Smartphonemaker Xiaomi sleept Amerikaanse staat voor de rechter
PEKING (ANP) - De Chinese smartphonemaker Xiaomi spant een rechtszaak aan tegen de Amerikaanse ministeries van Defensie en Financiën, omdat het eerder deze maand op een zwarte lijst werd gezet door de Amerikanen. Xiaomi noemt de zwarte lijst "ongrondwettelijk" en wil dat een rechter het besluit terugdraait. Uit de rechtszaak blijkt ook dat de Amerikaanse ministers van Defensie, Lloyd Austin, en Financiën, Janet Yellen, als beklaagden zijn aangemerkt.
Xiaomi zegt dat het besluit leidt tot "dreigende, ernstige en onherstelbare schade als de aanduiding van kracht blijft en de beperkingen van kracht worden", aldus documenten van de rechtbank van Columbia. Xiaomi benadrukte nog eens dat het bedrijf niet in handen is van, wordt gecontroleerd door of anderzijds banden heeft met de Chinese overheid of het leger, of andere entiteiten die iets te maken hebben met de Chinese defensie-industrie.
Volgens de Verenigde Staten heeft Xiaomi, dat geldt als de op twee na grootste smartphonemaker ter wereld, banden met het Chinese leger. Door de zwarte lijst moesten Amerikaanse investeerders hun belangen in het bedrijf opgeven.
Onder president Donald Trump startten de Verenigde Staten vanwege nationale veiligheid een harde lijn tegen Aziatische bedrijven. Smartphonemaker Huawei en chipproducent SMIC stonden ook al op de zwarte lijst. Daardoor konden Amerikaanse bedrijven geen technologie meer aan ze leveren, mits ze een vergunning daarvoor hadden. Ook de grote Chinese oliemaatschappij CNOOC kwam op de zwarte lijst. Dat kwam door het conflict in de Zuid-Chinese Zee, waar naast China veel andere landen aanspraak maken op delen van de zee. CNOOC voert boringen uit in dat gebied, wat volgens de Amerikanen neerkwam op "roekeloos en oorlogszuchtig gedrag".
Meer uit Financieel
WAALWIJK (ANP) - Het Duitse chemie- en verzorgingsmiddelenconcern Henkel koopt de in Nederland gevestigde coatingspecialist Stahl voor 2,1 miljard euro. Volgens het bedrijf achter merken als Persil en Schwarzkopf zijn de coatings van Stahl voor bijvoorbeeld kleding, leer en verpakkingen een goede toevoeging.
19 minuten geledenPANAMA-STAD (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een dochterbedrijf van CK Hutchison eist een schadevergoeding van Panama nadat de contracten om twee havens aan het Panamakanaal te exploiteren nietig zijn verklaard. De hoogste rechtbank van Panama oordeelde dat de concessies om havens aan beide uiteinden van de waterweg te exploiteren "ongrondwettelijk" zijn.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een bescheiden winst aan de nieuwe handelsdag begonnen. Navigatiedienstverlener TomTom presenteerde zijn jaar- en kwartaalcijfers en verloor 12 procent aan waarde. Het bedrijf waarschuwde dat het tot 2027 duurt voordat de omzet zal groeien, maar verwacht dit jaar wel de winstgevendheid te verbeteren.
1 uur geledenVEGHEL (ANP) - Een aantal supermarkten van Jumbo in het noorden van het land gaat woensdag later open omdat er code rood geldt. Om hoeveel supermarkten het precies gaat, weet de woordvoerster niet.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Navigatiedienstverlener TomTom heeft het verlies vorig jaar teruggedrongen, terwijl de omzet daalde. Het Amsterdamse bedrijf levert veel technologie aan de auto-industrie en had er last van dat fabrikanten minder auto's produceerden die TomTom van navigatiemiddelen voorziet. Tegelijkertijd profiteerde TomTom van kostenbesparingen en de verkoop van lucratievere producten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in januari 2,4 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee viel de inflatie veel lager uit dan een maand eerder, toen de prijzen gemiddeld met 2,8 procent stegen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het kabinetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel is op meerdere punten juridisch en praktisch kwetsbaar. Dat zeggen de vermogensexperts Tjarko Denekamp en Peter Beets van ABN AMRO.
10 uur geleden