
Senatoren VS onderzoeken mogelijke veiligheidsrisico's Starlink
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Amerikaanse senatoren onderzoeken de mogelijke risico's voor de nationale veiligheid die de omgang van Elon Musk met het door hem geleide Startlink met zich meebrengt. Dit satellietbedrijf weigerde vorig jaar een verzoek van Oekraïne om communicatielijnen uit te breiden richting de Krim om een aanval op Russische marineschepen mogelijk te maken.
Dat een privaat bedrijf als Musks Starlink grote invloed heeft op ontwikkelingen op het slagveld heeft "serieuze kwesties rond de nationale veiligheid blootgelegd", zei voorzitter Jack Reed van de senaatscommissie voor de Amerikaanse strijdkrachten. "De commissie onderzoekt dit vanuit iedere mogelijke invalshoek."
Starlink is een onderdeel van ruimtevaartbedrijf SpaceX van Elon Musk. In een vorige week verschenen biografie over Musk staat dat de miljardair via zijn beslissingen over internetverbindingen op de Krim een actie met onbemande onderzeeërs van het Oekraïense leger dwarsboomde.
Zorgen
De onthullingen rond Starlink leiden tot zorgen over de almacht die Musk met SpaceX lijkt te hebben in de ruimtevaart. SpaceX verzorgt ook lanceringen van satellieten van het Amerikaanse ministerie van Defensie.
Senatoren die over de strijdkrachten gaan, onderzoeken ook de bredere markt voor satellietdiensten en de "buitenproportionele rol die Musk en zijn bedrijf daar spelen".
Opheldering
Andere senatoren hebben het ministerie van Defensie om opheldering gevraagd over Starlink. Ze willen weten waarom Musk, en niet de Amerikaanse overheid, beslissingen kon nemen over het wel of niet beschikbaar stellen van satellietverbindingen. Musk zei eerder deze week in een podcast dat hij de Oekraïners in de Krim toegang tot het Starlink-netwerk had verschaft als hij daar opdracht toe had gekregen van president Joe Biden.
Het Oekraïense schiereiland de Krim is sinds 2014 bezet door Rusland. Om die reden was Starlink in dat gebied uitgeschakeld, om geen sancties tegen Rusland te schenden, zei Musk.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Door een tweedaagse staking van Franse luchtverkeersleiders zijn donderdag en vrijdag ongeveer 1500 vluchten geannuleerd en worden bijna 300.000 passagiers geraakt. De luchtverkeersleiders hebben het werk neergelegd onder meer uit protest tegen personeelstekorten en hoge werkdruk.
27 minuten geledenRIJSSEN (ANP) - De Nederlandse activiteiten van bouw- en infrastructuurbedrijf VolkerWessels worden overgenomen door investeerder HAL en baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis. VolkerWessels-eigenaar Reggeborgh heeft daarover in hoofdlijnen overeenstemming bereikt.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Oud-president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) heeft een hoge koninklijke onderscheiding gekregen voor zijn werk als centralebankpresident. Knot is benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd donderdag op de afscheidsreceptie van Knot op het hoofdkantoor van DNB in Amsterdam uitgereikt door minister van Financiën Eelco Heinen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winst gesloten, waarbij de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq naar nieuwe recordniveaus stegen. De aandacht van beleggers op Wall Street ging vooral uit naar het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid dat beter uitviel dan verwacht. Donderdag werd een halve dag gehandeld in New York en op vrijdag 4 juli zijn de Amerikaanse beurzen de hele dag dicht voor de viering van Onafhankelijkheidsdag in de Verenigde Staten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met winst gesloten. Europese beleggers verwerkten onder meer een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse arbeidsmarkt dat ook voor plussen op Wall Street zorgde. Ook bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen aan het handelsfront. Volgende week loopt de deadline voor de tijdelijke opschorting van de Amerikaanse importheffingen af.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM spant een kort geding aan om de door vakbonden FNV en CNV aangekondigde staking van grondpersoneel op Schiphol komende woensdag van 14.00 tot 22.00 uur te voorkomen. De luchtvaartmaatschappij zegt dat de gevolgen daarvan, zeker in de topdrukte van de zomervakantie, onacceptabel zijn vanwege onder meer operationele en veiligheidsrisico's. Bovendien zijn FNV en CNV niet met KLM tot veiligheidsafspraken gekomen over deze aangekondigde actie, aldus de maatschappij.
4 uur geledenFLENSBURG (ANP/DPA) - De verkoop van Tesla in Duitsland is in de eerste helft van dit jaar met bijna 60 procent gedaald vergeleken met vorig jaar. Volgens de Duitse transportautoriteit KBA werden er 8890 Tesla's verkocht. De algehele Duitse markt voor elektrische auto's liet juist wel groei zien, met 35 procent.
5 uur geleden