Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SGP noemt stemmen op donderdag respect voor Europese diversiteit

SGP noemt stemmen op donderdag respect voor Europese diversiteit

BRUSSEL (ANP) - Dat Nederland als enige EU-land al op donderdag voor de Europese verkiezingen stemt, is volgens SGP-Europarlementariër Bert-Jan Ruissen een eerbetoon aan de "diversiteit van Europa". Ierland en Tsjechië stemmen vrijdag. De andere EU-landen in het weekeinde.

"Het is mooi dat de Europese Unie ruimte biedt dat elk land het op de eigen manier kan doen. Nederlanders zijn gewend op een werkdag te stemmen. Het is ook een mooie Nederlandse traditie de zondagsrust te respecteren. "

De EU-landen hebben ooit afgesproken dat de vijfjaarlijkse verkiezingen voor het Europees Parlement gehouden worden "in een periode die begint op donderdag en eindigt op zondag", zoals de Kiesraad op zijn website schrijft. Deze Europese afspraak is van voor de brexit. In het Verenigd Koninkrijk wordt traditioneel op donderdag gestemd. In Nederland is dat woensdag. Nederland heeft er destijds mee ingestemd de Nederlandse stemming voor de Europese verkiezingen te verplaatsen naar de verkiezingsdag van de Britten.

Krachten

"Er zijn krachten in Europa die alles op één dag willen en dingen centraal willen regelen. Daar zijn wij tegen". Ruissen wijst ook het idee van de hand dat de Europese verkiezingen in alle landen op bijvoorbeeld zaterdag én zondag zijn. Dan zouden alle Europese kiezers afhankelijk van hun geloofsovertuiging of bezigheden hun eigen dag kunnen kiezen. En donderdag-stemmers in Nederland hoeven dan niet tot zondagavond te wachten op de definitieve stembusuitslag. Want die wordt om beïnvloeding te voorkomen pas bekend als het laatste EU-land, Italië, op zondagavond om elf uur de stembus sluit.

"Ik zie geen bezwaar tegen het huidige systeem", zegt Ruissen. "We moeten nu gewoon een paar dagen wachten met de uitslag. Dat mensen eventueel gaan stemmen op zondag, zelfs al is dat een keus, willen we ook niet. Die verplaatsingen geven toch onrust op zondag. De zondagsrust is heilig voor ons."

Nederland stemt donderdag voor de 31 Nederlandse zetels van de 720 zetels van het Europees Parlement. Het Europarlement beslist mee over Europese wetgeving die geldig is in alle EU-landen. Hoeveel zetels elk land in het Europees Parlement heeft, is afhankelijk van de bevolkingsgrootte van de 27 EU-landen.

Meer uit Politiek

Kamer snapt niet waarom aantal lokale omroepen al vastligt in wet

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer snapt niet goed waarom van tevoren al is vastgelegd hoeveel lokale omroepen er nog mogen overblijven na een hervorming. Dinsdagavond debatteert de Kamer over een wetswijziging die de lokale omroepen moet versterken. Onderdeel daarvan is dat het aantal lokale omroepen wordt teruggebracht van ruim tweehonderd lokale omroepen naar tachtig streekomroepen.

10 uur geleden
Kamer klaagt over tekorten infrastructuur, oneens over oplossing

DEN HAAG (ANP) - Meer geld moet naar infrastructuur, vinden partijen van links tot rechts in de Tweede Kamer. Op de vraag waar dat geld vandaan moet komen, klinken in een debat allerlei verschillende antwoorden, maar geen overeenstemming.

12 uur geleden
Meerderheid senaat positief tegenover regiewet woningbouw

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Eerste Kamer staat positief tegenover een wet die de rijksoverheid meer grip op woningbouw moet geven. Progressief Nederland, D66, VVD en CDA en ChristenUnie zeiden dat dinsdag in het debat over het wetsvoorstel.

12 uur geleden
Heerma snapt frustratie Groningers na fouten bij versterking

GRONINGEN (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) snapt de "opgebouwde frustratie" bij Groningers over fouten die gemaakt zijn bij de veiligheidsbeoordeling van woningen in het aardbevingsgebied. Dat zei de CDA-bewindsman tegen journalisten na een bezoek aan de regio. Een rapport van het Adviescollege Veiligheid Groningen (ACVG) bracht vorige week nieuwe onvolkomenheden in de toch al uiterst stroef verlopende versterkingsaanpak aan het licht.

1 dag geleden
Oud-minister weet reden voor schoolsluitingen eind 2020 niet meer

DEN HAAG (ANP) - Voormalig minister Ingrid van Engelshoven van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap weet niet meer wat de reden was om het onderwijs wekenlang te sluiten in december 2020. Tegen de parlementaire enquêtecommissie corona zei ze dat ze "de exacte pakketten niet meer helder voor de geest" heeft.

1 dag geleden
Oud-minister: sneltesten waren geen optie om scholen te openen

DEN HAAG (ANP) - Op grote schaal studenten testen op het coronavirus was te ingewikkeld om het mbo, hbo en wo eerder weer open te krijgen, zei voormalig onderwijsminister Ingrid van Engelshoven in een verhoor van de parlementaire enquêtecommissie corona. Het is wel gebruikt om ervoor te zorgen dat studenten een examen op locatie konden maken.

1 dag geleden
Kabinet wil dat senaat wetten kan aanpassen en terugsturen

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer moet wetten kunnen aanpassen en terugsturen naar de Tweede Kamer, vindt het kabinet. Een voorstel om de grondwet te wijzigen en dat te regelen, zet minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) opnieuw op de politieke agenda. Het plan is in 2023 al eens ingediend, maar de Tweede Kamer heeft het nog niet besproken.

1 dag geleden