Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SOMO: met verkoop ontloopt Shell schuld aan milieuramp in Nigeria

SOMO: met verkoop ontloopt Shell schuld aan milieuramp in Nigeria

AMSTERDAM (ANP) - Shell mag zich niet terugtrekken uit Nigeria tot een oplossing is gevonden voor de milieuschade die het olie- en gasconcern daar heeft aangericht. Dat stelt de Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO).

Vorige maand werd bekend dat Shell zijn Nigeriaanse dochtermaatschappij Shell Petroleum Development Company (SPDC) wil verkopen aan een consortium van voornamelijk lokale bedrijven voor 1,3 miljard dollar. Het concern wil al langer af van SPDC om een reeks procedures over milieuschade en mensenrechtenschendingen. Volgens SOMO dreigt Shell zo de verantwoordelijkheid te ontlopen voor de vervuiling die het concern in de loop der jaren in de Nigerdelta heeft aangericht.

Shell laat volgens de onderzoekers een uitgestrekt gebied met vervuild land en water achter. Daarmee heeft het concern "de levens en het levensonderhoud van miljoenen mensen in de Nigerdelta verwoest". Shell heeft altijd volgehouden dat de vervuiling het gevolg is van oliediefstal en beschadiging van pijpleidingen. De onderzoekers bestrijden dat.

Shell verkoopt zijn activiteiten aan een "complex doolhof van bedrijven en investeerders", stellen de onderzoekers. Een aantal van deze bedrijven zou kampen met financiële problemen. "Er bestaat een reëel risico dat een deel van deze bedrijven zal verdwijnen, waardoor de gemeenschappen niemand meer ter verantwoording kunnen roepen voor de enorme vervuiling van hun leefomgeving."

Volgens SOMO zijn de afgedankte pijpleidingen, boorputkoppen en olie-installaties "een ramp in wording". Shell blijft volgens de onderzoekers bovendien nog steeds financieel betrokken bij veel van de nieuwe kopers. "Shell heeft geld geleend aan verschillende van de nieuwe bedrijven en koopt de olie die ze produceren."

Shell heeft de "ultieme houdiniact" uitgevoerd, zegt SOMO-directeur Audrey Gaughran. "Shell verkoopt zijn giftige bezittingen en zal er niet mee in zijn maag zitten als het doek valt."

Een woordvoerder van Shell laat weten dat lokale bedrijven een belangrijke rol spelen om Nigeria te helpen zijn energiedoelstellingen te bereiken. "Vanzelfsprekend zijn transacties afhankelijk van goedkeuring door de toezichthouders, die daarbij leunen op wettelijk verplichte informatieverstrekking door de betrokken partijen."

Meer uit Financieel

Petronas begint met olieboringen voor de kust van Suriname

PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.

1 uur geleden
Topman TotalEnergies: Europa kan vanaf 2028 zonder Russisch gas

PARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.

2 uur geleden
Rusland schrapt heffing tarwe om ingezakte export te stimuleren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.

2 uur geleden
China opent grootste Legoland ter wereld in Shanghai

SJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.

4 uur geleden
OPEC+ draait oliekraan verder open dan verwacht

WENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.

4 uur geleden
Vietnam boekt hoogste economische groei in tien jaar

HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.

5 uur geleden
Bloomberg: OPEC+ pompt in augustus 550.000 vaten extra olie

WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.

6 uur geleden