Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SP-bestuur wil een scheiding met jongerenorganisatie ROOD

SP-bestuur wil een scheiding met jongerenorganisatie ROOD

DEN HAAG (ANP) - Het partijbestuur van de SP wil breken met jongerenorganisatie ROOD. Er is al langere tijd onenigheid over leden van die organisatie die ook lid waren van een andere partij. Het meningsverschil is "onoverbrugbaar" en het bestuur is het met een onderzoekscommissie eens dat een "nette scheiding" de enige oplossing is. Het is uiteindelijk aan de partijraad, die over twee weken samenkomt.

Vorige maand presenteerde een speciale onderzoekscommissie de bevindingen van een onderzoek naar de ruzie tussen de partij en de jongerenbeweging. Die waren het oneens omdat zes leden uit de partij waren gezet vanwege hun lidmaatschap van het Communistisch Platform. In de statuten staat dat dat niet mag. Twee van de leden werden desondanks verkozen in het bestuur van ROOD.

ROOD en een aantal SP'ers zagen het royement als een poging om kritische leden die de partij verder naar links probeerden te trekken de mond te snoeren. Bovendien vond ROOD dat het SP-bestuur zich niet zo hard had moeten uitlaten in de ruzie. Partijsecretaris Arnout Hoekstra had de jongeren "geradicaliseerde zolderkamercommunisten" genoemd en hen beschuldigd van een poging tot een machtsgreep.

Oplossing

De SP blijft erbij dat leden geen lid mogen zijn van een andere partij en ROOD staat erop dat het wel moet kunnen. De onderzoekscommissie concludeerde daarom dat er geen ruimte is voor een oplossing. Bovendien is het meningsverschil hoog opgelopen, ook doordat het contact tussen de twee organisaties niet goed verliep. Sowieso had het SP-bestuur zich meer betrokken kunnen tonen bij de jongerenafdeling, staat in het verslag.

De SP erkent dat er fouten zijn gemaakt, maar is het met het onderzoek eens dat er nu geen oplossing meer gevonden kan worden. Het bestuur adviseert de partijraad de conclusies en aanbevelingen over te nemen. Dat zou betekenen dat de twee organisaties in gesprek gaan om afspraken te maken over praktische zaken. Bijvoorbeeld wie de naam en het logo mag blijven gebruiken.

Aanbevelingen

De partijraad, waarin de afdelingsvoorzitters en het landelijk bestuur vertegenwoordigd zijn, buigt zich op 26 juni over de kwestie. Dan worden ook de andere aanbevelingen besproken. Een daarvan is dat er een nieuwe jongerenorganisatie moet komen die (anders dan ROOD) onderdeel is van de SP. De voorzitter daarvan moet een plek krijgen in het SP-bestuur.

ROOD, dat het onderzoeksverslag maandagavond publiceerde, komt later met een inhoudelijke reactie. De organisatie zegt wel nog altijd te hopen dat de partijraad van de SP bijdraait.

Meer uit Binnenland

Joodse koepel ontstemd over bestuurders bij Nakba-herdenkingen

AMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".

50 minuten geleden
WHO-commissie pleit voor actie voor klimaat en gezondheid

GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.

5 uur geleden
Confrontatie tussen voetbalsupporters bij tankstation langs A28

PUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.

5 uur geleden
Arrestaties bij actie bij spoor in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.

6 uur geleden
Systemen Universiteit Utrecht draaien weer na brand in datacenter

UTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.

7 uur geleden
Markuszower sprak over omstreden term 'omvolking' in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."

7 uur geleden
Finale songfestival door 798.000 mensen bekeken op Nederlandse tv

WENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.

9 uur geleden