Southwest Airlines zakt op Wall Street, Chinese aandelen omhoog
NEW YORK (ANP) - Southwest Airlines behoorde dinsdag tot de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij verklaarde de komende dagen met een zeer gereduceerde capaciteit te zullen vliegen vanwege de extreme weersomstandigheden in grote delen van het land. Southwest schrapte afgelopen weekend en op maandag al duizenden vluchten door het winterweer.
Vergeleken met andere maatschappijen als American Airlines en Delta Air Lines schrapte Southwest veel meer vluchten. Dat kwam de luchtvaartmaatschappij op kritiek te staan van Amerikaanse transportautoriteiten, die een onderzoek aankondigden. Het aandeel werd bijna 6 procent lager gezet. Andere luchtvaartmaatschappijen als United Airlines, American Airlines en Delta Air Lines verloren tot 1,6 procent.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,2 procent lager op 33.168 punten. De brede S&P 500 zakte 0,4 procent tot 3829 punten en techgraadmeter Nasdaq verloor 0,8 procent tot 10.409 punten. De graadmeters staan voor de maand december flink in het rood en koersen af op het slechtste beursjaar sinds 2008.
Grenzen China
Beleggers op Wall Street verwerkten het nieuws dat China na drie jaar van isolatie zijn grenzen weer opent. China liet onder meer weten dat reizigers die naar China gaan vanaf 8 januari niet meer in quarantaine hoeven.
Chinese bedrijven met beursnoteringen op Wall Street profiteerden van de verdere heropening van de Chinese economie. Webwinkelconcerns JD.Com en Alibaba stegen allebei tot bijna 5 procent. De Chinese voedselmarktplaats Pinduoduo klom 3,5 procent.
Nio
De Chinese fabrikant van elektrische auto's Nio, die ook een notering heeft in New York, zakte daarentegen 5 procent. Het bedrijf verwacht in het laatste kwartaal van 2022 minder auto's af te leveren dan eerder gedacht na leveringsproblemen en de vele coronabesmettingen in China.
Tesla zette de daling voort en verloor zo'n 5 procent. Volgens persbureau Reuters zal de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's de productie in zijn belangrijke fabriek in Shanghai in januari op een laag niveau houden door langer dicht te blijven rond de viering van het Chinees Nieuwjaar, dat op 22 januari begint.
De euro was 1,0619 dollar waard, tegen 1,0624 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 79,86 dollar. Brentolie werd 0,3 procent duurder op 84,13 dollar per vat.
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump kampt met meer dan 2000 rechtszaken van bedrijven die door hen betaalde invoerheffingen terugbetaald willen krijgen. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd. De rechtszaken hangen samen met de recente uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij een groot deel van Trumps tarieven onwettig verklaard werd. De regering probeert de rechtszaken voorlopig op de lange baan te schuiven.
1 uur geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De in opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer Merchant Bank wordt opgeheven. Eerder deze week besloot het Amerikaanse ministerie van Financiën de bank al toegang tot het Amerikaanse financiële systeem te ontzeggen. Inmiddels heeft de financiële toezichthouder van Zwitserland laten weten dat de bank zich niet aan de regels heeft gehouden en moet worden geliquideerd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere grote olietankers lijken zaterdag de Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, te mijden. Dat meldt persbureau Bloomberg. Dit lijkt te maken te hebben met de vrees dat de straat bij de militaire acties rond Iran kan worden betrokken. Als deze situatie aanhoudt, zou dit grote gevolgen kunnen hebben voor de olie- en gasprijzen.
2 uur geledenDUBAI (ANP) - Door de aanvallen op Iran is er in Dubai een KLM-toestel gestrand. Dat vliegtuig was al in Dubai en zou zaterdag terugvliegen naar Nederland. Dat kan nu echter niet. De passagiers hebben van KLM een hotelovernachting aangeboden gekregen, laat een woordvoerster weten na berichtgeving door NH Nieuws.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM mijdt zaterdag "uit voorzorg" de luchtruimen van Iran, Irak, Israël en diverse landen rond de Perzische Golf in verband met de aanvallen op Iran. Daardoor vallen de vluchten naar Tel Aviv, Dubai, Riyad en Dammam uit. Door de onzekere situatie is het niet duidelijk wat het betekent voor de vluchten van zondag, laat de luchtvaartmaatschappij zaterdagmiddag weten.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In de Perzische Golf bevinden zich op dit moment "enige tientallen" schepen onder Nederlandse vlag. Dat meldt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR), die de ontwikkelingen in het Midden-Oosten na de aanvallen op Iran "nauwgezet" volgt. "De gevolgen voor de scheepvaart zijn op dit moment nog niet in te schatten", zegt Cathelijne Bouwkamp, adviseur op maritiem recht en security bij de organisatie.
5 uur geleden