Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaanse hof weigert amnestie voor Catalaanse ex-leider Puigdemont

Spaanse hof weigert amnestie voor Catalaanse ex-leider Puigdemont

MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse hooggerechtshof zegt amnestie te weigeren voor de Catalaanse oud-leider Carles Puigdemont. Het parlement stemde eerder dit jaar in met amnestie voor Catalaanse separatisten.

Het hof stelt dat de amnestiewet niet van toepassing is op het misdrijf waarvan Puigdemont wordt verdacht. De afgezette regiopremier wordt beschuldigd van verduistering van overheidsgelden. Het aanhoudingsbevel tegen de uitgeweken politicus, die naar zijn thuisland terug wil, blijft dus gehandhaafd. Puigdemont werd ook beschuldigd van opruiing, maar die aanklacht is eerder ingetrokken.

De omstreden amnestiewet was het resultaat van onderhandelingen die premier Pedro Sánchez een nieuwe ambtstermijn bezorgden. Zijn minderheidsregering wordt gesteund door Catalaanse partijen, waaronder die van Puigdemont. Meer dan vierhonderd personen hopen dat hun straf kan worden kwijtgescholden. Zij moeten elk een verzoek indienen bij een rechtbank. De eerste aanvragen werden vorige week goedgekeurd.

Zichzelf

Puigdemont was de leider van Catalonië toen hij in 2017 zonder toestemming van de centrale regering een onafhankelijkheidsreferendum uitschreef en na de volksraadpleging de onafhankelijkheid uitriep. Betrokkenen werden vervolgd, ook Puigdemont. Hij werd uit zijn ambt gezet en vluchtte naar België, waar hij later Europarlementariër werd.

De amnestiewetgeving werd eind mei goedgekeurd door het Spaanse parlement. De deal tussen Sánchez en twee Catalaanse partijen ligt gevoelig in Spanje. Voordat de wet definitief werd goedgekeurd, gingen duizenden betogers de straat op om hun ongenoegen te uiten. Tegenstanders van de wet verweten Sánchez alleen aan zichzelf te denken.

Meer uit Buitenland

Oud-presidentsvrouw Zuid-Korea krijgt celstraf voor corruptie

SEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.

4 minuten geleden
Crash vliegtuig en helikopter in VS was 100 procent te voorkomen

WASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.

1 uur geleden
CARE: Centraal-Afrikaanse Republiek meest onderbelichte ramp 2025

GENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.

2 uur geleden
Rapport: twee agenten schoten op Pretti in Minneapolis

WASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.

2 uur geleden
Federale diensten 'braken mogelijk protocol' in Minneapolis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De federale diensten die in Minneapolis jacht maken op ongedocumenteerde immigranten hebben mogelijk "het protocol gebroken" voordat ze een verpleegkundige doodschoten tijdens protesten. Dat zegt Stephen Miller, topadviseur van de Amerikaanse president Donald Trump. Eerder noemde hij de verpleegkundige, Alex Pretti, een "moordenaar".

3 uur geleden
Premier Israël: pas wederopbouw Gaza na demilitarisatie

TEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.

9 uur geleden
Trump waarschuwt Irak: geen hulp VS meer als Maliki premier wordt

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt Irak dat het niet zonder gevolgen blijft als Nouri al-Maliki weer premier wordt. Het land kan dan niet langer rekenen op Amerikaanse steun, schreef hij op sociale media.

9 uur geleden