
Slechts enkele stijgers op lager gesloten Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De beurzen op het Damrak stonden aan het einde van de handelsdag op dinsdag flink lager. Beleggers deden het rustig aan, waarbij met name werd uitgekeken naar het belangrijke Amerikaanse inflatiecijfer. Dat verschijnt donderdag. De hoop is dat de inflatie van de grootste economie ter wereld dusdanig is afgekoeld dat de Federal Reserve stopt met het verhogen van de rente.
Naast dat inflatiecijfer wachtten beleggers ook op de voortzetting van het cijferseizoen. Zo presenteren woensdag onder meer ABN AMRO en elektrische bussenfabrikant Ebusco hun kwartaalcijfers, evenals Ahold Delhaize. Alleen die laatste liet dinsdag een stijging zien, van 1 procent. Ebusco en ABN AMRO verloren tot 1,6 procent.
De AEX zakte 0,7 procent tot 767,00 punten. De MidKap verloor 1,1 procent tot 903,06 punten. De hoofdgraadmeters in Londen, Frankfurt en Parijs daalden tot 1,1 procent.
Extra belasting
Op de beurs van Milaan gingen de Italiaanse banken UniCredit (min 5,9 procent) en Intesa Sanpaolo (min 8,7 procent) onderuit. Aanleiding lijkt het nieuws dat de Italiaanse regering extra belasting gaat heffen op de zogeheten overwinsten van banken in het land. De stap volgt op kritiek van premier Giorgia Meloni op de aanhoudende renteverhogingen door de Europese Centrale Bank (ECB). De banken zien daardoor hun winsten flink stijgen door hogere rente-inkomsten. Spaarders ontvangen echter maar weinig meer rente, terwijl de leenkosten van bedrijven en huishoudens fors zijn gestegen.
Maar niet alleen in Italië moesten banken het ontgelden. Zo besloot kredietbeoordelaar Moody’s de kredietwaarderingen voor verschillende kleinere banken in de Verenigde Staten te verlagen. Moody’s waarschuwde bovendien dat de ratings van sommige grote banken mogelijk kunnen volgen. Naast ABN AMRO zakte ook ING, met 2,1 procent, waardoor de bank in de staartgroep van de AEX eindigde.
Schaarse stijgers
De schaarse stijgers op Beursplein 5 bestonden verder onder meer uit muziekmaatschappij Universal Music Group (plus 0,8 procent), tankopslag Vopak (plus 0,9 procent) en gamebedrijf Azerion (plus 1,2 procent).
De euro was 1,0952 dollar waard, tegen 1,1002 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 81,63 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 85,08 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China voert invoerbeperkingen in op medische apparatuur uit de Europese Unie zodra de waarde ervan boven de 45 miljoen yuan (ongeveer 5,4 miljoen euro) uitkomt. De "tegenmaatregel" treedt zondag in werking, maakte het Chinese ministerie van Financiën bekend.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.
22 uur geledenPARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.
22 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.
23 uur geledenSJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.
1 dag geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.
1 dag geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.
1 dag geleden