Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaanse hof weigert amnestie voor Catalaanse ex-leider Puigdemont

Spaanse hof weigert amnestie voor Catalaanse ex-leider Puigdemont

MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse hooggerechtshof zegt amnestie te weigeren voor de Catalaanse oud-leider Carles Puigdemont. Het parlement stemde eerder dit jaar in met amnestie voor Catalaanse separatisten.

Het hof stelt dat de amnestiewet niet van toepassing is op het misdrijf waarvan Puigdemont wordt verdacht. De afgezette regiopremier wordt beschuldigd van verduistering van overheidsgelden. Het aanhoudingsbevel tegen de uitgeweken politicus, die naar zijn thuisland terug wil, blijft dus gehandhaafd. Puigdemont werd ook beschuldigd van opruiing, maar die aanklacht is eerder ingetrokken.

De omstreden amnestiewet was het resultaat van onderhandelingen die premier Pedro Sánchez een nieuwe ambtstermijn bezorgden. Zijn minderheidsregering wordt gesteund door Catalaanse partijen, waaronder die van Puigdemont. Meer dan vierhonderd personen hopen dat hun straf kan worden kwijtgescholden. Zij moeten elk een verzoek indienen bij een rechtbank. De eerste aanvragen werden vorige week goedgekeurd.

Zichzelf

Puigdemont was de leider van Catalonië toen hij in 2017 zonder toestemming van de centrale regering een onafhankelijkheidsreferendum uitschreef en na de volksraadpleging de onafhankelijkheid uitriep. Betrokkenen werden vervolgd, ook Puigdemont. Hij werd uit zijn ambt gezet en vluchtte naar België, waar hij later Europarlementariër werd.

De amnestiewetgeving werd eind mei goedgekeurd door het Spaanse parlement. De deal tussen Sánchez en twee Catalaanse partijen ligt gevoelig in Spanje. Voordat de wet definitief werd goedgekeurd, gingen duizenden betogers de straat op om hun ongenoegen te uiten. Tegenstanders van de wet verweten Sánchez alleen aan zichzelf te denken.

Meer uit Buitenland

Rubio getuigt in rechtszaak tegen goede vriend

MIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft dinsdag bijna drie uur getuigd in een corruptiezaak tegen zijn goede vriend en voormalig congreslid David Rivera. Die staat terecht voor geheime lobbyactiviteiten namens Venezuela tijdens Trumps eerste ambtstermijn.

1 uur geleden
Cyprus wil nieuwe afspraken met Britten na droneaanval op basis

NICOSIA (ANP) - Cyprus wil nieuwe afspraken maken met het Verenigd Koninkrijk, nadat een Britse militaire basis op het eiland werd geraakt door een drone. The Telegraph schrijft dat de Cypriotische president Nikos Christodoulides veiligheidsgaranties heeft geëist in een lang telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer.

2 uur geleden
Trump meldt mysterieus Iraans 'cadeau' rond Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.

3 uur geleden
Iran laat 'niet-vijandige' schepen Straat van Hormuz passeren

TEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.

4 uur geleden
Exitpoll: partij Frederiksen de grootste bij Deense verkiezingen

KOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.

5 uur geleden
Trump beklemtoont dat VS in gesprek zijn met Iran

WASHINGTON/ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft beklemtoond dat zijn land in gesprek is met Iran. De gesprekken zouden goed verlopen. Hij zei dat "we met de juiste mensen in Iran praten" om tot een deal te komen en ze willen een overeenkomst.

5 uur geleden
Bolsonaro mag rest van straf onder huisarrest uitzitten

BRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag de rest van zijn straf thuis uitzitten onder huisarrest. Hij werd in september veroordeeld tot een gevangenisstraf van 27 jaar voor het beramen van een staatsgreep en zat sinds november in de cel.

5 uur geleden