Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stadiondirecteur: na dit onderzoek hopelijk snel weer volle ArenA

Stadiondirecteur: na dit onderzoek hopelijk snel weer volle ArenA

AMSTERDAM (ANP) - "Kijk", zegt facilitair directeur Henk van Raan van de Johan Cruijff ArenA als hij naar allerlei sensoren, generatoren en een luchtreinigingssysteem op een deel van de hoofdtribune wijst. "Meten is weten. Als deze testen nu uitwijzen dat het kan, dan kunnen hier snel weer fans zitten."

Onderzoekers van de Technische Universiteit Eindhoven meten vanaf donderdag op de thuisbasis van Ajax hoe aerosolen, en daarmee mogelijk het coronavirus, zich verspreiden op sportlocaties. Ze doen dat binnenkort ook op sportcentra CTO Papendal, CTO Den Haag en Maaspoort Sports and Event. Dat moet kennis opleveren om stadions en sporthallen veilig te krijgen voor fans tijdens pandemieën. "En theaters en evenementen kunnen daar dan ook hun voordeel mee doen", stelt Van Raan.

Kunstmatige aerosolgeneratoren op de tribunes van de lege ArenA verspreiden tijdens de testen een vergelijkbaar aantal aerosolen als enthousiaste voetbalfans. Met dank aan sensoren hopen onderzoekers een goed beeld te krijgen van de verspreiding van kleine speekseldruppels. Ook wordt onderzocht of aerosolen uit de lucht gefilterd kunnen worden. Dat gebeurt met een luchtreinigingssysteem, dat naast de stoelrijen is geplaatst.

Testen

Verder kijken de onderzoekers naar de dosis en de levensduur van het virus in aerosolen. Ze willen ook meer te weten komen over het infectierisico, de aerosolenconcentraties en de bewegingen van mensenmassa’s in stadions of sporthallen. Naar verwachting zijn begin volgend jaar de eerste resultaten beschikbaar.

"Dit is indoor al in Eindhoven getest op een sportlocatie", vertelt Van Raan. "Dat filtersysteem werkte. Hopelijk functioneert het ook in een groot stadion als de ArenA. We willen dit ook snel hier testen met 730 mensen die geen afstand houden en doen wat ze altijd doen als Ajax scoort. Als dat veilig blijkt, dan kunnen we wat mij betreft terug naar steeds meer toeschouwers. Eerst 10.000, dan 20.000 en op naar 55.000, die stuk voor stuk voor binnenkomst getest worden op corona."

Teleurstelling

Ook voor Van Raan was het een teleurstelling dat voetbalfans sinds eind september alle duels weer vanaf tv moeten volgen. De overheid vond het niet verstandig dat grote aantallen bezoekers naar stadions reisden. "Dat was jammer, want we hadden het in het begin van het seizoen prima voor elkaar hier met beperkt publiek", weet Van Raan. "Iedereen hield zich aan de regels. Volgens de GGD is hier ook geen coronacluster geweest. In supermarkten en winkels is het minder veilig."

De overheid roept nog steeds op zo weinig mogelijk te reizen, omdat het coronavirus nog lang niet in verslagen. Is het dan wel realistisch om te denken dat er weer fans op de tribune zitten als Ajax op 10 januari de tweede helft van het seizoen aftrapt met een thuiswedstrijd tegen PSV? "Waarom niet", zegt Van Raan. "Als deze testen nu uitwijzen dat het veilig en verantwoord is? Ook het betaald voetbal en de fans hebben perspectief nodig."

Meer uit Voetbal

Iraanse minister van Sport sluit deelname WK voetbal in VS uit

TEHERAN (ANP/DPA) - Iran doet volgens de minister van Sport van het land niet mee aan het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. "Aangezien deze corrupte regering (van de Verenigde Staten) onze leider heeft vermoord, zijn er onder geen enkele omstandigheid voorwaarden om deel te nemen aan het wereldkampioenschap", zei Ahmad Donjamali in een tv-interview.

3 uur geleden
Tottenham-coach Tudor achtte vroege keeperswissel noodzakelijk

MADRID (ANP/AFP) - Tottenham Hotspur-coach Igor Tudor achtte de vroege wissel van doelman Antonin Kinsky tegen Atlético Madrid "noodzakelijk ter bescherming van zichzelf en het team". "Dit was een ongelooflijke situatie. Ik ben al vijftien jaar trainer, maar ik heb dit nog nooit gedaan", zei de interim-coach tijdens zijn persconferentie. Kinsky (22) werd in de zeventiende minuut gewisseld na twee fouten die doelpunten inleidden.

5 uur geleden
Infantino: Iran mag van Trump meedoen aan WK voetbal

MIAMI (ANP/RTR/DPA) - De voetballers van Iran kunnen gewoon meedoen aan het WK van komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump verzekerd aan Gianni Infantino, de baas van wereldvoetbalbond FIFA. "Vanavond heb ik Trump gesproken over de voorbereidingen voor het WK. De president herhaalde dat het Iraanse team welkom is. Ik dank hem oprecht voor zijn steun", meldde Infantino via sociale media.

6 uur geleden
Bayern München laat Atalanta kansloos en is dicht bij kwartfinale

BERGAMO (ANP) - Bayern München kan een plek in de kwartfinale van de Champions League nauwelijks nog ontgaan. De Duitse koploper won de uitwedstrijd tegen Atalanta in Bergamo met overtuigende cijfers: 1-6. De tweede ontmoeting is volgende week in Duitsland.

16 uur geleden
Slot na nederlaag bij Galatasaray ontevreden over arbitrage

ISTANBUL (ANP) - Liverpool-trainer Arne Slot was na de nederlaag van 1-0 bij Galatasaray in de achtste finales van de Champions League niet te spreken over de arbitrage. De Nederlander vertelde op een persconferentie in Istanbul dat hij vond dat het doelpunt dat zijn elftal in de tweede helft maakte onterecht werd afgekeurd.

16 uur geleden
Tudor wisselt Tottenham-doelman Kinsky na twee blunders

MADRID (ANP) - Tottenham Hotspur-trainer Igor Tudor heeft in de uitwedstrijd tegen Atlético Madrid in de achtste finales van de Champions League doelman Antonin Kinsky al na een kwartier gewisseld. De 22-jarige Tsjech blunderde twee keer en moest plaatsmaken voor Guglielmo Vicario.

17 uur geleden
Galatasaray klopt Liverpool in eerste duel achtste finales CL

ISTANBUL (ANP) - In de achtste finales van de Champions League heeft Galatasaray met 1-0 gewonnen van Liverpool. De return is op 18 maart op Anfield. De winnaar van de dubbele confrontatie speelt in de kwartfinale tegen de winnaar van Paris Saint-Germain tegen Chelsea.

18 uur geleden