Shutdown VS deert AEX niet, staalfabrikanten winnen fors
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke plus gesloten. Beleggers schrokken niet van de sluiting van overheidsdiensten in de Verenigde Staten als gevolg van een politieke impasse. Staalfabrikanten maakten een koerssprong dankzij Europese plannen om importquota voor staal te verlagen.
De AEX eindigde 0,6 procent hoger op 948,18 punten. De MidKap won 1,3 procent tot 905,75 punten. Metaalconcerns ArcelorMittal en Aperam waren in de twee indexen de grootste winnaars, met plussen van respectievelijk ruim 5 en bijna 12 procent. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen ongeveer 1 procent.
De Europese Commissie is van plan de maximale hoeveelheid staal die zonder heffingen de EU binnen mag komen flink te verlagen, meldde persbureau Reuters. Ook zouden de invoerheffingen op staal in de voorstellen van het dagelijks EU-bestuur flink omhooggaan.
Nieuwe inflatiecijfers
Beleggers verwerkten ook nieuwe inflatiecijfers voor de eurozone. Prijzen stegen volgens een eerste raming gemiddeld 2,2 procent in september, iets meer dan in augustus. Het leidde op de beurzen niet tot zenuwen over eventuele gevolgen voor het rentebeleid van de Europese Centrale Bank.
"Hoewel de kortetermijnrisico's voor de economie weer iets zijn toegenomen, zullen de vandaag gepubliceerde inflatiecijfers geen reden zijn voor de ECB om deze maand aan de renteknop te gaan draaien", zei econoom Ulrike Kastens van vermogensbeheerder DWS in een commentaar.
Goud bereikte een recordprijs
Goud bereikte opnieuw een recordprijs. Het edelmetaal is voor beleggers vaak een veilige haven in onrustige tijden. De euro daalde zo'n 0,3 procent ten opzichte van de dollar en was 1,1726 dollar waard. De olieprijzen daalden opnieuw, dit keer met ongeveer 1 procent.
Op het Damrak was onder andere aandacht voor biotechnoloog Pharming, die 5 procent meer waard werd. De Amerikaanse toezichthouder FDA gaat een aanvraag voor een marktvergunning voor Pharmings middel leniolisib versneld behandelen. Het gaat om een medicijn tegen een zeldzame aandoening aan het immuunsysteem.
Advies- en ingenieursbureau Arcadis eindigde ruim 9 procent hoger. Het bedrijf begint met het inkopen van eigen aandelen, wat de waarde van de overgebleven stukken stuwt.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/AFP/BELGA) - Frankrijk en Duitsland hebben een deal gesloten om de toekomst van de Europese auto-industrie veilig te stellen, met minder strenge uitstootregels en meer steun voor Europese productie. Dat melden verschillende media, waaronder het Franse persbureau AFP, op basis van bronnen.
32 minuten geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De grote Italiaanse bank UniCredit heeft goedkeuring gekregen van de Europese Centrale Bank (ECB) voor een groter belang in Commerzbank. Daarmee lijkt de weg vrij voor UniCredit-topman Andrea Orcel om de controle over de Duitse bank over te nemen. Het gaat om een van de grootste Europese bankovernames in jaren.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt tot en met zondag nog geen online bestelde boodschappen. De supermarktketen zegt zijn systemen stap voor stap weer op orde te brengen na het cybersecurityincident, waardoor er al dagen problemen zijn. De winkels worden inmiddels wel weer volledig bevoorraad. "Dit leidt landelijk tot gevulde schappen", stelt Albert Heijn donderdagavond.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft donderdag aangekondigd de vrijgave van strategische oliereserves te versnellen vanwege de sterk stijgende brandstofprijzen. Daarmee geeft de organisatie gehoor aan oproepen van de G7, de groep van grote industrielanden waaronder Duitsland en Frankrijk.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi waren donderdag de grote verliezers op de beurs in Amsterdam. Wereldwijd zijn chipbedrijven in de uitverkoop gedaan, door zorgen of de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie de hoge waarderingen wel rechtvaardigen. Beleggers zochten daardoor hun heil in de veiligheid van obligaties.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het bekende fietsenmerk Sparta, dat onder de failliete fietsenfabrikant Accell valt, maakt een doorstart. De curatoren van Accell melden donderdag dat Sparta is verkocht aan het in Amsterdam gevestigde e-bikebedrijf Tenways. Daarmee krijgt Sparta een nieuwe eigenaar en blijft het merk volgens de curatoren behouden.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse minister van Cultuur is bezorgd over de overname van de media- en entertainmenttak van omroep ITV door Sky. De deal werd in juli bekend, maar minister Lisa Nandy zei donderdag zich zorgen te maken over de vrijheid van meningsuiting en de inhoudelijke diversiteit van de media in het Verenigd Koninkrijk. Ze verklaarde dat ze neigt naar ingrijpen op grond van het algemeen belang.
5 uur geleden