
Staatsschuld eurolanden blijft hoog ondanks daling in 2023
LUXEMBURG (ANP) - De staatsschulden van de eurolanden zijn vorig jaar licht gedaald, maar waren aan het einde van 2023 nog altijd torenhoog. Het totaal aan schulden in de eurozone was even hoog als 88,6 procent van de omvang van de economie, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat. In 2022 bedroegen de staatsschulden nog 90,8 procent van het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor de economische groei, van de eurolanden.
De schulden zijn flink opgelopen doordat overheden veel geld moesten bijlenen om alle economische steunmaatregelen te bekostigen na de uitbraak van de coronapandemie. Ook de energiecrisis en de oorlog in Oekraïne zorgden voor extra uitgaven. In 2020 en 2021 bedroegen de staatsschulden nog respectievelijk 97,2 en 94,8 procent van het bbp.
De staatsschuld is nog altijd veel hoger dan EU-lidstaten hebben afgesproken in hun stabiliteits- en groeipact uit 1997. Die begrotingsregels, die een staatsschuld van hoogstens 60 procent voorschrijven, zijn sinds de coronapandemie opgeschort om grootscheepse overheidssteun mogelijk te maken.
De norm
Griekenland, Italië, Frankrijk, Spanje en België hadden eind vorig jaar de hoogste staatsschulden. In Estland, Bulgarije, Luxemburg en Denemarken was die het laagst. In Nederland nam de staatsschuld af tot 46,5 procent, van 50,1 procent eind 2022. Daarmee voldoet Nederland dus wel ruimschoots aan de norm van Brussel.
Het gemiddelde begrotingstekort van de eurolanden nam in 2023 licht af tot 3,6 procent van het bbp. Dat komt onder meer door iets lagere overheidsuitgaven. In 2022 bedroeg het tekort 3,7 procent. Van de twintig eurolanden lieten alleen Cyprus, Denemarken, Ierland en Portugal een begrotingsoverschot zien. Italië, Hongarije en Roemenië hadden de grootste begrotingstekorten. In Nederland bedroeg het begrotingstekort 0,3 procent, tegen een tekort van 0,1 procent in 2022.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple overweegt de prijzen voor de nieuwe iPhone-modellen die later dit jaar uitkomen, te verhogen. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Het techconcern zal eventuele prijsverhogingen toeschrijven aan nieuwe functies van de smartphone. Hiermee wil het bedrijf voorkomen dat de hogere prijzen worden toegeschreven aan de Amerikaanse importheffingen op goederen uit China.
9 minuten geledenVELSEN (ANP) - CNV geeft Tata Steel tot 13 juni de kans om zijn onlangs aangekondigde reorganisatie te wijzigen. Als het bedrijf achter het hoogovencomplex bij IJmuiden dit niet doet, gaan vakbondsleden actievoeren, waarschijnlijk met een staking.
16 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De sterke verlaging van de wederzijdse importheffingen door de Verenigde Staten en China voor een periode van negentig dagen is een "stap in de goede richting" bij het verminderen van de handelsspanningen tussen de twee economische grootmachten. Dat zegt de grote Deense containervervoerder A.P. Møller-Maersk in een reactie op de overeenkomst die werd gesloten in het Zwitserse Genève.
26 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse autofabrikant Nissan gaat wereldwijd nog eens 11.000 banen schrappen, bovenop een forse banenreductie die eerder al was aangekondigd. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK maandag. De reorganisatie is onderdeel van een plan om het kwakkelende concern te herstructureren.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse dollar is maandag flink in waarde gestegen ten opzichte van andere belangrijke valuta, zoals de euro en de Japanse yen. De opmars van de munt volgde op de-escalatie van de handelsoorlog tussen China en de Verenigde Staten. De twee grootmachten spraken na onderhandelingen in Zwitserland af hun onderlinge importheffingen voor een periode van negentig dagen fors te verlagen.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De sterke wederzijdse tariefverlagingen die de Verenigde Staten en China hebben afgesproken voor een periode van negentig dagen zijn niet alleen in het belang van de twee landen zelf, maar ook voor de hele wereld. Dat zei het Chinese ministerie van Handel in een reactie.
2 uur geledenWAARDENBURG (ANP) - De vraag naar detachering is in het afgelopen kwartaal opnieuw gedaald. Volgens de Vereniging van Detacheerders Nederland (VvDN) heeft de verschuiving van flexwerk naar vaste banen door de zzp-wet veel impact op de detacheringsbranche.
3 uur geleden