Schrijfsel burgemeester Dijksterhuis: Kilometers spoor
“Geen NS-treinen in hele land door regionale staking personeel”, “uitgestorven stations door NS-staking” en “reizigers balen steeds meer van treinstakingen”. U heeft het vast langs zien komen in het nieuws of misschien had u er zelf ook wel last van: begin september reden in heel Nederland geen treinen. En ik zou de burgemeester van Borsele niet zijn, als ik daarbij niet gelijk aan onze eigen gemeente moest denken.
Voor intercity’s, sprinters en sporen die ons met de rest van Nederland verbinden, moeten we naar onze buurgemeentes. Maar om met de trein te reizen kunnen we gewoon in Borsele blijven. Want een trein hebben we zeker wel. ‘Onze’ stoomtrein geniet landelijke bekendheid.
Wie ooit in het voertuig heeft gezeten weet dat alles in de trein nostalgie ademt. De houten bankjes, de geur van kolen en de aankleding van de coupés zorgen ervoor dat je je even in een ander tijdperk waant. Het maakt de treinreis tot een ware belevenis.
Ooit was het spoor in gemeente Borsele een stuk uitgebreider. Er liep een treinspoor helemaal rond de Zak van Zuid-Beveland. Met stations in Heinkenszand, ‘s-Heerenhoek, Borssele, Ellewoutsdijk, Oudelande, Baarland, Hoedekenskerke, Kwadendamme, Nisse en ‘s-Gravenpolder/’s-Heer Abtskerke. Op 18 mei 1927 reed de trein voor het eerst.
In de zomer van 1929 begon het bedrijf helaas af te brokkelen door het tegenvallende reizigersaanbod. Reizigers verkozen de bus boven de trein. Logisch, want veel stations lagen buiten het dorp, waardoor je best een eindje moest lopen. De bus daarentegen stopte bijna voor de deur.
Uiteindelijk is een groot deel van het spoor opgebroken. Maar de stroomtrein rijdt nog steeds, zelfs als er stakingen zijn bij de NS, met dank aan een groep enthousiaste vrijwilligers! Wilt u ook een keertje meereizen met de stoomtrein? Kijk dan op www.destoomtrein.nl. Daar vindt u de dienstregeling, leuke activiteiten en meer info.
Gerben Dijksterhuis,
burgemeester gemeente Borsele
Meer uit Beveland
COLIJNSPLAAT - Zondagochtend heeft zich in een woning aan de Voorstraat in Colijnsplaat een ernstige medische situatie voorgedaan waarbij een reanimatie nodig was.
1 maand geledenGOES - Zaterdagochtend ontstond een brand in een bijgebouw aan de J.D. van Mellestraat in Goes. De brandweer kwam snel ter plaatse en heeft de brand geblust.
1 maand geledenGOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft besloten om Stichting Musea de Bevelanden voor het jaar 2026 een structurele subsidie van 273.502 euro toe te kennen. Daarnaast wordt de subsidie over 2024 vastgesteld op 263.236 euro, met een aanvullende incidentele bijdrage van 17.500 euro.
1 maand geledenGOES - Ook tijdens de periode voor de jaarwisseling treden politie, Bureau Halt en de gemeente Goes samen op tegen vuurwerkoverlast. Vuurwerk mag je afsteken tijdens de jaarwisseling tussen 18:00 uur en 02:00 uur Het afsteken van vuurwerk buiten deze tijden is verboden.
1 maand geledenGOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.
1 maand geledenGOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro.
1 maand geledenBorsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.
1 maand geleden