Segers: regeerakkoord wordt dunner dan vier jaar geleden
DEN HAAG (ANP) - Het is de formerende partijen gelukt "een dunner regeerakkoord" te schrijven dan vier jaar geleden, zegt ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers. Er zijn volgens hem minder gedetailleerde afspraken gemaakt. Dat biedt meer ruimte voor de Tweede Kamer.
D66-leider Sigrid Kaag noemt het maandag bereikte onderhandelingsresultaat "mooi en gebalanceerd". Zij zegt het "met plezier en hoop" voor te leggen aan haar fractiegenoten. De Tweede Kamerfracties van de vier partijen buigen zich dinsdag over de gemaakte afspraken.
VVD-voorman Mark Rutte spreekt van "een goed akkoord", maar benadrukt dat alles valt of staat met de uitvoering. Zijn CDA-collega Wopke Hoekstra is blij dat de partijen er eindelijk uit zijn. "Het heeft lang geduurd en het had af en toe wel iets van een tangverlossing", vindt hij. Ook Hoekstra zegt tevreden te zijn over het onderhandelingsresultaat.
Hoofdlijnen
De partijen hebben steeds gezegd te streven naar een regeerakkoord op hoofdlijnen. Dat is niet helemaal gelukt, vindt informateur Wouter Koolmees (D66). "Er zijn wel iets meer afspraken gemaakt." Meer details over het akkoord wil hij nu nog niet kwijt. "We zijn er nog niet, we moeten eerst nog langs de fracties."
Nadat de fracties er over hebben gesproken, komen de partijleiders woensdagmorgen nog een keer bijeen om te praten over mogelijke aanpassingen voorgesteld door de fracties. Later die ochtend is dan de presentatie van het akkoord. Dan willen de informateurs ook meer toelichting geven.
Waarschijnlijk wordt donderdag over het akkoord in de Tweede Kamer gesproken. Na het debat kan Rutte als formateur aan de slag. Hij gaat dan de toekomstige bewindslieden ontvangen. Ergens in de tweede week van januari wordt dan het kabinet beëdigd, mogelijk op 10 januari.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag in hoger beroep straffen van 9,5 tot 15,5 jaar opgelegd aan zeven verdachten in de zaak rond de overval op een waardetransport in Amsterdam-Noord op 19 mei 2021. Tijdens een achtervolging schoten de vluchtende overvallers op de politie. Zes verdachten zijn daarom niet alleen voor de overval maar ook voor dat schieten veroordeeld.
18 minuten geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat het Noord-Hollandse Statenlid Ronald van Tiggelen (PVV) vervolgen voor het aanrijden van een demonstrante van Extinction Rebellion op 3 maart. Dat laat de advocaat van de 67-jarige activiste weten. Het OM bevestigt een 73-jarige man uit Zandvoort te gaan vervolgen, maar noemt geen naam.
32 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Mensen die een gevangenisstraf hebben uitgezeten of zorg hebben gekregen, hebben moeite om te leren hoe ze meer op eigen benen kunnen staan. Dat stelt de ggz. "Voor de meest kwetsbare mensen zijn de overgangen in ons systeem te groot. Zonder langdurige begeleiding en een woonplek lopen zij vast. Met soms alle gevolgen van dien", zegt Ruth Peetoom, voorzitter van de brancheorganisatie voor de geestelijke gezondheidszorg.
38 minuten geledenHAARLEM (ANP) - Tata Steel moet binnen twee weken zorgen dat een van de fabrieken aan de eisen voldoet, anders dreigt sluiting van die fabriek. De provincie Noord-Holland heeft het bezwaar van het staalbedrijf tegen een eis van de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) afgewezen. Als de kooksgasfabriek 2 op het terrein in IJmuiden na 24 december nog steeds de regels overtreedt, kan de omgevingsdienst besluiten over te gaan tot intrekking van de vergunning.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het reisadvies voor het centrale gebied van de Westelijke Jordaanoever is sinds donderdag oranje. Dat betekent: ga er alleen heen voor noodzakelijke reizen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken laat weten dat het hiervoor rood was. Het gaat om het gebied ten zuiden van de provincies Qalqilya, Tulkarem, Jenin en Tubas, en ten noorden van het Masafer Yatta-gebied.
48 minuten geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Het 11-jarige meisje dat begin dit jaar werd doodgestoken op straat in Nieuwegein is niet alleen slachtoffer geworden van de man die haar neerstak, maar ook van "een systeem dat al vele jaren structureel faalt". Dat zegt advocaat Sébas Diekstra, die haar ouders bijstaat.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zorgmedewerkers en politieagenten moeten meer mogelijkheden krijgen om in te grijpen als mensen verward gedrag vertonen. Ook moeten er meer plekken komen om die mensen te behandelen. Dat verkleint het risico op gevaarlijke en soms dodelijke incidenten, constateren de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ), de Inspectie Justitie en Veiligheid (IJV) en het Toezicht Sociaal Domein (TSD).
1 uur geleden