Staatsolie blij met enthousiasme Shell bij zoeken Surinaamse olie
PARAMARIBO (ANP) - Olie- en gasbedrijf Shell wil volgend jaar al op zoek gaan naar olie voor de kust van Suriname. Dat maakte de nieuwe algemeen directeur van het Surinaamse staatsbedrijf Staatsolie Annand Jagesar dinsdag bekend tijdens een persconferentie in Paramaribo.
Voor Staatsolie is het enthousiasme van Shell goed nieuws. Volgens Jagesar is Shell heel "agressief" als het gaat om het vinden van de olie in de Surinaamse kustwateren. Shell heeft zich in september vorig jaar ingekocht om mee te kunnen doen naar het zoeken van olie in de Surinaamse wateren. Het komt volgens Jagesar niet vaak voor dat een bedrijf al binnen een jaar na instappen een put gaat boren. "Ze zien goede perspectieven. Shell heeft zich ingekocht in blok 42, vlakbij blok 58 waar al vier vondsten zijn gedaan. Het zou fantastisch zijn als wij in blok 42 ook olie vinden of andere koolwaterstoffen’’, aldus Jagesar die sinds deze week het directeurschap van Staatsolie heeft overgenomen van Rudolf Elias.
Jagesar realiseert zich hoe belangrijk Staatsolie is voor de toekomst van Suriname, dat momenteel met grote financiële problemen te maken heeft. "Ik wil de olie zo snel mogelijk te gelde maken zodat Suriname uit de huidige financiële malaise kan komen en voor altijd een ontwikkeld land kan zijn.’’ De stijging van de olieprijs van de laatste tijd helpt daar volgens hem ook bij. Staatsolie moet dan immers meer belastingen en dividend afdragen aan de regering die de enige aandeelhouder is van het bedrijf.
Werkgelegenheid
Hoewel de eerste olie waarschijnlijk pas in 2025 boven water zal komen, is de verwachting dat de Surinaamse economie hier ook de komende jaren al wel van kan profiteren. Scheidend directeur Elias sprak begin vorig jaar over ruim 12 miljard euro die de eerste olievondst zou opleveren. Inmiddels zijn er vijf vondsten gedaan. Door de vondsten ontstaat er nieuwe werkgelegenheid die uiteindelijk alle Surinamers ten goede kan komen, aldus Elias.
Staatsolie maakte maandag bekend dat het bedrijf in boekjaar 2020 een winst voor belasting heeft behaald van omgerekend 80 miljoen euro. In 2019 was dit nog 147 miljoen euro. De omzet bedroeg 353 miljoen euro, in 2019 was dit nog 410 miljoen euro. Het bedrijf ziet de gevolgen van de coronacrisis als de belangrijkste oorzaak voor de slechtere resultaten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft de Verenigde Staten opgeroepen om in samenspraak met handelspartners "oneerlijke handelsbelemmeringen" weg te nemen. Het IMF publiceerde dit in een beoordeling van de Amerikaanse economie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens betalen dit jaar iets minder voor hun energierekening. Gemiddeld zijn zij 1993 euro kwijt aan gas en elektra, 52 euro minder dan in 2025. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgerekend.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De luchtvaart- en halfgeleidersindustrie in de Verenigde Staten kampt met een steeds groter tekort aan zeldzame aardmetalen. Dat zeggen insiders binnen de industrie een paar weken voordat de Amerikaanse president Donald Trump zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping bezoekt in Beijing.
1 uur geledenSANTA CLARA (ANP) - Chipmaker Nvidia heeft de omzet met bijna driekwart weten op te voeren. Het bedrijf is de belangrijkste leverancier voor chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen en profiteert van de forse investeringen die grote techbedrijven doen. De omzetgroei overtrof de verwachtingen op de financiële markten en laat daarmee zien dat de ontwikkeling van AI in volle vaart doorgaat.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Beleggers toonden zich overwegend optimistisch in de aanloop naar de kwartaalcijfers van chipbedrijf Nvidia na de slotbel. Die resultaten worden gezien als graadmeter voor de investeringen die grote techbedrijven doen in de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie.
10 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize wil de maximale bonussen voor topbestuurders fors verhogen, staat in een voorstel voor de aanstaande aandeelhoudersvergadering. De maximale beloning voor topman Frans Muller in het nieuwe beloningsbeleid kan op 12,5 miljoen euro uitkomen. Dat was bij het oude beleid 8,3 miljoen euro.
10 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM schort vanaf zondag 1 maart de vluchten naar Tel Aviv tot nader order op, meldt de luchtvaartmaatschappij. De luchtvaartmaatschappij zegt om "operationele en commerciële" redenen niet meer naar de Israëlische stad te vliegen.
11 uur geleden