Sorgdrager: cultuur bij Defensie moet veranderen
DEN HAAG (ANP) - De cultuur moet om bij Defensie als het gaat om transparantie en eerlijkheid over missies en burgerslachtoffers, vindt oud-minister Winnie Sorgdrager. Zij zat een commissie voor die het bombardement op het Iraakse Hawija onderzocht, waarbij door een secundaire explosie zeker zeventig burgers om het leven kwamen. "Ja, daar is nog wel ruimte voor verbetering", zei de minister van Staat over de informatiecultuur bij Defensie.
Haar commissie doet ook belangrijke aanbevelingen over de informatie die wordt gedeeld voor, tijdens en na een missie. De inlichtingenpositie van Nederland moet worden versterkt, en Defensie moet werken aan betere archivering van informatie en documenten. Maar er is meer nodig volgens Sorgdrager. "Ik denk dat, als het gaat om cultuurverandering, altijd de ambtelijke top aan zet is", zegt zij desgevraagd.
Ze benadrukt wel dat Defensie een operationele tak en een ministerietak kent. Vooral bij laatstgenoemde onderdeel "zou men toch nog eens eventjes de knopen moeten tellen", zegt Sorgdrager.
Voorstelling
Ook de politieke cultuur moet wat de oud-minister betreft veranderen, vooral als het gaat om de voorstelling van zaken voorafgaand aan een missie. De missie tegen Islamitische Staat (IS), waar de luchtaanval deel van uitmaakte, is bijvoorbeeld veel te rooskleurig aangekondigd, stelt Sorgdrager. Zij wijst erop dat het woord 'oorlog' niet eens wordt genoemd in de brief waarin het kabinet de missie aankondigt.
Defensieminister Ruben Brekelmans erkent ook dat het kabinet transparanter moet zijn en zaken beter moet benoemen. Dat betekent volgens hem ook dat je "de realiteit van oorlog niet moet ontkennen". Burgerslachtoffers kunnen volgens hem niet worden uitgesloten. "We moeten er alles aan doen wat we kunnen om die risico's klein te houden. Je kunt risico's nooit helemaal terugbrengen naar nul."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
28 minuten geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
1 uur geledenTHE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.
2 uur geledenAMELAND (ANP) - Een groep van 28 wadlopers en vier gidsen is zondagochtend veilig aan land gebracht nadat ze op het wad bij Ameland in de problemen waren gekomen. Rond 08.30 uur zijn de laatste acht mensen aan boord van een reddingsboot gebracht en naar Ameland gevaren.
4 uur geledenAMELAND (ANP) - Een groep van 34 wadlopers wordt zondagochtend met reddingsboten en een helikopter van het wad bij Ameland gehaald. Volgens de veiligheidsregio was het gezelschap in problemen gekomen en waren de hulpdiensten gewaarschuwd.
4 uur geledenWENEN (ANP) - De Vlaamse omroep VRT wil dat de omroepen die zijn aangesloten bij de European Broadcasting Union (EBU) gaan stemmen over welke landen mogen meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Ook wil de Vlaamse zender een duidelijke stellingname tegen oorlog en geweld. Als dat niet gebeurt, stuurt België volgend jaar geen kandidaat.
14 uur geleden