Staatsschuld stijgt verder door corona en aanpak toeslagenaffaire
DEN HAAG (ANP) - De staatsschuld neemt door extra uitgaven aan onder meer de coronacrisis verder toe en overschrijdt dit jaar waarschijnlijk de norm die de eurolanden met elkaar hebben afgesproken. Dat schrijft minister Wopke Hoekstra aan de Tweede Kamer.
Het kabinet kondigde vorige week een extra pakket steunmaatregelen aan voor bedrijven die door de langer durende lockdown in financiële problemen zitten. Ook is veel geld uitgetrokken voor compensatie en verbetermaatregelen naar aanleiding van een vernietigend rapport over de toeslagenaffaire.
Waar het kabinet er tot dusver nog van uitging dat de staatsschuld dit jaar vlak onder norm van 60 procent van het bruto binnenlands product (bbp) zou blijven, denkt Hoekstra nu dat die er net boven uitkomt. Hij benadrukt dat het een ruwe schatting betreft en geen nieuwe raming van het Centraal Planbureau (CPB).
Een eventuele overschrijding van het schuldplafond zal overigens geen gevolgen hebben. De landen van de eurozone spraken vorig jaar al af dat de begrotingsregels in verband met de coronacrisis, die de hele muntunie hard treft, voorlopig worden opgeschort.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
13 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
15 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
18 uur geleden