SP-bestuur wil een scheiding met jongerenorganisatie ROOD
DEN HAAG (ANP) - Het partijbestuur van de SP wil breken met jongerenorganisatie ROOD. Er is al langere tijd onenigheid over leden van die organisatie die ook lid waren van een andere partij. Het meningsverschil is "onoverbrugbaar" en het bestuur is het met een onderzoekscommissie eens dat een "nette scheiding" de enige oplossing is. Het is uiteindelijk aan de partijraad, die over twee weken samenkomt.
Vorige maand presenteerde een speciale onderzoekscommissie de bevindingen van een onderzoek naar de ruzie tussen de partij en de jongerenbeweging. Die waren het oneens omdat zes leden uit de partij waren gezet vanwege hun lidmaatschap van het Communistisch Platform. In de statuten staat dat dat niet mag. Twee van de leden werden desondanks verkozen in het bestuur van ROOD.
ROOD en een aantal SP'ers zagen het royement als een poging om kritische leden die de partij verder naar links probeerden te trekken de mond te snoeren. Bovendien vond ROOD dat het SP-bestuur zich niet zo hard had moeten uitlaten in de ruzie. Partijsecretaris Arnout Hoekstra had de jongeren "geradicaliseerde zolderkamercommunisten" genoemd en hen beschuldigd van een poging tot een machtsgreep.
Oplossing
De SP blijft erbij dat leden geen lid mogen zijn van een andere partij en ROOD staat erop dat het wel moet kunnen. De onderzoekscommissie concludeerde daarom dat er geen ruimte is voor een oplossing. Bovendien is het meningsverschil hoog opgelopen, ook doordat het contact tussen de twee organisaties niet goed verliep. Sowieso had het SP-bestuur zich meer betrokken kunnen tonen bij de jongerenafdeling, staat in het verslag.
De SP erkent dat er fouten zijn gemaakt, maar is het met het onderzoek eens dat er nu geen oplossing meer gevonden kan worden. Het bestuur adviseert de partijraad de conclusies en aanbevelingen over te nemen. Dat zou betekenen dat de twee organisaties in gesprek gaan om afspraken te maken over praktische zaken. Bijvoorbeeld wie de naam en het logo mag blijven gebruiken.
Aanbevelingen
De partijraad, waarin de afdelingsvoorzitters en het landelijk bestuur vertegenwoordigd zijn, buigt zich op 26 juni over de kwestie. Dan worden ook de andere aanbevelingen besproken. Een daarvan is dat er een nieuwe jongerenorganisatie moet komen die (anders dan ROOD) onderdeel is van de SP. De voorzitter daarvan moet een plek krijgen in het SP-bestuur.
ROOD, dat het onderzoeksverslag maandagavond publiceerde, komt later met een inhoudelijke reactie. De organisatie zegt wel nog altijd te hopen dat de partijraad van de SP bijdraait.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De zes bestuurders die nog vastzaten na de blokkade van de A12 op zaterdag, zijn maandag vrijgelaten. Dat laat de politie weten.
4 uur geledenDOKKUM (ANP) - Ongeveer 21.000 mensen waren maandag bij het bezoek van de koninklijke familie aan Dokkum. "Het was overal druk, gezellig druk, maar nergens te druk", zegt burgemeester Johannes Kramer van de gemeente Noardeast-Fryslân, waar de Friese vestingstad onder valt.
4 uur geledenGOES (ANP) - Asielzoekers kunnen vanaf dinsdag worden opgevangen in de Zeelandhallen in Goes. Het gebouw is goedgekeurd voor gebruik, laat opvangorgaan COA maandag weten.
4 uur geledenBREDA (ANP) - De Havermarkt in het centrum van Breda is vol. Dat meldt de gemeente Breda. Voor het plein geldt het principe: één persoon in, één persoon uit. Aan de Haven, Sint Janstraat, op het Kasteelplein en op het Kerkplein is nog wel ruimte om Koningsdag te vieren.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Stadhuisplein en Oudkerkhof in de binnenstad van Utrecht zijn vol, meldt de gemeente. Er mogen geen nieuwe mensen de pleinen op. Ook op de Neude en het Janskerkhof wordt het erg druk.
4 uur geledenDOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft de viering van Koningsdag in de Friese stad Dokkum afgesloten. Aan het einde van het programma sprak hij van een "onvergetelijke dag" en bedankte hij alle betrokkenen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de treinen is het maandagmiddag "druk maar beheersbaar", meldt een woordvoerder van de NS. Het wordt langzaamaan drukker in de hoofdstad en andere grote steden, vooral op de plekken waar grote evenementen zijn rond Koningsdag.
7 uur geleden