Spaanse premier heet oppositieleider Venezuela 'warm welkom'
MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse minister-president Pedro Sánchez heeft de Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia "warm welkom" geheten in Spanje. De twee ontmoetten elkaar in de tuin van de premierswoning in de hoofdstad Madrid. De oppositie in Venezuela ziet González Urrutia als de winnaar van de presidentsverkiezingen van 28 juli. Zittend president Nicolás Maduro houdt vol dat hij zelf gewonnen heeft en vaardigde een aanhoudingsbevel uit tegen zijn opponent.
"Spanje blijft zich inzetten voor democratie, dialoog en de grondrechten van het broedervolk van Venezuela", schreef Sánchez op X. González Urrutia bedankte de premier op zijn beurt voor zijn bijdrage aan het "herstellen van de democratie en mensenrechten in ons land". Hij zei vanuit Spanje te blijven strijden voor zijn verkiezingswinst.
De Verenigde Staten hebben González Urrutia al erkend als winnaar van de verkiezingen, maar Spanje en andere Europese landen nog niet. Die willen wel dat de uitslag onderbouwd wordt met stukken voor ze eventueel bereid zijn om Maduro als winnaar aan te merken. Het Spaanse parlement vindt dat Sánchez González Urrutia nu al moet erkennen als winnaar.
Na een maand doorgebracht te hebben in de Nederlandse ambassade in Venezuela, kwam González Urrutia zondag aan in Madrid. Sánchez was toen nog voor een bezoek in China. De Spaanse premier keerde deze donderdag terug naar huis. Venezuela is een voormalige kolonie van Spanje. De landen hebben nog altijd belangrijke culturele en economische banden.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas erkent dat na jaren van oorlog nauwelijks vooruitgang is geboekt voor een tweestatenoplossing. Toch blijft dat volgens haar "de meest haalbare weg naar een Midden-Oosten zonder oorlog", zei ze maandag na afloop van de negende Globale Alliantie voor de uitvoering van de Tweestatenoplossing in Brussel. Israël en de Palestijnse Autoriteit moeten beiden hun verantwoordelijkheid nemen, zei Kallas.
13 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.
1 uur geledenBAABDA (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat gesprekken met Israël zich moeten richten op het beëindigen van de "vijandelijkheden" en de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon. Hij heeft oud-ambassadeur in Washington Simon Karam aangesteld als hoofd van de Libanese delegatie.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft de verkiezingsuitslag in Bulgarije verwelkomd. De winnaar Rumen Radev staat bekend als een eurosceptische politicus die de banden met Rusland weer wil aanhalen. Ook is hij tegen verdere steun aan Oekraïne.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben Rumen Radev gefeliciteerd met zijn overwinning bij de parlementsverkiezingen in Bulgarije. Dat hebben zij maandag op X gedaan.
2 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de bezorgdheid weer over de bultrugwalvis Timmy. Die strandde weken geleden voor de Duitse kust en kon maandagochtend wegzwemmen, om later toch weer tot stilstand te komen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."
3 uur geleden