Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Senaat VS keurt plannen goed voor klimaat, zorg en belastingen

Senaat VS keurt plannen goed voor klimaat, zorg en belastingen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse Senaat heeft zondag het klimaat-, belasting- en gezondheidszorgplan van president Joe Biden goedgekeurd. Aan de goedkeuring gingen achttien maanden aan moeizame onderhandelingen vooraf.

De 50 Democraten in de Senaat stemden voor de plannen, de 50 Republikeinen waren tegen. De beslissende stem moest derhalve van vice-president Kamala Harris komen. Daarmee was een wetgevingspakket ter waarde van in totaal 430 miljard dollar goedgekeurd. Volgende week zal door de Democraten gecontroleerde Huis van Afgevaardigden het pakket naar verwachting ook goedkeuren, waarop Biden het kan ondertekenen.

Het plan kwam tot stand na moeizame gesprekken met de conservatieve vleugel van de Democratische Partij, in het bijzonder de senatoren Kyrsten Sinema en Joe Manchin, en Senaatsleider Chuck Schumer. De uitkomst daarvan is dat de VS tot 2030 zo'n 370 miljard dollar uittrekken voor investeringen in het klimaat, die deels moeten worden bekostigd door inkomsten uit belastingverhogingen.

Klimaatinvesteringen

De Amerikaanse president Joe Biden is vooral in zijn nopjes met de klimaatinvesteringen die hij "de grootste investering in de geschiedenis om klimaatverandering te bestrijden" noemt. Volgens hem zullen de plannen onder meer banen in de VS creëren en de energiekosten voor Amerikanen helpen verlagen. Het wetsvoorstel zou er volgens de Democraten voor moeten zorgen dat de CO2-uitstoot in 2030 met 40 procent is afgenomen.

Critici ter linkerzijde van Biden wijzen er echter op dat de klimaatinvesteringen bij lange na niet voldoende zijn om te voldoen aan de doelstellingen van het klimaatakkoord van Parijs uit 2015, namelijk het beperken van de opwarming van de aarde tot 1,5 graad. Bovendien loopt het met de hoogte van de investeringen in het klimaat wel los. Die worden immers uitgesmeerd over acht jaar en komen op jaarbasis neer op ongeveer 46 miljard dollar. Dat is nog geen 6 procent van de Amerikaanse militaire uitgaven, die volgens het ministerie van Defensie in 2021 nog 801 miljard dollar bedroegen.

Meer uit Buitenland

Israël opent grens pas na zoektocht lichaam laatste gijzelaar

JERUZALEM (ANP) - Israël zal de grensovergang bij Rafah tussen de Gazastrook en Egypte pas weer openstellen als de zoektocht naar het lichaam van de laatste Israëlische gijzelaar is voltooid. Dat meldde het kantoor van premier Benjamin Netanyahu zondagavond laat.

24 minuten geleden
1 miljoen huishoudens VS zonder stroom door winterstorm, 5 doden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 1 miljoen huishoudens in de Verenigde Staten zitten zondag zonder stroom als gevolg van een zware winterstorm die de oostelijke en zuidelijke staten heeft lamgelegd met hevige sneeuwval en ijzel. Volgens de website PowerOutage waren de zwaarst getroffen staten Tennessee (330.000 klanten zonder stroom) en Mississippi en Louisiana (elk meer dan 100.000).

4 uur geleden
Obama: dodelijk geweld tegen burgers Minneapolis is alarmsignaal

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Barack Obama heeft de dood van een tweede burger door federale agenten in Minneapolis scherp veroordeeld. In een samen met zijn vrouw Michelle afgegeven verklaring zei Obama dat de dodelijke incidenten een "wake-upcall" moeten zijn, omdat de fundamentele Amerikaanse waarden "steeds meer onder vuur liggen".

5 uur geleden
Rechterlijke macht Iran: geen genade voor opgepakte demonstranten

TEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechterlijke macht in Iran heeft duidelijk gemaakt dat er "zo snel mogelijk" processen volgen tegen de mensen die zijn opgepakt bij de recente protesten tegen het islamitische regime. Zij die schuldig worden bevonden, worden "zonder de minste genade" gestraft, zei hij tegen persbureau Mizan.

6 uur geleden
Israël zoekt lichaam laatste gijzelaar op begraafplaats in Gaza

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische strijdkrachten zoeken op een begraafplaats in Gaza naar de overblijfselen van de laatste overleden gijzelaar die door Hamas nog niet is overgedragen aan Israël. Dat heeft het kantoor van premier Benjamin Netanyahu bekendgemaakt.

6 uur geleden
VN-hulpkonvooi bereikt Koerdische stad in Syrië na gevechten

KOBANI (ANP/AFP) - Een VN-hulpkonvooi is zondag aangekomen in de Syrische stad Kobani, waar een Koerdische meerderheid woont. De vrachtwagens hebben onder meer brandstof en voedsel aan boord, zegt VN-hulporganisatie OCHA.

7 uur geleden
Ngo meldt vrijlating zeker 80 politieke gevangenen in Venezuela

CARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn zondag minstens tachtig politieke gevangenen vrijgelaten. Dat meldt de non-gouvernementele organisatie Foro Penal, die stelt dat de vrijlatingen onder druk van de Verenigde Staten plaatsvinden. De vrijlatingen gebeurden in gevangenissen in het hele land, aldus de ngo.

8 uur geleden