SP-bestuur wil een scheiding met jongerenorganisatie ROOD
DEN HAAG (ANP) - Het partijbestuur van de SP wil breken met jongerenorganisatie ROOD. Er is al langere tijd onenigheid over leden van die organisatie die ook lid waren van een andere partij. Het meningsverschil is "onoverbrugbaar" en het bestuur is het met een onderzoekscommissie eens dat een "nette scheiding" de enige oplossing is. Het is uiteindelijk aan de partijraad, die over twee weken samenkomt.
Vorige maand presenteerde een speciale onderzoekscommissie de bevindingen van een onderzoek naar de ruzie tussen de partij en de jongerenbeweging. Die waren het oneens omdat zes leden uit de partij waren gezet vanwege hun lidmaatschap van het Communistisch Platform. In de statuten staat dat dat niet mag. Twee van de leden werden desondanks verkozen in het bestuur van ROOD.
ROOD en een aantal SP'ers zagen het royement als een poging om kritische leden die de partij verder naar links probeerden te trekken de mond te snoeren. Bovendien vond ROOD dat het SP-bestuur zich niet zo hard had moeten uitlaten in de ruzie. Partijsecretaris Arnout Hoekstra had de jongeren "geradicaliseerde zolderkamercommunisten" genoemd en hen beschuldigd van een poging tot een machtsgreep.
Oplossing
De SP blijft erbij dat leden geen lid mogen zijn van een andere partij en ROOD staat erop dat het wel moet kunnen. De onderzoekscommissie concludeerde daarom dat er geen ruimte is voor een oplossing. Bovendien is het meningsverschil hoog opgelopen, ook doordat het contact tussen de twee organisaties niet goed verliep. Sowieso had het SP-bestuur zich meer betrokken kunnen tonen bij de jongerenafdeling, staat in het verslag.
De SP erkent dat er fouten zijn gemaakt, maar is het met het onderzoek eens dat er nu geen oplossing meer gevonden kan worden. Het bestuur adviseert de partijraad de conclusies en aanbevelingen over te nemen. Dat zou betekenen dat de twee organisaties in gesprek gaan om afspraken te maken over praktische zaken. Bijvoorbeeld wie de naam en het logo mag blijven gebruiken.
Aanbevelingen
De partijraad, waarin de afdelingsvoorzitters en het landelijk bestuur vertegenwoordigd zijn, buigt zich op 26 juni over de kwestie. Dan worden ook de andere aanbevelingen besproken. Een daarvan is dat er een nieuwe jongerenorganisatie moet komen die (anders dan ROOD) onderdeel is van de SP. De voorzitter daarvan moet een plek krijgen in het SP-bestuur.
ROOD, dat het onderzoeksverslag maandagavond publiceerde, komt later met een inhoudelijke reactie. De organisatie zegt wel nog altijd te hopen dat de partijraad van de SP bijdraait.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.
3 uur geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) spant een kort geding aan om de optredens van rapper Ye in Arnhem tegen te houden. Het CJO eist een inreisverbod voor de artiest, ook bekend als Kanye West.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 58-jarige Seyed A., verdacht van het doodschieten van zijn onderbuurvrouw in Rijswijk (Zuid-Holland), heeft maandag in de rechtbank verklaard dat hij niet "gekozen heeft" voor wat er is gebeurd. "Zij heeft dit zelf gedaan", zei A. over het 38-jarige slachtoffer.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaat Geert-Jan Knoops wordt voorwaardelijk geschorst voor vier weken. Dit heeft de Raad van Discipline Amsterdam, het tuchtcollege voor de advocatuur, besloten. Aan de advocaat is niet eerder een tuchtmaatregel opgelegd.
8 uur geleden