Spanningen Oekraïne blijven beurshandel domineren
AMSTERDAM (ANP) - De aanhoudende spanningen in het oosten van Oekraïne blijven de beurshandel domineren. De Russische president Vladimir Poetin erkende twee separatistische regio's in Oost-Oekraïne officieel en kondigde aan er een "vredesmissie" heen te sturen. Die beslissing zorgde eerder op de dag al voor beroering op de beursvloeren in Azië. De Verenigde Staten en de Europese Unie zeiden nieuwe sancties tegen Rusland te zullen aankondigen.
De Russische afgevaardigde bij de Verenigde Naties zei tijdens een spoedzitting van de Veiligheidsraad dat zijn land blijft openstaan voor een diplomatieke oplossing voor het Oekraïne-conflict. De beslissing van Poetin de regio's te erkennen werd door verscheidene permanente en tijdelijke leden van de Veiligheidsraad veroordeeld. De Oekraïense gezant zei dat Rusland met de erkenning van Donetsk en Loehansk als onafhankelijke republieken en het sturen van vredestroepen de Russische, militaire aanwezigheid in het oosten van Oekraïne probeert te legaliseren.
Beleggers trekken vanwege de spanningen mogelijk naar veilig geachte investeringen als goud en obligaties. Ondertussen lopen de olieprijzen hard op. Voor een vat Amerikaanse olie moest voorbeurs 94,76 dollar worden betaald, 4 procent meer dan een dag eerder. Brentolie steeg 2,2 procent in prijs tot 97,43 dollar. Mogelijk dat aan oliegerelateerde fondsen op de hogere olieprijzen zullen reageren.
Prosus
In Amsterdam zal de aandacht onder andere uitgaan naar techinvesteerde Prosus. Dat bedrijf houdt een aanzienlijk belang in het Chinese Tencent Holdings. Dat bedrijf ging op zijn beurt op de beurs in Hongkong onderuit na berichten dat China de controle op de techsector in het land verder aanscherpt.
Noten- en zadenhandelaar Acomo kwam met cijfers over 2021. De onderneming wist ondanks uitdagingen in de toeleveringsketen de winst en de omzet stevig op te voeren. Daarbij werden de resultaten van het bedrijf ook geholpen door een eerdere overname. Daarbij benadrukte Acomo ook dat de prijzen van de voorraden zijn gestegen.
ASMI
AEX-fonds ASM International (ASMI) opent na de slotbel de boeken. De verwachting is dat het bedrijf dat onder meer systemen maakt voor de bewerking van zogeheten wafers, de platen waar chips op worden geproduceerd, vorig jaar flink heeft geprofiteerd van de grote vraag naar chips.
In Londen gaat de aandacht onder meer uit naar HSBC. De bank zette over 2021 een recordwinst in de boeken geholpen door het herstel uit de crisis en een eerder ingezette reorganisatie.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall heeft vorig jaar flink minder winst gemaakt, ondanks de gestegen gas- en elektriciteitsprijzen. Ook de omzet liep terug, meldt het Zweedse bedrijf in zijn resultaten.
44 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Sieradenmerk Pandora gaat producten met een platinumlaag aanbieden om minder afhankelijk te zijn van zilver, waarvan de prijs de afgelopen tijd sterk schommelt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij zich niet moet bemoeien met de overname van Warner Bros. Discovery. Dat zei hij in een interview met NBC News. Netflix en Paramount Skydance willen Warner Bros. Discovery al langere tijd overnemen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) wil een einde aan het delen van weddenschappen via bijvoorbeeld sociale media. Dit is een manier van reclame die ook bij kwetsbare groepen terecht kan komen en dat mag niet, stelt de Ksa. De toezichthouder roept aanbieders van onlinekansspelen daarom op te stoppen met de 'Deel je bet'-optie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Shell stond donderdag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern zag de nettowinst flink stijgen in het vierde kwartaal van 2025 door opbrengsten uit de verkoop van onderdelen. Zonder die opbrengsten realiseerde Shell echter het zwakste kwartaalresultaat in bijna vijf jaar door de lagere olie- en gasprijzen. Het concern keert wel meer dividend uit en gaat opnieuw voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel verloor 2 procent.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk gaat duizend kantoorbanen schrappen om de kosten te drukken. Dat komt neer op 15 procent van de functies binnen de ondersteunende afdelingen en minder dan 1 procent van het totale personeelsbestand.
2 uur geledenSANTA MONICA (ANP) - Het aantal maandelijks actieve gebruikers van de socialemedia-app Snapchat in Nederland is gegroeid naar meer dan 6 miljoen. Dat komt neer op ongeveer een op de drie Nederlanders, stelt een woordvoerder van de app, die vooral onder jongeren populair is.
2 uur geleden