Staat pleit voor verlengen ingreep ondernemingskamer bij Nexperia
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering pleit voor een onderzoek van de ondernemingskamer bij chipmaker Nexperia, waarmee ook de ingrepen van rechters bij het bedrijf blijven staan. Dat zeiden advocaten van de Staat, die als belanghebbende bij de rechtszaak is betrokken. De ondernemingskamer schorste in oktober de Chinese topman Wing Zhang en zette zijn bedrijf Wingtech op afstand als aandeelhouder vanwege vermoedens van mismanagement en belangenverstrengeling.
Volgens het kabinet heeft de Chinese eigenaar Wingtech ook de afgelopen maanden tegen de belangen van de Nijmeegse onderneming gehandeld. Opvallend daarbij is dat het ministerie van Economische Zaken op basis van een geheime bron stelt dat juist dit bedrijf bij de Chinese overheid aandrong op exportbeperkingen die een grote Nexperia-fabriek in het land raakten. Die stap gooide de toelevering van chips voor veel autofabrikanten overhoop en raakte Nexperia financieel hard.
Het Nederlandse kabinet greep kort voor de ondernemingskamer ook zelf in met een noodwet, waarbij het Nexperia verbood grote veranderingen door te voeren. Daarmee wilde minister Vincent Karremans (Economische Zaken) voorkomen dat productiemogelijkheden en kennis voor de chipsector zouden verdwijnen uit Europa. Het leidde bij China tot woede.
Karremans schortte die maatregel later op om gesprekken met China te vergemakkelijken over een oplossing voor de grote problemen in de toelevering van chips. Maar China is ook ontevreden over de ingrepen van de rechters bij Nexperia. Die zijn volgens Beijing een belangrijk obstakel voor een oplossing in het conflict dat is ontstaan rond Nexperia.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geƫindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.
41 minuten geledenLONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met bescheiden plussen geopend, na de uitverkoop in de techsector op Wall Street van deze week. Beleggers kijken vooral uit naar de cijfers van geheugenchipfabrikant Micron Technology die nabeurs naar buiten komen. Daarbij zal vooral worden gekeken in hoeverre de AI-hausse doorwerkt in de resultaten en verwachtingen van Micron.
7 uur geleden