Springruiter Van der Vleuten verlost paardensportbond van druk
TOKIO (ANP) - Het ietwat verrassende brons van springruiter Maikel van der Vleuten op de Olympische Spelen heeft voor grote opluchting gezorgd bij de Nederlandse paardensportbond KNHS. Na de tegenvallend verlopen Spelen van Rio 2016, waar de paarden in alle disciplines buiten de medailles eindigden, móest er gepresteerd worden in Tokio.
"De financiering die we krijgen van sportkoepel NOC*NSF hangt voor een groot deel af van prestaties op de Spelen", zegt Iris Boelhouwer, sinds vorig jaar de technisch directeur van de KNHS. "Dan helpt het natuurlijk wel als je met iets tastbaars terug naar Nederland komt. Dat was al weer even geleden voor ons. Een olympische medaille blijft iets magisch, iedereen snakte daar naar."
Van der Vleuten (33) pakte met Beauville Z brons in de individuele wedstrijd. Vrijdag leidde Van der Vleuten de Nederlandse ploeg ook naar de finale van de landenwedstrijd. "Er zijn vijf, zes, zeven landen die heel goed zijn. Daar behoren wij ook toe", aldus Boelhouwer, de opvolgster van Maarten van der Heijden die tussen 2008 en 2020 technisch directeur was. Bij de Spelen van Londen 2012 zorgden de spring- en dressuurruiters voor maar liefst vier medailles: zilver voor springruiter Gerco Schröder en de springploeg, zilver voor dressuurruiter Adelinde Cornelissen, en brons voor de dressuurploeg, met toen nog Anky van Grunsven als boegbeeld.
"Verrassing is een groot woord, maar Maikel en Beauville hebben wel buitengewoon gepresteerd", zegt Boelhouwer. "Met het team maken we ook zeker kans." De dressuurploeg eindigde vorige week als vijfde in de landenwedstrijd, individueel deed Edward Gal (met Total US) het het beste met de zesde plaats.
Supertragisch
De eventingwedstrijd leverde Boelhouwer een slapeloze nacht op. Zowel Merel Blom als Janneke Boonzaaijer werd gediskwalificeerd. "Daar heb ik heel slecht van geslapen. En ik was niet de enige", aldus de technisch directeur. "Supertragisch, een zwarte dag. Toen dacht ik wel: hoe ver moet die gifbeker leeg? Gelukkig konden we woensdag weer lachen toen Maikel brons pakte."
Boelhouwer, die naar eigen zeggen als jong meisje al gek op paarden was, komt uit de mediawereld. Ze was directeur bij Endemol voordat ze bij de KNHS in dienst trad. "Het bevalt voor 200 procent." Tijd om rustig te wennen aan haar nieuwe baan kreeg ze niet. Eerst het coronavirus, begin dit jaar volgde de uitbraak van het voor paarden zeer besmettelijke en dodelijke rhinovirus dat ertoe leidde dat het internationale wedstrijdprogramma wederom werd onderbroken. En kort voor de Spelen bleek dat dressuurruiter Dinja van Liere niet met haar toppaard Hermes naar Tokio kon gaan vanwege een administratieve blunder. "Het waren wel heel veel extremiteiten in één jaar", zegt Boelhouwer.
Meer uit Sport
BRIGHTON (ANP) - Darter Michael van Gerwen heeft in de tiende speelronde van de Premier League de finale bereikt. De Nederlander knokte zich in de halve finale in Brighton tegen de Engelsman Stephen Bunting terug van een achterstand van 4-2 en won met 6-5.
8 uur geledenBRIGHTON (ANP) - Darter Michael van Gerwen heeft in de tiende speelronde van de Premier League Gian van Veen verslagen. De 36-jarige Brabander zette zijn landgenoot in Brighton met 6-4 aan de kant.
9 uur geledenPEGEIA (ANP) - Schaker Anish Giri is er bij het Kandidatentoernooi op Cyprus niet in geslaagd voor de derde keer op rij te winnen. Na zeges op Rameshbabu Praggnanandhaa uit India en de Amerikaan Fabiano Caruana, moest de 31-jarige Nederlander donderdag in de tiende speelronde tegen de Amerikaan Hikaru Nakamura genoegen nemen met een remise.
12 uur geledenMONACO (ANP) - De Spaanse tennisser Carlos Alcaraz (22) heeft zich met enige moeite bij de laatste acht van de Monte Carlo Masters geschaard. De nummer 1 van de wereldranglijst won op het gravel van de Country Club in de achtste finales in drie sets van de 26-jarige Argentijn Tomás Etcheverry: 6-1 4-6 6-3. Alcaraz stuit nu op Aleksandr Boeblik uit Kazachstan.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - Trans vrouwen mogen vanaf donderdag niet meer meedoen aan vrouwentoernooien van dartsbond PDC. Dat staat in een verklaring op de site van de PDC. Het besluit heeft onder anderen gevolgen voor de Nederlandse Noa-Lynn van Leuven.
13 uur geledenROUBAIX (ANP/AFP/BELGA) - Mathieu van der Poel vindt zichzelf "meer favoriet" in Parijs-Roubaix dan in de Ronde van Vlaanderen. Dat zei hij donderdag op een persconferentie. Van der Poel werd afgelopen zondag in Vlaanderen tweede achter Tadej Pogacar. In Roubaix was de Nederlander de afgelopen drie jaar de beste.
14 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka heeft zich teruggetrokken van het WTA-toernooi van Stuttgart vanwege een blessure. Dat heeft de Belarussische nummer 1 van de wereld donderdag via Instagram bekendgemaakt. Ze schrijft dat ze de blessure opliep na het masterstoernooi van Miami, dat ze eind maart winnend afsloot.
14 uur geleden