Slob: werkdruk basisscholen neemt af
DEN HAAG (ANP) - De werkdruk op basisscholen daalt, schrijft demissionair onderwijsminister in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens ongeveer vier op de tien leraren is hun eigen werkdruk vorig jaar enigszins gedaald ten opzichte van het jaar ervoor, blijkt uit onderzoek.
Daarnaast is het percentage dat vaak hard of extra hard moet werken, met 8 procentpunt gedaald ten opzichte van 2017. De onderzoekers benadrukken dat de effecten pas na langere tijd zichtbaar worden. Volgens ongeveer 11 procent was de werkdruk vorig jaar hoger dan in 2019.
Uit het onderzoek blijkt dat vooral kinderen die extra ondersteuning nodig hebben zorgen voor een hogere werkdruk, schrijft Slob. Ook ervaren leraren vaak meer werkdruk door administratie. Nederlandse leraren zijn hier internationaal gezien relatief veel tijd aan kwijt. Het geven van vakken waar leraren minder affiniteit mee hebben, zoals muziek of gym, draagt bovendien bij aan de werkdruk.
In de periode 2017-2019 zijn er meer banen gekomen in het primair onderwijs. Zo nam het aantal voltijdsbanen voor leraren toe met 1400 en het aantal banen voor ondersteunend personeel met 4900. Dit jaar trekt het kabinet 380 miljoen euro uit tegen werkdruk op scholen. De komende twee jaar is dat 333 miljoen euro en in het schooljaar 2024-2025 is het 430 miljoen euro.
Slob vindt het positief dat leraren minder emotionele belasting voelen en meer lucht ervaren op hun werk, dankzij de aanpak van de werkdruk. Wel erkent hij dat nog niet iedere leraar de lagere werkdruk voelt. Sommigen zien dat het op hun school minder druk is, maar dat zij daar zelf niet direct wat van merken. Extra werkkrachten verlichten niet de werkdruk voor iedereen, bijvoorbeeld omdat een leraar in groep 8 niet de effecten merkt van meer ondersteuning in groep 3.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) houdt vast aan het kabinetsvoorstel om medewerkers uit de luchthavensector in de adviesraad over Schiphol te laten plaatsnemen. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil mensen uit de sector zelf juist weren uit de Maatschappelijke Raad Schiphol.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oekraïne moet doorgaan met hervormingen. Premier Rob Jetten heeft de noodzaak daarvan benadrukt in een gesprek woensdag met president Volodymyr Zelensky van Oekraïne in de marge van de VN-top in New York.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nederland heeft de afgelopen maanden "alle diplomatieke middelen" ingezet om sancties van de VS tegen het Internationaal Strafhof (ICC) te voorkomen. Dat zei premier Rob Jetten tegen de verzamelde pers rondom de Algemene Vergadering van de VN. "En dat zullen we de komende weken en maanden moeten blijven doen."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als platforms als Facebook na herhaalde verzoeken illegale gokreclames nog steeds niet verwijderen, dan moet een boete volgen. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt een motie met die strekking die VVD'er Bart Bikkers heeft ingediend samen met het CDA en PRO. De Kamerleden ergeren zich eraan dat maandelijks duizenden verwijderverzoeken niet worden opgevolgd door Meta, het moederbedrijf van Facebook en Instagram.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vrijwel de volledige gemeenteraad van Den Haag wil opheldering over de extreemrechtse rellen op het Malieveld afgelopen zaterdag. Negen van de elf partijen hebben samen vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) vindt het effect van het verkorten van de maximale duur van de werkloosheidsuitkering (WW) "niet verwaarloosbaar", zei hij tijdens een debat over sociale zekerheid. Het Centraal Planbureau (CPB) becijferde woensdag dat de maatregel tot ongeveer 8000 extra voltijdbanen leidt. Het kabinetsplan, dat is bedoeld om meer mensen aan het werk te krijgen, werd onlangs uitgesteld na kritiek van oppositiepartijen en vakbonden.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Premier Rob Jetten heeft in New York een bezoek gebracht aan de lhbti-bar The Stonewall Inn. In 1969 braken daar rellen uit, wat leidde tot de wereldwijde protestbeweging voor lhbti-emancipatie.
15 uur geleden