Spaanse hof weigert amnestie voor Catalaanse ex-leider Puigdemont
MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse hooggerechtshof zegt amnestie te weigeren voor de Catalaanse oud-leider Carles Puigdemont. Het parlement stemde eerder dit jaar in met amnestie voor Catalaanse separatisten.
Het hof stelt dat de amnestiewet niet van toepassing is op het misdrijf waarvan Puigdemont wordt verdacht. De afgezette regiopremier wordt beschuldigd van verduistering van overheidsgelden. Het aanhoudingsbevel tegen de uitgeweken politicus, die naar zijn thuisland terug wil, blijft dus gehandhaafd. Puigdemont werd ook beschuldigd van opruiing, maar die aanklacht is eerder ingetrokken.
De omstreden amnestiewet was het resultaat van onderhandelingen die premier Pedro Sánchez een nieuwe ambtstermijn bezorgden. Zijn minderheidsregering wordt gesteund door Catalaanse partijen, waaronder die van Puigdemont. Meer dan vierhonderd personen hopen dat hun straf kan worden kwijtgescholden. Zij moeten elk een verzoek indienen bij een rechtbank. De eerste aanvragen werden vorige week goedgekeurd.
Zichzelf
Puigdemont was de leider van Catalonië toen hij in 2017 zonder toestemming van de centrale regering een onafhankelijkheidsreferendum uitschreef en na de volksraadpleging de onafhankelijkheid uitriep. Betrokkenen werden vervolgd, ook Puigdemont. Hij werd uit zijn ambt gezet en vluchtte naar België, waar hij later Europarlementariër werd.
De amnestiewetgeving werd eind mei goedgekeurd door het Spaanse parlement. De deal tussen Sánchez en twee Catalaanse partijen ligt gevoelig in Spanje. Voordat de wet definitief werd goedgekeurd, gingen duizenden betogers de straat op om hun ongenoegen te uiten. Tegenstanders van de wet verweten Sánchez alleen aan zichzelf te denken.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.
41 minuten geledenHERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
4 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
6 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
7 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
10 uur geleden