Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell en ING onderaan in verder wegzakkende AEX

Shell en ING onderaan in verder wegzakkende AEX

AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell en de bank ING stonden vrijdag onderaan in de AEX-index, die verder wegzakte na de recente zware koersverliezen. De rentevrees bleef daarbij boven de markten hangen. Wereldwijd schroeven centrale banken hun rentetarieven op om de sterke stijging van de consumentenprijzen te stoppen en de inflatie weer richting hun doelstellingen van 2 procent te brengen.

De hogere rentes vergroten echter het risico op een wereldwijde economische recessie en maken aandelen als belegging minder aantrekkelijk voor investeerders. Naast de rentezorgen en de Europese energiecrisis, gaat de aandacht uit naar de Italiaanse verkiezingen die zondag plaatsvinden. Ook de voortslepende oorlog in Oekraïne houdt de gemoederen bezig. In bezette Oekraïense gebieden zijn referenda van start gegaan over aansluiting bij Rusland. Inlijving van de Oekraïense gebieden door Rusland kan leiden tot verdere escalatie van het conflict in het Oost-Europese land.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent lager op 652,91 punten. Een dag eerder was de AEX al 1,9 procent gezakt. De MidKap daalde 0,8 procent tot 884,76 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren 0,4 procent.

Groot-Brittannië

De Londense FTSE daalde 0,1 procent. In het Verenigd Koninkrijk is het consumentenvertrouwen afgenomen tot het laagste niveau sinds het begin van de metingen in 1974. De regering van premier Liz Truss komt later op de dag met nieuwe plannen om huishoudens te helpen en de economie te stimuleren.

De beurs in Milaan verloor 0,6 procent. De nationalistische partij Fratelli d’Italia, Broeders van Italië, lijkt af te stevenen op een duidelijke overwinning. Giorgia Meloni, de leider van de radicaal-rechtse partij, wordt daarmee mogelijk de eerste vrouwelijke premier van het land. Investeerders maken zich vooral zorgen over de Italiaanse overheidsfinanciën, gezien de enorme schuldenberg van het land.

Chipbedrijven

Naast Shell (min 1,8 procent) en ING (min 1,6 procent) stonden de chipbedrijven ASMI, ASML en Besi in de staartgroep, met verliezen tot 0,7 procent. De drie Nederlandse chipondernemingen waren een dag eerder al tot 6,6 procent kwijtgeraakt. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield toonde daarentegen wat herstel en ging aan kop met een winst van 0,9 procent. Donderdag was het aandeel bijna 6 procent gezakt.

De euro was 0,9786 dollar waard, tegen 0,9838 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,7 procent tot 82,90 dollar. Brentolie kostte ook 0,7 procent minder, op 89,87 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Tesla geeft rijassistent in Europa een nieuwe naam na kritiek

DEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.

16 minuten geleden
Benzineprijs bereikt record en is nu even hoog als diesel

EINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.

3 uur geleden
Justitie in Brazilië klaagt Shell aan na overstromingen in 2024

BRASÍLIA (ANP/BELGA) - Braziliaanse aanklagers zijn een rechtszaak begonnen tegen een dochteronderneming van olieconcern Shell in het land. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 100 miljoen dollar na de dodelijke overstromingen in het zuiden van Brazilië in 2024.

3 uur geleden
Meer loodgietersbedrijven, toch nog tekort aan vakmensen

DEN HAAG (ANP) - In de afgelopen tien jaar zijn er in Nederland ruim 4000 nieuwe loodgietersbedrijven bijgekomen. Dat blijkt uit een ANP-analyse van gegevens van de Kamer van Koophandel (KVK). In het derde kwartaal van dit jaar waren 11.500 loodgieters geregistreerd, bijna 60 procent meer dan in dezelfde periode in 2016.

5 uur geleden
Beurzen New York sluiten met winst, blik op cijferseizoen VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.

14 uur geleden
Trump: Rusland gaat diesel leveren aan VS en wereldmarkt

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat diesel leveren aan de Verenigde Staten en de wereldwijde markt. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Volgens Trump heeft hij daarover gesproken met de Russische president Vladimir Poetin. Rusland levert per direct meer dan 300.000 ton diesel, aldus Trump.

14 uur geleden
Meeste olieproductie in Golf van Mexico stilgelegd om orkaan

NEW ORLEANS (ANP) - Het grootste deel van de olieproductie in de Golf van Mexico is stilgelegd vanwege de orkaan Isaias en veel boorplatforms zijn geëvacueerd. Volgens overheidsbureau Marine Minerals Administration is 1,5 miljoen vaten aan dagelijkse productie stilgelegd, oftewel bijna 72 procent van de totale productie in het gebied.

16 uur geleden