Sonja Holleeder toont zich onwrikbaar in verklaringen tegen broer
SCHIPHOL (ANP) - Evenals haar zus Astrid vorige week blijft ook Sonja Holleeder bij haar belastende verklaringen tegen hun broer Willem. Sonja nam maandag, tijdens het eerste deel van haar getuigenverhoor in het proces in hoger beroep tegen Holleeder, geen woord ervan terug. Ze weet zeker dat haar broer achter meerdere moorden zit, waaronder die op haar partner Cor van Hout in 2003.
Holleeder (63) staat in hoger beroep terecht voor het uitlokken van vijf liquidaties en is daarvoor door de rechtbank veroordeeld tot een levenslange celstraf. De verklaringen van zijn twee zussen vormen een even beladen als bepalend onderdeel van het bewijs. Hij ontkent alle beschuldigingen.
Aan de moord op Van Hout gingen twee mislukte aanslagen vooraf, in 1996 en 2000. Volgens Sonja Holleeder heeft haar broer ook in die aanslagen de hand gehad, nadat hij was overgelopen naar het ‘kamp’ van de criminelen John Mieremet en Sam Klepper. Beiden zijn later eveneens geliquideerd. Van Hout was daarvoor een criminele handlanger van Willem Holleeder; beiden waren onder meer betrokken bij de ontvoering van biermagnaat Freddy Heineken en diens chauffeur in 1983.
Geld
"Hoe kan je dat doen?" vroeg Sonja Holleeder zich maandag hardop af, tijdens haar ondervraging door de rechters van het gerechtshof. "Dat je overloopt naar moordenaars, tegen je bloedgabber?" Bij de aanslag op Van Hout in 1996 kwamen Sonja en haar zoontje met de schrik vrij. Zij zaten bij Van Hout in de auto toen hij werd beschoten. Van Hout raakte zwaargewond. Sonja Holleeder zei dat ze vergeefse pogingen heeft ondernomen om het tot een verzoening tussen haar broer en haar partner te laten komen.
Holleeder zou hebben gejaagd op het met misdaad verdiende fortuin van Van Hout en, na diens dood, op de criminele erfenis. "Hij moet geld hebben, hij moet alleen maar geld hebben, nog meer geld hebben", aldus Sonja Holleeder daarover. In het onderzoek naar de erfenis heeft Sonja Holleeder zelf na jarenlang getouwtrek een schikking getroffen met het Openbaar Ministerie.
De getuigen Astrid en Sonja Holleeder leggen hun verklaringen af in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol in een speciale cabine, vanwege hun veiligheid. Zij zijn niet zichtbaar voor pers en publiek. Ook worden zij uit het zicht van hun broer gehouden. Bij de rechtbank waren destijds eveneens dergelijke voorzieningen getroffen. Niettemin kwam het toen tot soms hevige, emotionele confrontaties tussen de beklaagde en zijn zussen. Die zijn in hoger beroep tot dusver uitgebleven. Dinsdag gaat het verhoor van Sonja Holleeder verder.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
19 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
33 minuten geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
4 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
6 uur geleden