Shell en Arcadis dagwinnaars op lager Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell en advies- en ingenieursbureau Arcadis sloten de handelsdag op Beursplein 5 af als dagwinnaars. De bedrijven publiceerden donderdag hun kwartaalcijfers die goed werden ontvangen door beleggers. Daarop wonnen Shell en Arcadis respectievelijk 1,5 en 5,3 procent. Verder kregen beleggers opnieuw een renteverhoging van de Europese Centrale Bank (ECB) voor de kiezen.
De ECB verhoogde de rente met een kwart procentpunt in de strijd tegen de hoge inflatie. Dat is minder hard dan de halve procentpunt van de vorige keer. De rente is nu terug op het niveau van 2008, aan het begin van de financiële crisis. President Christine Lagarde gaf aan dat de ECB bovendien nog niet klaar is met het verhogen van de rente. Volgens haar beperkt de huidige rentestand de economie nog niet genoeg.
De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in Amsterdam, sloot met een verlies van 0,4 procent op 741,22 punten. De MidKap eindigde 0,6 procent lager op 918,55 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1 procent.
Nieuw aandeleninkoopprogramma
Shell meldde in het eerste kwartaal opnieuw een sterk resultaat te hebben geleverd, ondanks de dalende olieprijzen. Topman Wael Sawan sprak van robuuste resultaten. Om de aandeelhouders mee te laten profiteren van de miljardenwinst kondigde het concern een nieuw aandeleninkoopprogramma aan van 4 miljard dollar. In de eerste helft van dit jaar beloont Shell zijn aandeelhouders op die manier voor in totaal zo'n 12 miljard dollar.
De resultaten van ArcelorMittal vielen minder in de smaak bij beleggers. De staalfabrikant zag zijn kwartaalwinst flink dalen. Het aandeel stond aan het einde van de dag 5,4 procent lager. Andere opvallende dalers in de AEX waren dataleveranciers Wolters Kluwer en RELX, met minnen van respectievelijk 3,4 en 2,3 procent.
ForFarmers
Arcadis werd bovenaan de MidKap vergezeld door metalengroep AMG (plus 4 procent). Ook dat bedrijf meldde kwartaalresultaten die goed werden ontvangen. Bij de kleine fondsen verloor ForFarmers 6,1 procent. Het veevoerbedrijf moest het ontgelden na teleurstellende resultaten.
De euro was 1,1009 dollar waard, tegen 1,1053 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 68,53 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder, op 72,43 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een Chinese vrouw is door een Britse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van bijna 12 jaar. De vrouw pleegde miljardenfraude om bitcoin te kopen en wist jarenlang aan de autoriteiten te ontkomen.
23 minuten geledenBERLIN (ANP/DPA) - Google gaat de komende vier jaar 5,5 miljard euro investeren in Duitsland, de grootste investering van het Amerikaanse techbedrijf tot nu toe in het land. De geldinjectie van het in Californië gevestigde bedrijf levert naar verwachting ongeveer 9000 banen op.
33 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China hoopt dat Duitsland een actieve rol kan spelen in het aansporen van Nederland om de resterende kwesties rond Nexperia op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao gezegd tijdens een gesprek met zijn Duitse ambtgenoot. De Nederlandse bemoeienis met de interne zaken van de Nijmeegse chipmaker was de oorzaak van de leveringsproblemen bij het bedrijf, volgens China.
1 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft gaat 10 miljard dollar investeren in een groot AI-datacenter in Portugal. Volgens het Amerikaanse softwarebedrijf gaat het om een van de grootste Europese investeringen van dit jaar.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Een zwakke binnenlandse vraag, en niet de Amerikaanse invoerheffingen, is de belangrijkste reden dat China overtollige producten tegen bodemprijzen op de Europese markt dumpt. Dat staat in een nieuwe studie van de Europese Centrale Bank (ECB).
5 uur geledenLUXEMBURG (ANP/DPA) - Het Hof van Justitie van de Europese Unie heeft de EU op de vingers getikt over een deel van de richtlijn van het minimumloon. Niet de EU, maar de lidstaten stellen de lonen vast, ook het minimumloon. Enkele criteria die de EU in de richtlijn had vastgesteld, zijn in strijd met die bevoegdheid van lidstaten, stelt het hof.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - Een Duitse rechtbank heeft dinsdag geoordeeld dat OpenAI auteursrechten heeft geschonden door het gebruik van songteksten. Auteursrechtenorganisatie Gema, die de schrijvers van meerdere Duitse liedjes vertegenwoordigt, had hierover een zaak aangespannen tegen de Amerikaanse maker van de populaire taalbot ChatGPT.
6 uur geleden