Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatsolie blij met enthousiasme Shell bij zoeken Surinaamse olie

Staatsolie blij met enthousiasme Shell bij zoeken Surinaamse olie

PARAMARIBO (ANP) - Olie- en gasbedrijf Shell wil volgend jaar al op zoek gaan naar olie voor de kust van Suriname. Dat maakte de nieuwe algemeen directeur van het Surinaamse staatsbedrijf Staatsolie Annand Jagesar dinsdag bekend tijdens een persconferentie in Paramaribo.

Voor Staatsolie is het enthousiasme van Shell goed nieuws. Volgens Jagesar is Shell heel "agressief" als het gaat om het vinden van de olie in de Surinaamse kustwateren. Shell heeft zich in september vorig jaar ingekocht om mee te kunnen doen naar het zoeken van olie in de Surinaamse wateren. Het komt volgens Jagesar niet vaak voor dat een bedrijf al binnen een jaar na instappen een put gaat boren. "Ze zien goede perspectieven. Shell heeft zich ingekocht in blok 42, vlakbij blok 58 waar al vier vondsten zijn gedaan. Het zou fantastisch zijn als wij in blok 42 ook olie vinden of andere koolwaterstoffen’’, aldus Jagesar die sinds deze week het directeurschap van Staatsolie heeft overgenomen van Rudolf Elias.

Jagesar realiseert zich hoe belangrijk Staatsolie is voor de toekomst van Suriname, dat momenteel met grote financiële problemen te maken heeft. "Ik wil de olie zo snel mogelijk te gelde maken zodat Suriname uit de huidige financiële malaise kan komen en voor altijd een ontwikkeld land kan zijn.’’ De stijging van de olieprijs van de laatste tijd helpt daar volgens hem ook bij. Staatsolie moet dan immers meer belastingen en dividend afdragen aan de regering die de enige aandeelhouder is van het bedrijf.

Werkgelegenheid

Hoewel de eerste olie waarschijnlijk pas in 2025 boven water zal komen, is de verwachting dat de Surinaamse economie hier ook de komende jaren al wel van kan profiteren. Scheidend directeur Elias sprak begin vorig jaar over ruim 12 miljard euro die de eerste olievondst zou opleveren. Inmiddels zijn er vijf vondsten gedaan. Door de vondsten ontstaat er nieuwe werkgelegenheid die uiteindelijk alle Surinamers ten goede kan komen, aldus Elias.

Staatsolie maakte maandag bekend dat het bedrijf in boekjaar 2020 een winst voor belasting heeft behaald van omgerekend 80 miljoen euro. In 2019 was dit nog 147 miljoen euro. De omzet bedroeg 353 miljoen euro, in 2019 was dit nog 410 miljoen euro. Het bedrijf ziet de gevolgen van de coronacrisis als de belangrijkste oorzaak voor de slechtere resultaten.

Meer uit Financieel

Europese Commissie roept VS op handelsdeal na te leven

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen tot naleving van de onderlinge handelsafspraken die afgelopen zomer zijn gemaakt. Daarmee reageert Brussel op de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe wereldwijde tariefverhogingen na een voor hem ongunstige uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof.

10 uur geleden
Europarlementslid wil uitstel ratificatieproces handelsdeal EU-VS

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Europees Parlement stelt de stemming over de handelsovereenkomst tussen de EU en de VS, die voor deze week gepland stond, mogelijk uit. Bernd Lange, rapporteur van de handelscommissie van het parlement, heeft zondag aangegeven dat hij in een spoedvergadering maandag gaat voorstellen het ratificatieproces op te schorten. Hij vindt dat nodig door de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag en nieuwe tariefaankondigingen van president Donald Trump.

12 uur geleden
VNO-NCW vreest hogere Amerikaanse importheffingen voor Europa

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisatie VNO-NCW vreest hogere Amerikaanse importheffingen voor Europese producten na de tariefaankondigingen van president Donald Trump van dit weekend. De lobbyclub voor het Nederlandse bedrijfsleven vindt wel veel onduidelijk en durft nog geen harde conclusies te trekken.

13 uur geleden
Nederlandse industrie vraagt om duidelijkheid over heffingen VS

ZOETERMEER (ANP) - FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, roept Nederland en de Europese Unie op zo snel mogelijk duidelijkheid te verschaffen over de Amerikaanse importheffingen voor Europese goederen. Volgens de lobbyclub uit het Nederlandse bedrijfsleven zorgt de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag voor veel onzekerheid. Door Trumps tariefaankondigingen op vrijdag en zaterdag is de behoefte aan duidelijkheid "nog noodzakelijker" geworden, heeft een woordvoerster zondag laten weten.

15 uur geleden
Bloomberg: India stelt afronden handelsdeal met VS uit

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Indiase handelsfunctionarissen stellen een reis naar de Verenigde Staten uit die bedoeld was om een voorlopige handelsdeal tussen de twee landen af te ronden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het uitstel heeft te maken met de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof die veel van de importheffingen van president Donald Trump ongeldig verklaarde.

16 uur geleden
Donald Trump eist vertrek van Netflix-bestuurslid

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump eist dat Netflix bestuurslid Susan Rice "onmiddellijk" ontslaat of anders "de gevolgen ondervindt". Op Truth Social maakte de Amerikaanse president haar uit voor een "politieke pion", die "geen talent of vaardigheden" heeft.

18 uur geleden
Handelspartners VS onderzoeken impact nieuwe Amerikaanse tarieven

CANBERRA (ANP/RTR/BLOOMBERG/BELGA) - Handelspartners van de Verenigde Staten verspreid over de wereld onderzoeken de impact van de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe Amerikaanse importtarieven. Trump kreeg vrijdag een tegenslag te verwerken toen het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Vervolgens kondigde Trump een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen. Zaterdag verhoogde hij deze heffing naar 15 procent.

18 uur geleden