Schreinemacher pleit voor aanleg buffer kritieke grondstoffen
DEN HAAG (ANP) - Net als met olie moet Nederland ook een strategische voorraad kritieke grondstoffen aanleggen. Daarvoor pleitte demissionair minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) woensdag in een toespraak op de Universiteit Twente.
Nederland is erg afhankelijk van deze soms zeldzame grondstoffen (zoals lithium, kobalt en neodymium) voor zaken als elektrische auto's, windmolens en zonnepanelen, aldus de bewindsvrouw. Als de bevoorrading hiervan stokt, raakt onze economie al binnen "weken en soms zelfs dagen" in de problemen, aldus Schreinemacher.
Daarbij komt dat een groot deel van de grondstoffen is in handen is van de China. En dat land heeft onlangs de export van bepaalde grondstoffen weer beperkt. Deze afhankelijkheid maakt Nederland kwetsbaar, vindt de minister. Terwijl de komende jaren de vraag naar deze materialen alleen maar zal toenemen.
Drukmiddel
In de huidige instabiele wereld is het volgens haar niet uit te sluiten dat kritieke grondstoffen vaker zullen worden gebruikt als drukmiddel. "Daarom moeten we een voorraad aanleggen van essentiële grondstoffen zodat we schokken in de bevoorradingsketen kunnen opvangen."
Andere landen hebben deze stap al genomen, zoals Japan, Zuid-Korea en de Verenigde Staten. Zo'n strategische voorraad moet volgens haar vooral betrekking hebben op materialen die gebruikt worden in zaken waarin de Nederlandse industrie uitblinkt, zoals windenergie op zee.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - eBay ging dinsdag licht omlaag op de beurzen in New York. De onlinemarktplaats heeft het overnamebod van bijna 56 miljard dollar van videogameketen GameStop afgewezen. Volgens voorzitter Paul Pressler van eBay is het bod van het veel kleinere GameStop niet geloofwaardig en niet aantrekkelijk. Beleggers waren al sceptisch over het bod, aangezien GameStop weinig informatie heeft gegeven over hoe het bedrijf de overname wil financieren.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid gaat honderden aanvragen van boeren voor een vergoeding voor natuurvriendelijke landbouw herbeoordelen. Volgens landbouworganisatie LTO zijn te veel aanvragen voor de zogeheten ecoregeling verlaagd of afgewezen.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De inflatie in de Verenigde Staten is in april tot het hoogste niveau in drie jaar gestegen, zo bleek dinsdag uit overheidsdata. Dat is het gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten, waarvan de economische gevolgen doorwerken in de grootste economie ter wereld.
20 minuten geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Werknemers tussen de 25 en 45 jaar zitten vaker en langer ziek thuis, merkt de Arbo Unie. Tussen 2020, het eerste jaar van de coronapandemie in Nederland, en 2025 is het aantal meldingen van burn-outgerelateerde klachten onder deze groep volgens de arbodienstverlener verdubbeld. De gemiddelde duur van hun psychisch verzuim, bijvoorbeeld door een burn-out, is opgelopen tot richting een half jaar.
32 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Havenbedrijf Rotterdam zegt net als Advocates for the Future (AftF) te streven naar een klimaatneutrale haven. De juridische non-profitorganisatie heeft dinsdag geëist dat de haven zo snel mogelijk de fossiele activiteiten afbouwt. "We verschillen echter van mening over de manier waarop dit doel moet worden bereikt", laat het havenbedrijf weten in een reactie.
1 uur geledenSAN JOSÉ (ANP) - Onlinemarktplaats eBay ziet niets in het overnamevoorstel van gamewinkelketen GameStop. Dat laatste bedrijf deed vorige week een bod van bijna 56 miljard dollar op eBay, maar die internetonderneming betwijfelt onder andere of GameStop de financiering wel rond kan krijgen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido gaat zijn klanten niet compenseren nadat gegevens werden gelekt door een cyberaanval in februari. Dat bevestigt een woordvoerder na uitspraken van topman Søren Abildgaard in De Telegraaf. Volgens de topman is niet vastgesteld dat het telecombedrijf regels heeft overtreden.
3 uur geleden