Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sint-Pietersplein loopt weer vol voor dag twee van het conclaaf

Sint-Pietersplein loopt weer vol voor dag twee van het conclaaf

VATICAANSTAD (ANP) - Op de tweede dag van het conclaaf verzamelen zich weer toeschouwers op het Sint-Pietersplein in afwachting van een nieuwe paus. Gelovigen en belangstellenden hopen witte rook te zien uit de kleine, tijdelijke schoorsteen op de Sixtijnse Kapel. Dat zou betekenen dat een nieuwe paus gekozen is.

Woensdagavond hielden de 133 kieskardinalen hun eerste stemming. Mensen gingen ervan uit dat ze rond 19.00 zouden kunnen zien dat er een besluit genomen was, maar moesten uiteindelijk tot 21.00 uur wachten.

In Vaticaanstad klinkt het dat de vertraging mede veroorzaakt werd doordat er uitzonderlijk veel kardinalen deelnemen aan het conclaaf en veruit de meesten nooit eerder een conclaaf hebben meegemaakt. Ook zou het gebed bij aanvang wat langer geduurd hebben dan anders en zou de communicatie wat moeizamer verlopen zijn doordat veel kardinalen geen Italiaans spreken. Zeker is dat niet, want het conclaaf is strikt geheim.

Stemronde twee

Dag twee begon voor de kardinalen met een besloten gebed, gevolgd door stemronde twee. Als het meteen lukt om een paus te kiezen, stijgt naar verwachting ergens na 10.00 uur witte rook op uit de schoorsteen. Als er nog geen overeenstemming is, wordt direct een tweede stemronde gehouden. Aan het begin van de middag, naar verwachting niet voor 13.00 uur, worden in ieder geval weer stembriefjes verbrand.

Als ook stemrondes twee en drie geen paus opleveren, gaat de stemming 's middags verder. Ook dan wordt hooguit twee keer gestemd, waarbij de uitkomst van de eerste van de twee (stemronde vier) alleen bekendgemaakt wordt als er witte rook is.

Meer uit Buitenland

Doden en vermisten bij overstromingen in Texas

AUSTIN (ANP/RTR) - Bij overstromingen in de Amerikaanse staat Texas zijn zeker dertien mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. Er zijn ook mensen vermist, onder wie kinderen die op kamp waren.

1 uur geleden
Hamas zegt 'onmiddellijk' te willen onderhandelen over bestand

GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas zegt klaar te zijn om "onmiddellijk" onderhandelingen te starten over een voorstel voor een staakt-het-vuren met Israël in Gaza. Eerder vrijdag had de beweging overleg gevoerd met andere Palestijnse facties over het door Qatarese en Egyptische bemiddelaars opgestelde voorstel.

2 uur geleden
Tientallen arrestaties bij protesten in Servië

BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische politie is begonnen harder op te treden bij de al ruim acht maanden aanhoudende protesten tegen de Servische president Aleksandar Vucic. Demonstranten die bijvoorbeeld wegen blokkeren, worden opgepakt.

3 uur geleden
Atoominspecteurs weg uit Iran

TEHERAN (ANP/AFP) - De atoominspecteurs van het internationale agentschap IAEA hebben Iran verlaten, ondanks een eerdere oproep van het agentschap om "het onmisbare toezicht te hervatten". Dat is een gevolg van het besluit van Teheran van woensdag om de samenwerking met het agentschap op te zeggen.

10 uur geleden
Rusland en Oekraïne wisselen opnieuw gevangenen uit

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben opnieuw gevangenen uitgewisseld. De uitruil maakt deel uit van de afspraken die de landen met elkaar maakten tijdens onderhandelingen in Istanbul, begin vorige maand.

10 uur geleden
Tientallen gewonden bij ontploft tankstation in Rome

ROME (ANP) - Het aantal gewonden bij het geëxplodeerde tankstation in Rome is opgelopen naar 45. Twee van hen verkeren in kritieke toestand. Volgens de president van de regio Lazio waar Rome onder valt, is de situatie nu onder controle.

11 uur geleden
VN: ruim 600 Palestijnen gedood rond hulpverlening

GENÈVE (ANP/RTR) - Bij hulpverlening in de grotendeels verwoeste Gazastrook zijn inmiddels al meer dan zeshonderd Palestijnen gedood, meldt het mensenrechtenbureau van de Verenigde Naties. Het gaat om 613 doden tot 27 juni, maar er zijn sindsdien meer incidenten geweest, benadrukt de VN-organisatie.

11 uur geleden