Sociaaldemocraat wint eerste debat voor Duitse verkiezingen
BERLIJN (ANP) - Het was een primeur, aldus Duitse media. Geen duel, maar een 'triel' live op televisie: een debat tussen de drie belangrijkste rivalen bij de verkiezingen in het land over vier weken. En volgens een peiling meteen na afloop was de sociaaldemocraat Olaf Scholz (SPD) de winnaar.
Scholz, Armin Laschet van het conservatieve blok CDU/CSU en Annalena Baerbock van de Groenen kruisten zondagavond de degens. Er was met spanning naar het debat uitgekeken, want in de opiniepeilingen doen de drie praktisch niet voor elkaar onder. En ook dat is uniek, want vorige verkiezingen ging het steeds tussen christendemocraten en sociaaldemocraten.
Baerbock ging dan ook in de aanval. Het Groenen-kopstuk verweet de huidige grote coalitie van CDU/CSU en SPD een beleid van afwachten, waardoor Duitsland er niet op vooruit is gegaan. Ze wil het land vernieuwen en klimaatneutraal maken.
De SPD heeft in de peilingen ongeveer 23 procent van de kiezers achter zich. De CDU/CSU van vertrekkend bondskanselier Angela Merkel staat op 22 procent en is nu voor het eerst in vijftien jaar minder populair dan de sociaaldemocraten. De Groenen kunnen op 18 procent van de stemmen rekenen.
Laschet is bij de christendemocraten de beoogde opvolger van Merkel, die zestien jaar het land leidde. Hij wordt achtervolgd door meerdere incidenten die zijn imago flink hebben aangetast. De komende weken volgen nog meer 'triels'.
Meer uit Buitenland
NAJAF (ANP/AFP) - De hoogste sjiitische geestelijke in Irak, grootayatollah Ali Al-Hussein al-Sistani, heeft de moslims opgeroepen solidair te zijn met Iran. Hij noemt de aanvallen van Israël en de VS op Iran "een ongerechtvaardigde oorlog".
4 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft de Libanese bevolking ten zuiden van de rivier de Litani opgedragen daar weg te gaan. De mensen moeten voor hun eigen veiligheid naar het noorden en de rivier oversteken.
13 minuten geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de situatie in het Midden-Oosten omschreven als het falen van de internationale orde. Dat deed hij tijdens een bezoek aan het Lowy Institute in Sydney.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft in een televisietoespraak zijn weerzin geuit tegen de aanvallen op Iran. "Spanje zegt nee tegen oorlog", aldus Sánchez, die eraan toevoegde dat dit is hoe de grootste rampen voor de mensheid beginnen. "Spanje is tegen deze ramp."
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een uitvaartplechtigheid van drie dagen is aangekondigd ter ere van de omgekomen hoogste leider van Iran, Ali Khamenei, aldus Iraanse staatsmedia. De plechtigheid begint woensdag 19.30 uur Nederlandse tijd in het centrum van Teheran, in en rond de moskee die is genoemd naar zijn voorganger, ayatollah Ruhollah Khomeini (1902-1989).
3 uur geledenNEW YORK/TEHERAN (ANP) - Sinds het begin van de oorlog in Iran zijn tot nu toe 1097 burgerdoden in Iran gevallen, volgens gegevens van een mensenrechtenorganisatie. Onder hen bevinden zich 181 kinderen. Dat meldt het in de VS gevestigde Human Rights Activists News Agency (HRANA), dat over een uitgebreid netwerk in Iran beschikt.
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen op twee steden ten zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn zes mensen omgekomen. Dat maakte het Libanese ministerie van Volksgezondheid woensdag bekend.
5 uur geleden