Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaanse hof weigert amnestie voor Catalaanse ex-leider Puigdemont

Spaanse hof weigert amnestie voor Catalaanse ex-leider Puigdemont

MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse hooggerechtshof zegt amnestie te weigeren voor de Catalaanse oud-leider Carles Puigdemont. Het parlement stemde eerder dit jaar in met amnestie voor Catalaanse separatisten.

Het hof stelt dat de amnestiewet niet van toepassing is op het misdrijf waarvan Puigdemont wordt verdacht. De afgezette regiopremier wordt beschuldigd van verduistering van overheidsgelden. Het aanhoudingsbevel tegen de uitgeweken politicus, die naar zijn thuisland terug wil, blijft dus gehandhaafd. Puigdemont werd ook beschuldigd van opruiing, maar die aanklacht is eerder ingetrokken.

De omstreden amnestiewet was het resultaat van onderhandelingen die premier Pedro Sánchez een nieuwe ambtstermijn bezorgden. Zijn minderheidsregering wordt gesteund door Catalaanse partijen, waaronder die van Puigdemont. Meer dan vierhonderd personen hopen dat hun straf kan worden kwijtgescholden. Zij moeten elk een verzoek indienen bij een rechtbank. De eerste aanvragen werden vorige week goedgekeurd.

Zichzelf

Puigdemont was de leider van Catalonië toen hij in 2017 zonder toestemming van de centrale regering een onafhankelijkheidsreferendum uitschreef en na de volksraadpleging de onafhankelijkheid uitriep. Betrokkenen werden vervolgd, ook Puigdemont. Hij werd uit zijn ambt gezet en vluchtte naar België, waar hij later Europarlementariër werd.

De amnestiewetgeving werd eind mei goedgekeurd door het Spaanse parlement. De deal tussen Sánchez en twee Catalaanse partijen ligt gevoelig in Spanje. Voordat de wet definitief werd goedgekeurd, gingen duizenden betogers de straat op om hun ongenoegen te uiten. Tegenstanders van de wet verweten Sánchez alleen aan zichzelf te denken.

Meer uit Buitenland

Kremlin bevestigt instemming staakt-het-vuren met Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.

43 minuten geleden
Zelensky bevestigt tijdelijk bestand met Rusland

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.

1 uur geleden
Trump kondigt driedaags bestand tussen Oekraïne en Rusland aan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.

3 uur geleden
Politie valt Duitse bank binnen na berichten over gijzeling

SINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.

8 uur geleden
Kremlin wil praten met Europeanen, maar niet op eigen initiatief

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.

10 uur geleden
Oekraïne meldt brand bij Tsjernobyl na dronecrash

KYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.

10 uur geleden
Gijzeling in bank Duitsland

SINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.

11 uur geleden