Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell en ING onderaan in verder wegzakkende AEX

Shell en ING onderaan in verder wegzakkende AEX

AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell en de bank ING stonden vrijdag onderaan in de AEX-index, die verder wegzakte na de recente zware koersverliezen. De rentevrees bleef daarbij boven de markten hangen. Wereldwijd schroeven centrale banken hun rentetarieven op om de sterke stijging van de consumentenprijzen te stoppen en de inflatie weer richting hun doelstellingen van 2 procent te brengen.

De hogere rentes vergroten echter het risico op een wereldwijde economische recessie en maken aandelen als belegging minder aantrekkelijk voor investeerders. Naast de rentezorgen en de Europese energiecrisis, gaat de aandacht uit naar de Italiaanse verkiezingen die zondag plaatsvinden. Ook de voortslepende oorlog in Oekraïne houdt de gemoederen bezig. In bezette Oekraïense gebieden zijn referenda van start gegaan over aansluiting bij Rusland. Inlijving van de Oekraïense gebieden door Rusland kan leiden tot verdere escalatie van het conflict in het Oost-Europese land.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent lager op 652,91 punten. Een dag eerder was de AEX al 1,9 procent gezakt. De MidKap daalde 0,8 procent tot 884,76 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren 0,4 procent.

Groot-Brittannië

De Londense FTSE daalde 0,1 procent. In het Verenigd Koninkrijk is het consumentenvertrouwen afgenomen tot het laagste niveau sinds het begin van de metingen in 1974. De regering van premier Liz Truss komt later op de dag met nieuwe plannen om huishoudens te helpen en de economie te stimuleren.

De beurs in Milaan verloor 0,6 procent. De nationalistische partij Fratelli d’Italia, Broeders van Italië, lijkt af te stevenen op een duidelijke overwinning. Giorgia Meloni, de leider van de radicaal-rechtse partij, wordt daarmee mogelijk de eerste vrouwelijke premier van het land. Investeerders maken zich vooral zorgen over de Italiaanse overheidsfinanciën, gezien de enorme schuldenberg van het land.

Chipbedrijven

Naast Shell (min 1,8 procent) en ING (min 1,6 procent) stonden de chipbedrijven ASMI, ASML en Besi in de staartgroep, met verliezen tot 0,7 procent. De drie Nederlandse chipondernemingen waren een dag eerder al tot 6,6 procent kwijtgeraakt. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield toonde daarentegen wat herstel en ging aan kop met een winst van 0,9 procent. Donderdag was het aandeel bijna 6 procent gezakt.

De euro was 0,9786 dollar waard, tegen 0,9838 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,7 procent tot 82,90 dollar. Brentolie kostte ook 0,7 procent minder, op 89,87 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Volvo Cars negatiever over jaarresultaten door problemen in China

GÖTEBORG (ANP) - Volvo Cars heeft last van een zwakke automarkt in China en de Verenigde Staten. De Zweedse autofabrikant kampte in het derde kwartaal met een daling van de verkopen en trekt nu zijn verwachtingen voor het hele jaar in.

10 minuten geleden
AEX-index opent licht hoger in aanloop banenrapport VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met kleine winst geopend, na het verlies een dag eerder. De aandacht van beleggers zal vooral uitgaan naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat later op de dag naar buiten komt.

30 minuten geleden
Nike gaat weer banen schrappen na tegenvallende resultaten

BEAVERTON (ANP/BLOOMBERG) - Sportartikelenmerk Nike gaat opnieuw banen schrappen. Dat besluit volgt op tegenvallende verkoopcijfers en een teleurstellende prognose voor 2027. Nike gaat verkoopdivisies samenvoegen, waardoor er volgens een memo aan medewerkers, ingezien door persbureau Bloomberg, op termijn minder functies nodig zijn.

2 uur geleden
Inflatie stijgt naar 3,4 procent door hoge brandstofprijzen

DEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in september gestegen naar 3,4 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een snelle raming. De stijging komt vooral door de hoge brandstofprijzen. In augustus was de inflatie nog 3,3 procent in vergelijking met een jaar eerder.

3 uur geleden
OpenAI: medewerkers ontslagen om onzorgvuldige omgang informatie

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - De maker van ChatGPT, OpenAI, heeft laten weten drie onderzoekers te hebben ontslagen wegens vermeende onzorgvuldige omgang met "gevoelige informatie" en schending van het bedrijfsbeleid. Het ging onder meer om werk waarbij een externe organisatie betrokken was die modellen voor kunstmatige intelligentie beoordeelt.

8 uur geleden
Mattel wint op Wall Street na overnamegeruchten

NEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel hoorde donderdag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York, na een bericht dat er belangstelling zou zijn voor een eventuele overname van de Barbie-maker. Mattel heeft onlangs de interesse gewekt van Authentic Brands Group, meldde de Wall Street Journal op basis van ingewijden. Dat is het Amerikaanse bedrijf achter merken als Reebok, Champion, Juicy Couture en Quiksilver.

11 uur geleden
Bloomberg: Anthropic mikt op beursgang voor Thanksgiving

SAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic wil mogelijk al halverwege november naar de beurs, meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Het bedrijf achter chatbot Claude had zijn beursplannen eerder uitgesteld.

13 uur geleden