Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sorgdrager: cultuur bij Defensie moet veranderen

Sorgdrager: cultuur bij Defensie moet veranderen

DEN HAAG (ANP) - De cultuur moet om bij Defensie als het gaat om transparantie en eerlijkheid over missies en burgerslachtoffers, vindt oud-minister Winnie Sorgdrager. Zij zat een commissie voor die het bombardement op het Iraakse Hawija onderzocht, waarbij door een secundaire explosie zeker zeventig burgers om het leven kwamen. "Ja, daar is nog wel ruimte voor verbetering", zei de minister van Staat over de informatiecultuur bij Defensie.

Haar commissie doet ook belangrijke aanbevelingen over de informatie die wordt gedeeld voor, tijdens en na een missie. De inlichtingenpositie van Nederland moet worden versterkt, en Defensie moet werken aan betere archivering van informatie en documenten. Maar er is meer nodig volgens Sorgdrager. "Ik denk dat, als het gaat om cultuurverandering, altijd de ambtelijke top aan zet is", zegt zij desgevraagd.

Ze benadrukt wel dat Defensie een operationele tak en een ministerietak kent. Vooral bij laatstgenoemde onderdeel "zou men toch nog eens eventjes de knopen moeten tellen", zegt Sorgdrager.

Voorstelling

Ook de politieke cultuur moet wat de oud-minister betreft veranderen, vooral als het gaat om de voorstelling van zaken voorafgaand aan een missie. De missie tegen Islamitische Staat (IS), waar de luchtaanval deel van uitmaakte, is bijvoorbeeld veel te rooskleurig aangekondigd, stelt Sorgdrager. Zij wijst erop dat het woord 'oorlog' niet eens wordt genoemd in de brief waarin het kabinet de missie aankondigt.

Defensieminister Ruben Brekelmans erkent ook dat het kabinet transparanter moet zijn en zaken beter moet benoemen. Dat betekent volgens hem ook dat je "de realiteit van oorlog niet moet ontkennen". Burgerslachtoffers kunnen volgens hem niet worden uitgesloten. "We moeten er alles aan doen wat we kunnen om die risico's klein te houden. Je kunt risico's nooit helemaal terugbrengen naar nul."

Meer uit Binnenland

Halsema: niet fair dat Concertgebouw verwijt antisemitisme kreeg

AMSTERDAM (ANP) - De afweging om in eerste instantie het jaarlijkse concert waarmee het joodse feest Chanoeka wordt gevierd in het Concertgebouw te annuleren, was aan het Concertgebouw. Maar het is "niet fair" en "niet terecht" dat het Concertgebouw antisemitisme is verweten. Dat zei burgemeester Femke Halsema van Amsterdam vrijdag tegen de Amsterdamse zender AT5.

21 minuten geleden
Nederland en Brazilië willen elkaar opzoeken in energietransitie

BELÉM (ANP) - Nederland en Brazilië willen nauwer met elkaar gaan samenwerken in de energietransitie. De twee landen hebben op de klimaattop in Belém een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken hun samenwerking te "versterken en te ontwikkelen". Het draait om thema's als waterstof, windenergie op zee, biobrandstoffen, het afvangen van CO2 en het produceren van duurzamere brandstoffen voor de lucht- en scheepvaart.

1 uur geleden
Jetten in aardbevingsgebied Groningen: gaskraan blijft dicht

ZEERIJP (ANP) - Bij zijn bezoek aan het gebied in Groningen dat in de nacht van donderdag op vrijdag is getroffen door een aardbeving, verzekerde D66-leider Rob Jetten dat het weer openen van de gaskraan "absoluut niet aan de orde" en "onbespreekbaar" is. Een van zijn mogelijke coalitiepartners, namelijk JA21, pleit hier juist wel voor.

3 uur geleden
CIDI: geen levering F35-onderdelen aan Israël betreurenswaardig

AMSTERDAM (ANP) - Het is betreurenswaardig maar niet heel verrassend dat de regering heeft besloten ook de komende tijd geen F-35-onderdelen aan Israël te leveren, vindt het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI). "Helaas gaat men wel voorbij aan het punt dat de F-35 een belangrijke rol speelt in de verdediging van Israël", zegt directeur Naomi Mestrum.

3 uur geleden
Geen schade aan kades, gemalen en bruggen rond aardbevingsgebied

GRONINGEN (ANP) - De kades, gemalen en bruggen rond het Groningse dorp Zeerijp hebben geen grote schade opgelopen door de aardbeving in de nacht van donderdag op vrijdag. Waterschap Noorderzijlvest heeft alle "risicovolle objecten" in een straal van 10 kilometer rond het epicentrum geïnspecteerd. Volgens een woordvoerster zijn daarbij geen schades ontdekt die "de werking van deze objecten in gevaar brengen". Dat geldt ook voor de dijken en constructies van waterschap Hunze en Aa's, dat een deel van Groningen als werkgebied heeft.

3 uur geleden
Aantal schademeldingen na aardbeving Groningen loopt op naar 246

GRONINGEN (ANP) - Bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen zijn inmiddels 246 meldingen binnengekomen van mensen die schade hebben opgelopen door de aardbeving in de nacht van donderdag op vrijdag. Daarnaast belden tientallen mensen met de organisatie en deden zij melding van een zogenoemde Acuut Onveilige Situatie.

4 uur geleden
Nederland levert voorlopig geen F-35-onderdelen aan Israël

DEN HAAG (ANP) - Nederland levert ook de komende tijd geen F-35-onderdelen aan Israël, schrijven demissionair staatssecretaris Aukje de Vries van Buitenlandse Handel en David van Weel van Buitenlandse Zaken (beiden VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Binnen zes maanden wordt een besluit genomen over het hervatten van de levering. De Hoge Raad oordeelde op 3 oktober dat Nederland de uit- en doorvoer van onderdelen van de jachtvliegtuigen naar Israël opnieuw moest beoordelen.

4 uur geleden