Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beatrix wilde alleen einde slavernij herdenken, niet slachtoffers

Beatrix wilde alleen einde slavernij herdenken, niet slachtoffers

LEIDEN (ANP) - Koningin Beatrix wilde dat het Nationaal Slavernijmonument in Amsterdam alleen het einde van de slavernij zou herdenken, niet de slachtoffers ervan. Dat schrijft historicus Gert Oostindie in het boek Van Willem de Zwijger tot Willem-Alexander. Hij kreeg daarvoor inzage in het Geheim Archief van het Kabinet van de Koning, waarin ook persoonlijke notities van Beatrix worden bewaard.

Volgens het boek eiste ze: "De onthulling zal in het teken staan van de bevrijding uit slavernij - géén herdenking van slachtoffers. Dit zal in de toespraken tot uitdrukking dienen te komen." Oostindie ziet in Beatrix' aantekeningen "een grote huiver voor sterke emoties: 'Geen kransleggingen - verkeerd symbool'. Ook schreef zij dat deze geschiedenis 'zo vreselijk dramatisch [wordt] beleefd'. Enkele uren voor de onthulling noteerde zij nog: 'Wij ernaar toe - excuses - Niet op ingegaan'."

Beatrix maakte de aantekeningen na gesprekken met haar familie en met toenmalig minister Roger van Boxtel. Die wilde graag dat zij of haar zoon Willem-Alexander het monument zou onthullen, maar Beatrix voelde daar niets voor: "Weigeren te onthullen - valt héél verkeerd", noteerde ze nadat Van Boxtel daarop had aangedrongen. Volgens Oostindie was ze "niet enthousiast over de vormgeving van het monument".

Het boek is vrijdag gepubliceerd na het onderzoek dat Oostindie heeft gedaan naar het koloniale verleden van de Oranjes.

Meer uit Binnenland

Ook andere Europese monarchieën steunden kolonialisme

LEIDEN (ANP) - Niet alleen het Nederlandse koningshuis, maar ook alle andere Europese vorstenhuizen hebben een geschiedenis met een koloniaal verleden en slavernij. De motieven waren "in grote lijnen" dezelfde als die van de Oranjes, staat in het onderzoek naar de rol van het koningshuis in het koloniale verleden.

1 uur geleden
NiNsee: onderzoek Oranjes begin van een volgende fase

AMSTERDAM (ANP) - De erkenning van het Nederlandse slavernijverleden moet volgens het Nationaal Instituut Nederlands Slavernijverleden en Erfenis (NiNsee) het begin zijn van een volgende fase. "Onderzoek krijgt maatschappelijke betekenis wanneer nieuwe historische inzichten bijdragen aan bewustwording", zegt directeur Bianca Groen Gallant. Het NiNsee wil met het Koninklijk Huis en andere betrokkenen in gesprek over de betekenis van de onderzoeksresultaten en mogelijke vervolgstappen.

1 uur geleden
Gegevens boerenbedrijven mogen ondanks protest openbaar worden

UTRECHT (ANP) - Het ministerie van Landbouw mag de gegevens van boerenbedrijven openbaar maken. Dat oordeelt de rechtbank in Utrecht na een door onder meer brancheverenigingen LTO en POV aangespannen procedure. De rechter vindt dat de openbaarheid van de gegevens zwaarder weegt dan onder meer de privacy van boeren.

1 uur geleden
Oranjes verdienden 576 miljoen euro aan koloniale geschiedenis

LEIDEN (ANP) - Het Huis Oranje-Nassau heeft omgerekend bijna 576 miljoen euro verdiend aan de koloniale geschiedenis van Nederland. Vrijwel al dit geld, een kleine 566 miljoen, kwam uit het voormalige Nederlands-Indië, blijkt uit de studie naar de rol van het koningshuis in het koloniale verleden die vrijdag is gepresenteerd.

2 uur geleden
Koning: bevindingen onderzoek Oranjes onverbloemd en indringend

LEIDEN (ANP) - Koning Willem-Alexander noemt de bevindingen van het onderzoek naar de rol van de Oranjes in de koloniale geschiedenis van Nederland "onverbloemd en indringend". Dat het aan tegendraads leiderschap ontbrak binnen zijn familie, vindt hij "schrijnend en confronterend".

2 uur geleden
Onderzoeker koloniale rol Oranjes prijst koning voor zijn excuses

LEIDEN (ANP) - Onderzoeker Gert Oostindie, onder wiens leiding onderzoek is gedaan naar de rol van het koningshuis in het koloniale verleden, prijst koning Willem-Alexander omdat die als staatshoofd excuses heeft aangeboden voor "de Atlantische slavernij en het extreme geweld in de Indonesische onafhankelijkheidsoorlog".

2 uur geleden
Onderzoek: Oranje-enthousiasme in koloniën werd afgedwongen

LEIDEN (ANP) - Het enthousiasme voor het Huis Oranje-Nassau in de voormalige koloniën werd afgedwongen binnen ongelijke machtsverhoudingen. Dat blijkt uit onderzoek naar de rol van het koningshuis in het koloniale verleden dat vrijdag wordt gepresenteerd.

2 uur geleden