SER vindt plannen voor kringloopeconomie nog tekortschieten
DEN HAAG (ANP) - De Sociaal-Economische Raad (SER) is nog niet tevreden over de kabinetsplannen die moeten leiden tot een circulaire economie, waarin niks meer wordt verspild en grondstoffen zoveel als dat kan worden hergebruikt. De gewenste halvering van het grondstoffengebruik in 2030 is vooralsnog niet in zicht. Met het beleid dat tot nog toe is opgesteld "komen we er niet", concludeert de SER.
De raad bracht vorig jaar al een kritisch rapport uit over de zogenoemde grondstoffentransitie. Door het te lage tempo dreigen ook de klimaatdoelen in het geding te komen, luidde toen een van de waarschuwingen. Nu stelt de SER vast dat het eerdere advies nog "tot weinig concrete plannen heeft geleid". Het Nationaal Programma Circulaire Economie dat er wel ligt, bevat nog geen "concrete maatregelen, doelen of instrumenten".
De intenties zijn wel goed, vindt de adviesraad. Die noemt de ambities die in het programma worden uitgesproken "een stap op de goede weg". Allerlei maatregelen die zijn bedacht om de circulaire economie te stimuleren en minder duurzaam gedrag van een prijskaartje te voorzien "worden nog verkend en zijn niet vastgesteld", voegt de SER eraan toe.
Het kabinet streeft naar een volledig circulaire economie in 2050. Afval bestaat dan in principe niet meer, zo is het idee, want grondstoffen worden in een echte kringloopeconomie steeds weer op een nuttige manier herbestemd.
Meer uit Financieel
LEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
3 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
6 uur geledenDALIAN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese mijnramp van vrijdag jaagt de prijs van kolen op in het Aziatische land. Handelaren maken zich nu zorgen over verstoringen in de kolenaanvoer en andere industrieën door krachtig Chinees overheidsingrijpen.
7 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
1 dag geleden