Sociaaldemocraat wint eerste debat voor Duitse verkiezingen
BERLIJN (ANP) - Het was een primeur, aldus Duitse media. Geen duel, maar een 'triel' live op televisie: een debat tussen de drie belangrijkste rivalen bij de verkiezingen in het land over vier weken. En volgens een peiling meteen na afloop was de sociaaldemocraat Olaf Scholz (SPD) de winnaar.
Scholz, Armin Laschet van het conservatieve blok CDU/CSU en Annalena Baerbock van de Groenen kruisten zondagavond de degens. Er was met spanning naar het debat uitgekeken, want in de opiniepeilingen doen de drie praktisch niet voor elkaar onder. En ook dat is uniek, want vorige verkiezingen ging het steeds tussen christendemocraten en sociaaldemocraten.
Baerbock ging dan ook in de aanval. Het Groenen-kopstuk verweet de huidige grote coalitie van CDU/CSU en SPD een beleid van afwachten, waardoor Duitsland er niet op vooruit is gegaan. Ze wil het land vernieuwen en klimaatneutraal maken.
De SPD heeft in de peilingen ongeveer 23 procent van de kiezers achter zich. De CDU/CSU van vertrekkend bondskanselier Angela Merkel staat op 22 procent en is nu voor het eerst in vijftien jaar minder populair dan de sociaaldemocraten. De Groenen kunnen op 18 procent van de stemmen rekenen.
Laschet is bij de christendemocraten de beoogde opvolger van Merkel, die zestien jaar het land leidde. Hij wordt achtervolgd door meerdere incidenten die zijn imago flink hebben aangetast. De komende weken volgen nog meer 'triels'.
Meer uit Buitenland
LUXEMBURG (ANP) - De EU moet maatregelen tegen Israël nemen, vindt de Spaanse minister José Manuel Albares Bueno (Buitenlandse Zaken) dinsdag. Als de EU dat niet doet, verliest zij haar geloofwaardigheid, zei hij in Luxemburg voor de start van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De minister vindt dat het associatieverdrag met Israël moet worden opgeschort.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Hongarije overtreedt artikel 2 van het Verdrag van de Europese Unie met een wet die lhbti-personen "stigmatiseert en marginaliseert", concludeert het Europees Hof van Justitie. De Europese Commissie spande de zaak aan nadat Hongarije vorig jaar een wet had aangenomen die de toegang tot lhbti-content verbiedt of beperkt.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het kantoor van de Britse premier Keir Starmer heeft druk gezet op de screening van Peter Mandelson. Dat heeft topambtenaar Olly Robbins gezegd tegen het Britse parlement. Volgens Robbins, die vorige week werd ontslagen vanwege de zaak, moest de screening zo snel mogelijk worden afgerond.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Iraanse strijdkrachten zullen direct reageren bij "hernieuwde vijandelijkheden van tegenstanders", zegt de Iraanse commandant Ali Abdollahi tegen het Iraanse persbureau Tasnim. Een eerder gesloten bestand met de Verenigde Staten loopt naar verwachting woensdag af.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat het bestand met Iran wat hem betreft woensdagavond Amerikaanse tijd afloopt. Dat is later dan tot nu toe werd aangenomen. Tegelijkertijd houdt Trump vol dat het "onwaarschijnlijk" is dat het staakt-het-vuren wordt verlengd.
2 uur geledenGAZA (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in de Gazastrook zijn maandag zeker vijf Palestijnen gedood, hebben Palestijnse autoriteiten bekendgemaakt.
4 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan schrapt decennialange beperkingen op wapenexport. Daardoor kan het land militair materieel verkopen aan bevriende landen. De Japanse premier Sanae Takaichi maakte de herziening van de exportregels dinsdag bekend. Daarmee neemt Japan afstand van het terughoudende veiligheidsbeleid dat het land na de Tweede Wereldoorlog voerde.
4 uur geleden