Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Stadiondirecteur: na dit onderzoek hopelijk snel weer volle ArenA

Stadiondirecteur: na dit onderzoek hopelijk snel weer volle ArenA

AMSTERDAM (ANP) - "Kijk", zegt facilitair directeur Henk van Raan van de Johan Cruijff ArenA als hij naar allerlei sensoren, generatoren en een luchtreinigingssysteem op een deel van de hoofdtribune wijst. "Meten is weten. Als deze testen nu uitwijzen dat het kan, dan kunnen hier snel weer fans zitten."

Onderzoekers van de Technische Universiteit Eindhoven meten vanaf donderdag op de thuisbasis van Ajax hoe aerosolen, en daarmee mogelijk het coronavirus, zich verspreiden op sportlocaties. Ze doen dat binnenkort ook op sportcentra CTO Papendal, CTO Den Haag en Maaspoort Sports and Event. Dat moet kennis opleveren om stadions en sporthallen veilig te krijgen voor fans tijdens pandemieën. "En theaters en evenementen kunnen daar dan ook hun voordeel mee doen", stelt Van Raan.

Kunstmatige aerosolgeneratoren op de tribunes van de lege ArenA verspreiden tijdens de testen een vergelijkbaar aantal aerosolen als enthousiaste voetbalfans. Met dank aan sensoren hopen onderzoekers een goed beeld te krijgen van de verspreiding van kleine speekseldruppels. Ook wordt onderzocht of aerosolen uit de lucht gefilterd kunnen worden. Dat gebeurt met een luchtreinigingssysteem, dat naast de stoelrijen is geplaatst.

Testen

Verder kijken de onderzoekers naar de dosis en de levensduur van het virus in aerosolen. Ze willen ook meer te weten komen over het infectierisico, de aerosolenconcentraties en de bewegingen van mensenmassa’s in stadions of sporthallen. Naar verwachting zijn begin volgend jaar de eerste resultaten beschikbaar.

"Dit is indoor al in Eindhoven getest op een sportlocatie", vertelt Van Raan. "Dat filtersysteem werkte. Hopelijk functioneert het ook in een groot stadion als de ArenA. We willen dit ook snel hier testen met 730 mensen die geen afstand houden en doen wat ze altijd doen als Ajax scoort. Als dat veilig blijkt, dan kunnen we wat mij betreft terug naar steeds meer toeschouwers. Eerst 10.000, dan 20.000 en op naar 55.000, die stuk voor stuk voor binnenkomst getest worden op corona."

Teleurstelling

Ook voor Van Raan was het een teleurstelling dat voetbalfans sinds eind september alle duels weer vanaf tv moeten volgen. De overheid vond het niet verstandig dat grote aantallen bezoekers naar stadions reisden. "Dat was jammer, want we hadden het in het begin van het seizoen prima voor elkaar hier met beperkt publiek", weet Van Raan. "Iedereen hield zich aan de regels. Volgens de GGD is hier ook geen coronacluster geweest. In supermarkten en winkels is het minder veilig."

De overheid roept nog steeds op zo weinig mogelijk te reizen, omdat het coronavirus nog lang niet in verslagen. Is het dan wel realistisch om te denken dat er weer fans op de tribune zitten als Ajax op 10 januari de tweede helft van het seizoen aftrapt met een thuiswedstrijd tegen PSV? "Waarom niet", zegt Van Raan. "Als deze testen nu uitwijzen dat het veilig en verantwoord is? Ook het betaald voetbal en de fans hebben perspectief nodig."

Meer uit Voetbal

Aandeelhouders Ajax akkoord met vijf nieuwe commissarissen

AMSTERDAM (ANP) - Ajax heeft een nieuwe raad van commissarissen. Voorzitter Lesley Bamberger, Anita Coronel, Marry de Gaay Fortman, Edo Ophof en Duncan Stutterheim werden maandagochtend in de Johan Cruijff ArenA aangesteld tijdens een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders.

2 uur geleden
Technisch directeur Cruijff wil met Ajax direct meedoen om titel

AMSTERDAM (ANP) - Jordi Cruijff wil komend seizoen met Ajax direct meestrijden om de landstitel. Dat zei de nieuwe technisch directeur maandag in de Johan Cruijff ArenA bij zijn officiële benoeming in een buitengewone algemene vergadering voor aandeelhouders.

3 uur geleden
Aandeelhouders Ajax akkoord met vijf nieuwe commissarissen

AMSTERDAM (ANP) - Ajax heeft een nieuwe raad van commissarissen. Voorzitter Lesley Bamberger, Anita Coronel, Marry de Gaay Fortman, Edo Ophof en Duncan Stutterheim werden maandagochtend in de Johan Cruijff ArenA aangesteld tijdens een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders.

4 uur geleden
Spelersvakbond uit zorgen over veiligheid Iraanse voetbalsters

SYDNEY (ANP/RTR) - De wereldwijde spelersvakbond FIFPRO heeft zorgen geuit over de veiligheid van de Iraanse voetbalsters na hun uitschakeling in de Asia Cup. Op het Aziatisch voetbalkampioenschap verloor Iran zondag de derde en laatste groepswedstrijd, waardoor het toernooi in Australië voor hen voorbij is.

5 uur geleden
AC Milan verkleint gat met Inter dankzij winst in stadsderby

MILAAN (ANP) - AC Milan heeft de Italiaanse competitie weer iets spannender gemaakt door koploper Internazionale te verslaan in de stadsderby. Pervis Estupiñán uit Ecuador maakte tien minuten voor rust het winnende doelpunt: 1-0. Zo verkleinden de 'Rossoneri' de achterstand op de rivaal tot 7 punten.

17 uur geleden
Bekerfinalist NEC na ruime zege op FC Volendam naar derde plaats

NIJMEGEN (ANP) - NEC heeft de derde plaats weer in handen na een overtuigende thuiszege op FC Volendam: 3-0. De ploeg van trainer Dick Schreuder gaf de overwinning op PSV in de halve finales van de KNVB-beker een goed vervolg dankzij treffers van Noé Lebreton, Basar Önal en Sami Ouaissa. Het betekende de eerste zege voor de Nijmegenaren in vijf Eredivisieduels.

18 uur geleden
PSV kan 'de komende periode' geen beroep doen op verdediger Dest

EINDHOVEN (ANP) - PSV kan "de komende periode" geen beroep doen op verdediger Sergiño Dest. Dat bevestigde de koploper van de Eredivisie in een medische update. De Amerikaanse international Dest viel zaterdag uit tijdens de gewonnen wedstrijd tegen AZ (2-1) met een bovenbeenblessure.

20 uur geleden