Segers: regeerakkoord wordt dunner dan vier jaar geleden
DEN HAAG (ANP) - Het is de formerende partijen gelukt "een dunner regeerakkoord" te schrijven dan vier jaar geleden, zegt ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers. Er zijn volgens hem minder gedetailleerde afspraken gemaakt. Dat biedt meer ruimte voor de Tweede Kamer.
D66-leider Sigrid Kaag noemt het maandag bereikte onderhandelingsresultaat "mooi en gebalanceerd". Zij zegt het "met plezier en hoop" voor te leggen aan haar fractiegenoten. De Tweede Kamerfracties van de vier partijen buigen zich dinsdag over de gemaakte afspraken.
VVD-voorman Mark Rutte spreekt van "een goed akkoord", maar benadrukt dat alles valt of staat met de uitvoering. Zijn CDA-collega Wopke Hoekstra is blij dat de partijen er eindelijk uit zijn. "Het heeft lang geduurd en het had af en toe wel iets van een tangverlossing", vindt hij. Ook Hoekstra zegt tevreden te zijn over het onderhandelingsresultaat.
Hoofdlijnen
De partijen hebben steeds gezegd te streven naar een regeerakkoord op hoofdlijnen. Dat is niet helemaal gelukt, vindt informateur Wouter Koolmees (D66). "Er zijn wel iets meer afspraken gemaakt." Meer details over het akkoord wil hij nu nog niet kwijt. "We zijn er nog niet, we moeten eerst nog langs de fracties."
Nadat de fracties er over hebben gesproken, komen de partijleiders woensdagmorgen nog een keer bijeen om te praten over mogelijke aanpassingen voorgesteld door de fracties. Later die ochtend is dan de presentatie van het akkoord. Dan willen de informateurs ook meer toelichting geven.
Waarschijnlijk wordt donderdag over het akkoord in de Tweede Kamer gesproken. Na het debat kan Rutte als formateur aan de slag. Hij gaat dan de toekomstige bewindslieden ontvangen. Ergens in de tweede week van januari wordt dan het kabinet beëdigd, mogelijk op 10 januari.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Ook Nederland betaalt mee om een nieuw pakket Amerikaanse wapens voor Oekraïne te betalen. Naast bijdragen van het Verenigd Koninkrijk, Zweden en Noorwegen steekt ook Nederland er zo'n 90 miljoen euro in. De Nederlandse bijdrage is echter geen nieuw geld, maar al eerder opzijgelegd voor het zogeheten PURL-programma om Amerikaanse wapens te kopen waar Oekraïne nog niet zonder kan.
11 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het gebrekkige algoritme dat de reclassering gebruikte bij het inschatten van de recidivekans van verdachten of veroordeelden, schaadt het vertrouwen in het strafrechtelijke systeem. Dat zegt Slachtofferhulp Nederland. Volgens een woordvoerster is dat vertrouwen juist cruciaal voor het herstel van slachtoffers.
16 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers in de jeugdzorg leggen maandag 2 maart in heel Nederland 24 uur het werk neer. Dat melden vakbonden FNV, CNV en FBZ. De werknemers verzamelen zich in Utrecht uit protest tegen de vastgelopen cao-onderhandelingen.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Nationaal Park De Hoge Veluwe mag nog steeds geen wolven doden die in het park leven. De provincie Gelderland gaf daar vorig jaar april geen toestemming voor en de parkdirectie ging in beroep bij de rechter. Die oordeelt nu dat de Hoge Veluwe onder de huidige regels sowieso geen afschotvergunning kan krijgen en wijst het bezwaar daarom af. De Hoge Veluwe zegt wolven met name te willen kunnen afschieten om de kudde moeflons in het gebied te beschermen.
1 uur geledenALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft een celstraf van veertien jaar opgelegd aan de 66-jarige Ype van der M. uit Ridderkerk voor het opzettelijk veroorzaken van een explosie en een fatale brand in een woning in het Overijsselse Vroomshoop. Op 27 december 2024 kwamen daarbij de twee bewoners van de woning aan de Meidoornlaan en drie honden om het leven. De naastgelegen woning werd compleet verwoest.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een deel van het winkelgebied in het centrum van Den Haag is donderdag afgesloten geweest na een gaslek. Niemand is gewond geraakt door het vrijgekomen gas, meldt de Veiligheidsregio Haaglanden.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een politieauto is donderdagmiddag op de Schiedamsedijk in Rotterdam tegen een fietser aangereden. De politie was op weg naar een melding. De 63-jarige fietser is door de botsing ernstig gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht.
2 uur geleden