Schreinemacher pleit voor aanleg buffer kritieke grondstoffen
DEN HAAG (ANP) - Net als met olie moet Nederland ook een strategische voorraad kritieke grondstoffen aanleggen. Daarvoor pleitte demissionair minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) woensdag in een toespraak op de Universiteit Twente.
Nederland is erg afhankelijk van deze soms zeldzame grondstoffen (zoals lithium, kobalt en neodymium) voor zaken als elektrische auto's, windmolens en zonnepanelen, aldus de bewindsvrouw. Als de bevoorrading hiervan stokt, raakt onze economie al binnen "weken en soms zelfs dagen" in de problemen, aldus Schreinemacher.
Daarbij komt dat een groot deel van de grondstoffen is in handen is van de China. En dat land heeft onlangs de export van bepaalde grondstoffen weer beperkt. Deze afhankelijkheid maakt Nederland kwetsbaar, vindt de minister. Terwijl de komende jaren de vraag naar deze materialen alleen maar zal toenemen.
Drukmiddel
In de huidige instabiele wereld is het volgens haar niet uit te sluiten dat kritieke grondstoffen vaker zullen worden gebruikt als drukmiddel. "Daarom moeten we een voorraad aanleggen van essentiële grondstoffen zodat we schokken in de bevoorradingsketen kunnen opvangen."
Andere landen hebben deze stap al genomen, zoals Japan, Zuid-Korea en de Verenigde Staten. Zo'n strategische voorraad moet volgens haar vooral betrekking hebben op materialen die gebruikt worden in zaken waarin de Nederlandse industrie uitblinkt, zoals windenergie op zee.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag positief gereageerd op de aankondiging van Donald Trump dat hij geen geweld wil gebruiken bij zijn poging om Groenland in te lijven. De AEX vond de weg omhoog na die opmerking van de Amerikaanse president op het World Economic Forum in Davos.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol erkent dat er fouten zitten in de geluidsberekening. De Maatschappelijke Raad Schiphol (MRS) heeft deze ontdekt in een ontheffingsaanvraag om de geluidsgrenzen te overschrijden. De MRS eist een onafhankelijk onderzoek. De luchthaven stelt echter dat de fouten geen invloed hebben, vertelt een woordvoerder.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "uiterst onverstandig" om de invoering van een handelsverdrag met de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur verder te vertragen, vinden werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Ze reageren op de beslissing van het Europees Parlement om het Europees Hof de deal te laten beoordelen. Maar volgens de belangenbehartigers van het Nederlandse bedrijfsleven is het door de toenemende internationale spanningen belangrijk om een akkoord te sluiten met Brazilië, Argentinië, Paraguay en Uruguay.
57 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement zet een stemming over delen van de handelsdeal tussen de VS en de EU officieel in de ijskast. Dat laat Europarlementariër en rapporteur namens de handelscommissie Bernd Lange woensdag weten.
1 uur geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de importheffingen voor Zwitserland heeft verlaagd nadat Zwitserse bedrijven, waaronder Rolex, daarom hebben gevraagd, maar dat ze zo weer kunnen stijgen. Dat zei hij tijdens zijn speech op het World Economic Forum in Davos.
1 uur geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - President van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde is weggelopen van een diner op het World Economic Forum (WEF) toen de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick zich negatief uitliet over Europa. Dat melden ingewijden.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten geopend na de forse verliezen een dag eerder door zorgen over de spanningen tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie over Groenland. Bij de bedrijven op Wall Street stond Netflix bij de dalers na de kwartaalcijfers die de streamingdienst presenteerde.
2 uur geleden