Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatsschuld eurolanden blijft hoog ondanks daling in 2023

Staatsschuld eurolanden blijft hoog ondanks daling in 2023

LUXEMBURG (ANP) - De staatsschulden van de eurolanden zijn vorig jaar licht gedaald, maar waren aan het einde van 2023 nog altijd torenhoog. Het totaal aan schulden in de eurozone was even hoog als 88,6 procent van de omvang van de economie, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat. In 2022 bedroegen de staatsschulden nog 90,8 procent van het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor de economische groei, van de eurolanden.

De schulden zijn flink opgelopen doordat overheden veel geld moesten bijlenen om alle economische steunmaatregelen te bekostigen na de uitbraak van de coronapandemie. Ook de energiecrisis en de oorlog in Oekraïne zorgden voor extra uitgaven. In 2020 en 2021 bedroegen de staatsschulden nog respectievelijk 97,2 en 94,8 procent van het bbp.

De staatsschuld is nog altijd veel hoger dan EU-lidstaten hebben afgesproken in hun stabiliteits- en groeipact uit 1997. Die begrotingsregels, die een staatsschuld van hoogstens 60 procent voorschrijven, zijn sinds de coronapandemie opgeschort om grootscheepse overheidssteun mogelijk te maken.

De norm

Griekenland, Italië, Frankrijk, Spanje en België hadden eind vorig jaar de hoogste staatsschulden. In Estland, Bulgarije, Luxemburg en Denemarken was die het laagst. In Nederland nam de staatsschuld af tot 46,5 procent, van 50,1 procent eind 2022. Daarmee voldoet Nederland dus wel ruimschoots aan de norm van Brussel.

Het gemiddelde begrotingstekort van de eurolanden nam in 2023 licht af tot 3,6 procent van het bbp. Dat komt onder meer door iets lagere overheidsuitgaven. In 2022 bedroeg het tekort 3,7 procent. Van de twintig eurolanden lieten alleen Cyprus, Denemarken, Ierland en Portugal een begrotingsoverschot zien. Italië, Hongarije en Roemenië hadden de grootste begrotingstekorten. In Nederland bedroeg het begrotingstekort 0,3 procent, tegen een tekort van 0,1 procent in 2022.

Meer uit Financieel

Vier op de tien starters koopt eerste huis alleen

DEN HAAG (ANP) - Huizen zijn het afgelopen jaar ongeveer 8 procent duurder geworden, maar desondanks is het aantal hypotheekaanvragen in het derde kwartaal met 21 procent gestegen tegenover een jaar eerder. Vooral jonge huizenkopers tot 35 jaar zorgen voor de toename, meldt hypotheekadviesketen De Hypotheker. Hun aanvragen namen met 29 procent toe en vormen inmiddels meer dan de helft van alle hypotheekaanvragen.

2 uur geleden
Bloomberg: EU wil invoerheffingen staal verhogen naar 50 procent

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is van plan de invoerheffingen op staal te verhogen naar 50 procent. De hoeveelheid staal die toegelaten wordt voordat dit hogere tarief geldt, moet daarnaast bijna halveren, staat in een conceptvoorstel dat persbureau Bloomberg heeft ingezien.

8 uur geleden
Tesla zakt op Wall Street ondanks recordaantal verkochte auto's

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Tesla was donderdag een duidelijke verliezer op de beurs in New York, ondanks dat de autofabrikant een recordaantal voertuigen heeft verkocht in het afgelopen kwartaal. Beleggers lijken ervan uit te gaan dat de prestatie moeilijk te evenaren zal zijn, aangezien een Amerikaanse subsidieregeling voor elektrische auto's per 1 oktober niet meer bestaat.

8 uur geleden
Lagarde: inzet bevroren tegoeden moet binnen internationaal recht

AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet niet te lichtzinnig doen over het inzetten van bevroren Russische tegoeden voor financiële hulp aan Oekraïne, waarschuwt president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde. Als het niet binnen de kaders van het internationaal recht gebeurt, ondermijnt dat de euro.

9 uur geleden
Lagarde noemt Klaas Knot geschikt voor baan als ECB-president

AMSTERDAM (ANP) - Klaas Knot zou een geschikte opvolger zijn van Christine Lagarde als president van de Europese Centrale Bank (ECB), denkt de Française. De voormalige president van De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de goede kwaliteiten, zei Lagarde in een gesprek met studenten voor een podcastaflevering van College Leaders in Finance, die zondag verschijnt.

9 uur geleden
Kabinet wil geen langere boetepauze bij schijnzelfstandigheid

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet vindt het "niet wenselijk" om nog een jaar geen boetes op te leggen aan werkgevers die zzp'ers inzetten voor werk waar zij eigenlijk mensen voor in dienst zouden moeten nemen. Het zou de handhaving van de wet tegen schijnzelfstandigheid ondermijnen, schrijft demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Belastingdienst, BBB) aan de Tweede Kamer.

10 uur geleden
Uitzender vraagt overheid om meer woonlocaties arbeidsmigranten

DEN HAAG (ANP) - Uitzendbureau OTTO Work Force wil dat de overheid samen met marktpartijen ruimte maakt voor extra locaties voor huisvesting van arbeidsmigranten. Met die oproep reageert de onderneming op een door de uitzender verloren rechtszaak van arbeidsmigrant Kevin, waarover EenVandaag berichtte.

12 uur geleden