland te verminderen. De overheid heeft een strategisch plan opgezet om in 2035 minstens 10 procent van de behoefte uit binnenlandse winning te halen en nog eens 20 procent van de vraag moet dan komen uit recycling.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan alternatieve plannen voor de importheffingen van president Donald Trump, voor het geval het Hooggerechtshof de meeste heffingen ongeldig verklaart. De VS willen die dan zo snel mogelijk vervangen door andere opties, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het bedrijfsleven in België verwacht dat de schade door de driedaagse staking volgende week door Belgische vakbonden honderden miljoenen euro's zal bedragen. Dit meldt het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), de grootste werkgeversorganisatie van België, na een rondvraag onder sectoren en bedrijven.
18 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het Britse mediabedrijf DMGT, eigenaar van de krant Daily Mail, heeft een deal gesloten om zijn concurrent The Telegraph over te nemen. Daarmee is volgens het mediabedrijf 500 miljoen pond gemoeid, zo'n 568 miljoen euro. Met de overname kan DMGT een van de grootste rechtse mediagroepen in het Verenigd Koninkrijk worden.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - Het Chinese moederbedrijf van Nexperia heeft Nederland verzocht de ingreep door demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) bij de Nijmeegse chipmaker terug te draaien. Persbureau Reuters heeft hierover documenten ingezien.
22 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV wil dat de formerende partijen definitief een einde maken aan de zogenoemde 'buffelboete', een samenloop van belastingmaatregelen die ervoor zorgt dat mensen met een laagbetaalde deeltijdbaan meer belasting zijn gaan betalen. Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) heeft toegezegd de maatregelen te schrappen, onder druk van de Tweede Kamer. Maar de vakbond wil zeker weten dat de maatregel niet meer terugkomt en roept partijen op dit ook in het regeerakkoord te zetten.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de verliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg vooral steun van hernieuwde hoop dat de Amerikaanse centrale bank de rente verder gaat verlagen om de economie te stimuleren. Ook werden de zorgen over de grote AI-investeringen en de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven even aan de kant geschoven.
1 dag geleden