Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sportraad: plannen voor aanpak 'bewegingsarmoede' schieten tekort

Sportraad: plannen voor aanpak 'bewegingsarmoede' schieten tekort

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe plannen van het demissionaire kabinet om Nederlanders meer te laten bewegen zijn "veel te mager". Dat schrijft kabinetsadviseur de Nederlandse Sportraad in een brief aan informateur Mariëtte Hamer, meldt NRC, die de brief inzag. Volgens de raad doet de overheid te weinig om de 5800 doden die jaarlijks vallen als gevolg van "bewegingsarmoede" te voorkomen.

De NLSportraad stelt dat er sprake is van een "pandemie aan bewegingsarmoede". Voorgestelde oplossingen van het kabinet zouden tekort schieten. "Helaas moet de NLSportraad constateren dat deze pandemie met de voorgestelde maatregelen nog decennialang zal voortduren", staat in de brief.

Het RIVM en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport meldden eerder al op basis van onderzoeken dat te weinig bewegen leidt tot 5800 doden per jaar en 2,7 miljard euro aan zorguitgaven. Als meer mensen sporten en bewegen kan dit hierdoor leiden tot lagere zorgkosten, hogere arbeidsproductiviteit en minder ziekteverzuim. Volwassenen zouden dan 2,5 uur per week matig intensief moeten sporten, bijvoorbeeld door te wandelen, en twee keer per week activiteiten ondernemen waarbij hun spieren en botten belast worden.

In 2018 werd in het Nationale Preventieakkoord vastgelegd dat driekwart van de Nederlanders in 2040 voldoende moet bewegen. Vorig jaar deed iets meer dan de helft dat, wat betekent dat 4 miljoen mensen nog niet voldoende bewegen.

Meerdere demissionaire bewindspersonen van verschillende ministeries schreven onlangs een brief aan de Tweede Kamer waarin ze het probleem onderkenden en maatregelen voorstelden, maar de NLSportraad vindt deze maatregelen onvoldoende. Volgens de raad vallen ze "in de categorie meer van hetzelfde."

De NLSportraad wil het liefst dat al in 2030 driekwart van de Nederlanders voldoende beweegt. Gedragsverandering en campagnes zouden echter niet werken om dit voor elkaar te krijgen. "Méér informatie, projecten en subsidies zijn niet de oplossing", stelt de raad.In plaats daarvan zou de overheid na moeten denken over wetswijzigingen en een andere inrichting van de leefomgeving. Zo zou er meer sportaanbod moeten komen in wijken en zou sporten en bewegen tijdens werktijd moeten worden toegestaan.

Meer uit Binnenland

Stichting: massadonor Simon tekent contract over spermadonaties

DEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.

1 uur geleden
Eerste officiële vorst, temperatuur in De Bilt onder nul

DE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.

5 uur geleden
A32 open na spoedreparaties, ook inspecties andere aquaducten

GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.

10 uur geleden
Kind van gehuwd stel krijgt niet meer automatisch naam van vader

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.

13 uur geleden
Politie houdt 150 tot 200 demonstranten aan bij datacentrum

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.

17 uur geleden
NCTV: cyberdreiging neemt snel toe door AI, actie nodig

DEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."

20 uur geleden
Jetten vindt zijn aanwezigheid bij Rode Lijn-demo 'niet passend'

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.

20 uur geleden