Shell en QatarEnergy sluiten deal voor levering gas aan Nederland
ROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Shell en het Qatarese staatsbedrijf QatarEnergy hebben een langjarige overeenkomst gesloten voor het leveren van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) aan Nederland. Het gaat om een levering tot 3,5 miljoen ton lng per jaar.
Volgens de plannen wordt het aardgas vanaf 2026 verscheept naar de haven van Rotterdam. De overeenkomst heeft een looptijd van 27 jaar.
Vorige week kondigde QatarEnergy al een soortgelijke deal aan met het Franse TotalEnergies. Volgens het concern liggen er mogelijk nog meer overeenkomsten in het verschiet. Europese energiebedrijven willen langlopende en grote gasdeals sluiten, nu Europa zich aan het voorbereiden is op de tweede winter zonder Russisch gas. Daar vertrouwde Europa al meer dan een halve eeuw op, maar sinds de oorlog in Oekraïne is dit gas bijna volledig weggevallen.
Reactie energieminister Qatar
"Deze overeenkomsten bevestigen opnieuw de inzet van Qatar om te helpen voldoen aan de Europese energiebehoeften en om de energiezekerheid te versterken", zegt Saad Sherida Al-Kaabi, de minister van Energie van Qatar. De Golfstaat maakt vaart om klanten te vinden nadat Qatar tientallen miljarden dollars had geïnvesteerd om de gasproductie tegen 2027 met bijna twee derde te verhogen.
Een jaar geleden werd bekend dat Shell zich had ingekocht bij een project dat Qatar in staat moet stellen veel meer aardgas te exporteren dan het nu doet. Het Britse olie- en gasconcern maakt bekend een belang van bijna 9,3 procent te hebben genomen in North Field South, zoals het project heet.
Grootste exportland
Qatar is de grootste lng-exporteur ter wereld en daar is nu extra veel vraag naar door de oorlog in Oekraïne en het wegvallen van gasleveringen uit Rusland. Het land bezit het zogeheten North Field in de Perzische Golf en heeft daarmee op Iran en Rusland na 's werelds grootste bewezen gasreserves.
Grote energieconcerns geven al tijden aan dat er voor de transitie naar een groene toekomst nog veel meer aardgas nodig is. "Verkopers van lng hebben er alle vertrouwen in dat de vraag naar gas nog tientallen jaren aanhoudt", zei Ben Cahill van het Centrum voor Strategische en Internationale Studies (CSIS), afgelopen juni. Hij wees onder meer op China, dat volop deals aan het sluiten is om tot na 2050 gas te kopen.
Rol aardgas
"Aardgas zal een nog grotere rol spelen in het energiesysteem van de toekomst dan nu het geval is", zei Shell-topman Wael Sawan eerder dit jaar. Lng is volgens hem gemakkelijk te transporteren, terwijl het veel schoner is dan steenkool.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens beleefden in de afgelopen drie maanden een "uitzonderlijk goed" beurskwartaal, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). De totale waarde van hun beleggingen steeg met ruim 12 procent, de sterkste stijging in jaren.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse beleggers hebben bij het beursdebuut van SpaceX meteen flink aandelen ingekocht. Volgens onderzoek van De Nederlandsche Bank (DNB) kochten huishoudens zich voor een recordbedrag in. Veel aandelen van het ruimtevaart- en AI-bedrijf van Elon Musk werden echter al snel weer verkocht, mogelijk om de koerswinsten van de eerste dagen te verzilveren. Later ging de koers hard omlaag.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland is na Duitsland de grootste Europese exporteur van apparatuur die de ontwikkeling en toepassing van kunstmatige intelligentie (AI) mogelijk maakt. Dat meldt kredietverzekeraar Atradius in een nieuw rapport. Ons land is goed voor 7 procent van de wereldwijde export van AI-gerelateerde goederen. De exportwaarde van ruim 80 miljard euro levert wereldwijd een elfde plaats op.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland is na Duitsland de grootste Europese exporteur van apparatuur die de ontwikkeling en toepassing van kunstmatige intelligentie (AI) mogelijk maakt. Dat meldt kredietverzekeraar Atradius in een nieuw rapport. Ons land is goed voor 7 procent van de wereldwijde export van AI-gerelateerde goederen. De exportwaarde van ruim 80 miljard euro levert wereldwijd een elfde plaats op.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen op Wall Street noteerden dinsdag opnieuw verliezen. Beleggers wachten de ontwikkelingen in het Midden-Oosten af, waar het vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran verder uit zicht raakt.
5 uur geledenOAKLAND (ANP/AFP) - Meta wist dat sommige gebruikers negatief werden beïnvloed door Facebook en Instagram, maar heeft geprobeerd de risico's te verminderen. Dat zei de advocaat van het bedrijf in de Californische rechtbank bij het begin van een proces aangespannen door tientallen Amerikaanse staten.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI gaat het tempo van de ontwikkeling van zijn AI-modellen vertragen. De maker van ChatGPT kijkt ook opnieuw naar zijn onderzoeks- en trainingssystemen, nadat een AI-agent van het bedrijf vorige maand tijdens een test wist in te breken bij een ander AI-bedrijf, Hugging Face.
6 uur geleden