'Stakende werknemers mogen geen waarschuwing krijgen van baas'
LELYSTAD (ANP) - Een bedrijf dat officiële waarschuwingen uitdeelde aan zijn personeel omdat de werknemers staakten moet die waarschuwingen uit het personeelsdossier halen. Ook mag de onderneming geen loon inhouden omdat medewerkers de afgelopen tijd gestaakt hebben, heeft de kortgedingrechter in Lelystad bepaald.
Het gaat om een fabrikant van vuilniswagens uit Emmeloord, de precieze naam van de onderneming is niet naar buiten gebracht. Net als bij veel bedrijven in de metaalsector werden hier afgelopen tijd vakbondsacties aangekondigd. Het bedrijf gaf medewerkers vervolgens te kennen dat staken zou leiden tot een officiële waarschuwing en een deel van het loon zou niet uitbetaald worden. Daarop besloot vakbond FNV de acties bij het bedrijf op te schorten en stapte naar de rechter.
Normaal worden bij een staking de niet-gewerkte uren niet door de werkgever betaald. Alleen is hier sprake van een bijzondere situatie, vindt de rechter. Dat komt omdat het bedrijf er zelf voor koos om een zogeheten urenbank in te zetten. Die had het bedrijf vorig jaar ingevoerd om de werktijd van medewerkers wegens de coronacrisis tijdelijk in te korten. Personeel moest die uren dan later weer inhalen en loon zou worden doorbetaald.
Bij de staking dacht het bedrijf uren uit de urenbank zodanig te verrekenen, dat werknemers daarvan volgens de rechter financieel nadeel zouden ondervinden. Daarmee ging de onderneming haar boekje te buiten, komt naar voren uit het vonnis.
Meer uit Financieel
MADRID (ANP/AFP) - Airbnb heeft een boete van ruim 64 miljoen euro gekregen van de Spaanse regering. Op het verhuurplatform zouden verboden huurwoningen hebben gestaan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie gaat er nog altijd van uit dat zij voor het einde van het jaar de handtekening zet onder een vrijhandelsverdrag met Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay. Daarvoor moet een ruime meerderheid van EU-lidstaten deze week instemmen. EU-bronnen lieten vorige week nog weten dat dat allerminst zeker is.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met winst begonnen. De beurshandel staat deze week vooral in het teken van het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Ook in het Verenigd Koninkrijk, Japan, Zweden en Noorwegen vergaderen de centrale banken later in de week over de rentetarieven. Daarnaast gaat de aandacht uit naar het uitgestelde Amerikaanse banenrapport, dat dinsdag verschijnt.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische centrale bank eist in een rechtszaak ruim 18 biljoen roebel aan schadevergoeding, omgerekend bijna 196 miljard euro, van Euroclear. Dat meldde een rechtbank in Moskou maandag. De Belgische financiële instelling beheert de meeste van de Russische tegoeden die sinds de Russische inval in Oekraïne door de Europese Unie zijn bevroren.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips neemt het Amerikaanse bedrijf SpectraWAVE over. Dit bedrijf gebruikt kunstmatige intelligentie (AI) bij het in kaart brengen en beoordelen van bloedvaten. Volgens Philips helpt de technologie van SpectraWAVE bij de behandeling van patiënten met coronaire hartziekten. Dit zijn de meest voorkomende vormen van hartziekte, waaronder bijvoorbeeld ook een hartinfarct.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In vrijwel alle Pathé-bioscopen kunnen mensen binnenkort statiegeldflesjes inleveren en statiegeld terugkrijgen. Verpact, de stichting die namens onder meer supermarkten verantwoordelijk is voor de inzameling van plastic flesjes, deed al een proef in drie bioscopen. De organisatie heeft nu met Pathé afgesproken ook inzamelmachines te plaatsen in andere vestigingen.
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese economische activiteit is in november verder afgezwakt na een zwak begin van het laatste kwartaal van dit jaar. De detailhandelsverkopen in China groeiden afgelopen maand in het zwakste tempo sinds de coronapandemie, terwijl de investeringen verder afnamen. Ook de groei van de industriële productie viel verder terug.
4 uur geleden